Montserrat je tichý odlehlý karibský ostrov, kde můžete podnikat pěší túry, pozorovat ptáky, šnorchlovat nebo si dát pár míchaných drinků při hraní domina. Ostrůvek byl ale poničen při mohutném výbuchu sopky Soufrière Hills v roce 1995 a pak znovu v roce 1997. Téměř polovina ostrova zůstala neobyvatelná, včetně metropole Plymouthu, která je dnes z poloviny zasypaná vulkanickými poplem a bahnem. Dopady se však neomezily na fyzické ničení. Vážné poškozena byla rovněž ekonomika Montserratu a asi dvě třetiny z jeho 12 000 obyvatel ostrov opustilo. Sopka je nadále aktivní a velká část ostrova je stále nepřístupná, ale to samo představuje atrakci pro turisty hledající něco jiného, než jsou obvyklé zážitky z Karibiku, pláže a luxusní resorty.
Turistická kancelář: Caribbean Tourism Organisation ve Velké Británii.
Jak se tam dostat
Letecky
Nejbližší mezinárodní vstupní bránu představuje ostrov Antigua. Aerolinie Fly Montserrat a ABM Air provozují denně lety z Antiguy na Montserrat.
Letiště: Mezinárodní letiště Gerald R Ford (MNI)
Doba letu: z Antiguy na Montserrat 20 minut; na Antiguu z Londýna 9 hodin, z New Yorku 4 hodiny.
Odletová daň: 35 EC$ (východokaribských dolarů) nebo 13 USD pro občany Karibského společenství (CARICOM) a 55 EC$ nebo 21 USD pro ostatní.
Lodí
Mezi Antiguou a Montserratem pluje osobní trajekt (plavba trvá 90 minut). Aktuální rozpisy najdete zde.
Co dělat a na co se podívat
Týden sv. Patrika – exotická destinace bývá nazývána „Smaragdový ostrov Karibiku“ a je to jediná země mimo Irsko, kde je Den sv. Patrika státním svátkem. Připojte se k oslavám během Týdne sv. Patrika, který připomíná povstání otroků na Montserratu 17. března 1768, a zároveň oslavuje irské dědictví ostrova.
Prozkoumejte podmořský svět – ponořte se pod hladinu se šnorchlem a brýlemi nebo ještě hlouběji v neoprenu a s potápěčským vybavením. Podmořské útesy u Montserratu se hemží pestrými korály a rybami, jako je žralok Perezův, mořské želvy, ploskozubci a spousta barevných korálů. Na ostrově se nachází několik větších potápěčských center.
Pěší turistika – ostrovem prochází řada pěších turistických stezek, takže si ho výborně můžete prohlédnout pěšky. K oblíbeným trasám patří Cot Trail (prochází plantáží banánů oki až k historickému rodinnému sídlu), Runaway Ghaut, Blackwood Allen Trail a Silver Hills Trail (prochází jedním z nejstarších vulkanických center na ostrově).
Vydejte se na rande do zátoky Rendezvous Bay s jedinou pláží s bílým pískem na Montserratu (písek v jiných zátokách je sopečného původu a bývá šedý nebo černý). Také si můžete pronajmout rybářskou loď a pokusit se ulovit marlína, makrelu Solandrovu (wahoo) nebo tuňáka.
Udělejte si piknik v Oriole Complexu, kde se seznámíte s historií Montserratu a zúčastníte komentované prohlídky zahrad. Ve zdejší prodejně pečiva se můžete vybavit dobrotami a pak zamířit do zahrad na klidný piknik.
Aktivní sopka Soufrière Hills – využijte příležitosti vidět aktivní sopku a škody způsobené erupcí v roce 1997 z vyhlídkové plošiny Jack Boy Hill. Po staletích nečinnosti sopka Soufriere Hills v roce 1995 ožila a dodnes sporadicky vybuchuje. Její jméno je odvozeno od francouzského slova soufriere, což znamená „vývod síry“.
Pozorování ptactva – vydejte se k Pelican Point na východě ostrova, kde se nachází jediná hnízdící kolonie fregatek na ostrově. Podívejte se, zda neuvidíte vlhovce monserratského (národního ptáka ostrova) v Centru či na kopci Silver Hill na severu ostrova.
Lodní výlet kolem ostrova – jeden z nejlepších způsobů, jak si udělat představu o Montserratu, je při výletu lodí kolem ostrova. Pohled z moře Vám umožní pozorovat sopku Soufrière Hills, ztuhlý lávový proud Tar River Delta a zbytky starého letiště W H Bramble.
Montserrat Volcano Observatory – podívejte se, jak pracují vědci monitorující vulkanickou aktivitu v této sopečné observatoři. Kromě toho 2x týdně (Út a Čt) provádějí návštěvníky zařízením. Observatoř se rovněž věnuje výzkumu, vzdělávání a poradenství ve věcech týkajících se sopky Soufriere Hills.
Zhlédněte místní fotbalový zápas – načasujte svoji návštěvu na dobu konání některého z fotbalových utkání, která probíhají mezi monserratskou stranou a hostujícím evropským týmem. Fotbal je druhý nejoblíbenější sport na Montserratu (po kriketu). Místnímu týmu se přezdívá „Smaragdoví hoši“ a hraje na stadionu Blakes Estate Stadium nedaleko vesnice Look Out.
Mizející město Plymouth – z vesnice Richmond Hill pohlédněte na opuštěnou metropoli Plymouth. Město leží pod vrstvami sopečného popela, které rok za rokem narůstají, jak se hromadí bahno a vulkanický odpad. Město pohltila sopečná erupce v letech 1995 a 1997 a poté bylo opuštěno.