Kadinjača
Každoročně stále více cestovatelů se vydává na Balkán navštívit země bývalé Jugoslávie. Někteří přicházejí kvůli dobrodružným aktivitám, jiní za historií a kulturou, a další kvůli vynikajícímu jídlu a dramaticky působící krajině. Když se sem však vydáte za originálními monumentálními památníky, můžete si odškrtnout většinu z uvedených položek.
Skulptury a památníky, které navrhl srbský architekt Bogdan Bogdanović (1922–2010), jenž patřil k nejvýznamnějším učencům a městským plánovačům bývalé Jugoslávie, popírají prostor, logiku a očekávání, pokud jde o veřejné umění. Jeho díla, často o velikosti budovy a zbudovaná v průběhu více jak třech desetiletí (od 50. do konce 80. let 20. století), vypadají jako z jiného světa. Vynořují se – strohé, osamělé, kosmicky působící – ze zdánlivě zapomenutých polí. Obří vlny leštěného betonu, oceli a dřeva se tyčí do výšky nad krajinou v této části jihovýchodní Evropy a reinterpretují realitu ve tvaru kuželů, fantastických květin, křídel, rohů, fontán a sloupů. Díla připomínající bouřlivé 20. století v regionu, jeho historii, etnické a náboženské skupiny, válku, antifašistický odpor a ideologickou jednotu. Více jak 20 velkolepých prací tohoto architekta je dodnes rozeseto po celé bývalé zemi, která zabírala západní polovinu balkánského poloostrova, a kterou tvořilo 6 republik: Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Severní Makedonie, Černá Nora, Srbsko a Slovinsko.
I když Bogdanović byl jen jedním z několika desítek designérů odpovědných za stovky velkolepých památníků (a tisíce menších) v zemi po II. světové válce (oficiálně se Socialistická federativní republika Jugoslávie rozpadla v roce 1992), jeho díla představují časové kapsle a patří k nejznámějším a nejcharakterističtějším pro toto období. Instalace o velikosti městského domu vytvořily estetiku, která si vybojovala vlastní nový a modernistický vkus bez pokroucení socialistickým realismem, jinak všudypřítomným ve východní Evropě té doby. Jeho díla je možné najít ve všech bývalých jugoslávských republikách (kromě Slovinska a současného Kosova); často se nacházejí na bývalých bojištích a v blízkosti míst, kde se odehrály významné historické události. A s nárůstem turistiky na Balkáně začala volně přístupná veřejná díla v nadživotní velikosti inspirovat novou generaci návštěvníků. Přitom také vedla k vytvoření databáze památníků, Spomenik Database, což je stále pokračující rozsáhlý projekt na zdokumentování a interpretací památníků.
Možná nejcharakterističtější pro Bogdanoviče je betonový Kamenný květ v Jasenovaci, Chorvatsko, který je vysoký téměř 24 m. Květ připomínající tvarem vzlétající ptáky byl dokončen v roce 1966 na památku obětí koncentračního tábora za II. světové války, který se zde nacházel. V srbské metropoli Bělehradě byl vybudován Památník židovským obětem fašismu, kterému dominují kamenné křídla vysoká 10,5 m, a který byl umístěn na hřbitově sefardských židů v roce 1952. Svatyně revoluce v Kosovské Mitrovici, Kosovo, což je památník vysoký 19 m se dvěma sloupy symbolicky podpírajícími důlní vozík, vzdává hold srbským a albánským horníkům, kteří spolupracovali při odporu proti německým okupantům během II. světové války.
„Obzvlášť obdivuji dva aspekty Bogdanovićovy práce: jeho zájem o celý proces vytváření památníků a jeho zájem překonat téma etnického a náboženského konfliktu v regionu, “ říká Sanja Horvatinčić, postdokotorandka a výzkumnice z Ústavu dějin umění v chorvatském Záhřebu, která se zaměřuje na pamětní skulpturu a architekturu v době socialismu v bývalé Jugoslávii. „V mnoha jeho projektech spolupracoval s místními řemeslníky, jako byli kameníci a stavitelé lodí, učil se od nich, a pak uplatňoval jejich dovednosti v samotné tkáni zbudovaných struktur. Také trval na na zahrnutí místní komunity do procesu vytváření a stavby monumentů jako metodu, jak vytvořit pocit pocit sounáležitosti a dědictví.“
Více jak čtvrt století po rozpadu Jugoslávie architektura, monumenty a díla (jako jsou ta od Bogdanoviće) znovu potvrzují roli regionu v politické, ekonomické a především kulturní synapsi mezi kapitalistickým Západem a komunistickým Východem v době studené války. V roce 2018 se Muzeum moderního umění (MoMA) v New York City zaměřilo na design bývalé Jugoslávie a jeho globální dosah prostřednictvím nové velké expozice nazvané „Směrem k betonové Utopii: Architektura v Jugoslávii 1948–1980.“ Expozice se zabývala tématy, jako je urbanizace, technologie, konzum, památky a památníky. Sbírka zahrnovala stovky kreseb a fotografií, filmových záznamů a modelů z celého regionu.
„Identifikovali jsme čtyři hlavní postavy v jugoslávské architektuře, které dávaly zemi podobu prostřednictvím svých staveb, ale také hrály významnou roli veřejných intelektuálů, učitelů a autorů. Patřil k nim také Bogdan Bogdanović,“ říká Martino Stierli, hlavní kurátor pro architekturu a design z MOMA, který věří, že Jugoslávie vlastnila bohaté a pestré dědictví moderní architektonické produkce.
„V době studené války podporovala socialistická Jugoslávie ´třetí způsob´ světového pořádku, který měl vést k relativní otevřenosti k oběma existujícím řádům. To vše bylo absorbováno do živé a hybridní kultury a architektury, která byla do značné míry otevřená experimentování a dokonce utopickému myšlení.“
Pro stále větší počet návěsníků, kteří zavítají do sedmi nezávislých zemí, jež kdysi tvořily Jugoslávii, nabízí nový vzkvétající zájem o kulturní oblasti Balkánu další důvod k návštěvě, pochopení a zážitkům z regionu. Získávají vhled do obecné historie, a také blíže prozkoumají některé z nejcharakterističtějších úseků, od slunečného dalmatského pobřeží přes drsné prostředí Dinárských hor až po rovné pláně v provincii Vojvodina. K nejznámějším jugoslávským památníkům, které vytvořila řada různých architektů, patří Tjentište v NP Sutjeska, Bosna a Hercegovina, Podgarić nedaleko chorvatské metropole Záhřebu, Kadinjača nedaleko NP Tara, Srbsko, a Ilinden ve městě Kruševo, Severní Makedonie.
„Do svého posledního socialistického období jugoslávský režim vytvořil mnoho památníků v přírodních parcích s cílem revitalizovat málo rozvinuté regiony, takže mnohé monumenty se nacházejí v úžasném prostředí,“ říká Vjeran Pavlaković, docent kulturních studií na Univerzitě v Rijece, Chorvatsko, který pracuje na otázkách politiky paměti v jihovýchodní Evropě.
„V nedávných letech vidí všechny země v regionu hodnotu v investování do tohoto aspektu kulturního dědictví. Cesta k památníku a jeho hledání je součástí zážitku, který nutí turisty se vydat mimo běžné trasy, setkávat se s místními, ochutnat tradiční jídlo a pití. A přitom mohou poznat fantastické až surrealistické architektonické umění zaniklé země.“
Památky socialistické a brutalistické architektury ve východní Evropě
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…