Ramadán je název devátého měsíce v islámském kalendáři, což je lunární kalendář založený na měsíčních cyklech a fázích. Je znám především jako měsíc, kdy se mnoho muslimů v celém světě během dne postí, ale ve skutečnosti je ramadán pro muslimy mimořádný i z mnoha dalších důvodů.
Tento měsíc byl v Arábii významný ještě před příchodem islámu. Během ramadánu se mnoho lidí, včetně proroka Mohameda, stáhlo před světem, aby meditovali a rozjímali o svém vztahu k Bohu. Během jednoho z takových období, měla to být jedna z lichých nocí během posledních 10 dní měsíce, se Mohamed-člověk stal Mohamedem-Prorokem, když z Božího rozhodnutí obdržel první verše posvátného islámského písma Koránu (dle muslimské víry). Tyto úplně první verše, které mu údajně byly sděleny během noci nazývané Laylat al-Qadr (Noc síly, Noc osud, Noc opatření…), dnes tvoří začátek súry Al Alaq v Koránu. Také během ramadánu Mohamedova vznikající muslimská komunita zvítězila v první bitvě o přežití proti kmeni pohanských Kurajšovců (Bitva u Badru 624 n.l.).
O 6 let později, také v měsíci ramadánu, vedl prorok Mohamed tuto komunitu do Mekky, aby získali zpět město, z něhož byli vyhnáni, a především zbavili posvátnou Kaabu od před-islámských model, a tím ji očistili pro používání výhradně muslimy (pro které je to ústřední bod jejich každodenních modliteb).
Začátek ramadánu závisí na pozorování nového měsíce, proto může začít v různé dny v různých muslimských komunitách. Důvodem je, že se komunity řídí vlastním pozorováním Měsíce, zatímco jiné se řídí podle jiných národů. Když pak ramadán začne, muslimové se během denního světla zdrží od jídla, vody i sexu. Tato abstinence d materiálna a světských požitků má poskytnou potravu duši představující protiklad k tělu. Proto také muslimové obvykle mívají během ramadánu zbožnější a laskavější přístup zaměřený na dobročinnost. Někteří muslimové se navíc stahují do soukromí a izolace, kde se modlí, meditují a soustředí na své vnitřní já, tak jako to kdysi dělal jejich Prorok. Ramadán je také každoroční příležitost pro muslimy se zastavit, inventarizovat a znovu se duchovně zaměřit, přičemž zároveň přináší zdravotní přínos související s půstem.
Půst během měsíce ramadánu považuje většina muslimů ve světě za povinný, mnozí ho dokonce považují za jeden z klíčových pilířů jejich víry. Postit se však nemusí všichni, např. děti, těhotné a kojící ženy, lidé nemocní a lidé na cestách. Každý den ramadánového půstu začínají muslimové ještě před východem slunce, kdy obvykle sní lehké jídlo nazývané sutur, a ukončí ho, jakmile zapadne slunce jídlem nazývaným Iftar.
Jedná se o sváteční část roku, takže v mnoha zemích se konají velké okázalé veřejné hostiny Iftar které mají komunitu svést dohromady a poskytnout jídlo těm nejpotřebnějším, protože ramadán je rovněž obdobím zvýšené dobročinnosti.
Během ramadánu se oblasti s převažující muslimskou komunitou často změní ve společnost žijící v noci, kde mnoho obchodů a prodejen buď zkrátí svoji otvírací dobu, nebo úplně zavře. Někde mohou návštěvníci během dne očekávat, že kolem mešit uslyší živý přenos recitace z Koránu, přičemž účast na 5 denních modlitbách se značně zvýší. Většina obchodů a podniků otevře v době Iftaru, kdy zavládne báječně slavnostní atmosféra. Ta pokračuje dlouho do noci, kdy se muslimové scházejí a baví v kavárnách a restauracích nebo navštěvují speciální noční ramadánové modlitby, které se v mnoha společnostech dodržují.
Ne-muslimové se mohou uctivě zapojit do některých nočních oslav, což představuje skvělý způsob, jak se zblízka seznámit s muslimskou komunitou. Ne-muslimové jsou vítáni také na veřejných bezplatných Iftarech a mohou se – pokud budou pozváni – zúčastnit i soukromých. Mnoho restaurací má speciální ramadánové menu a během tohoto posvátného měsíce se exkluzivně připravuje jídlo ve formě bufetu. Na některých místech se koná řada ramadánových oslav spolu s programem kulturních akcí, které umožňují muslimům – ale i nemuslimům – se ponořit do ducha tohoto měsíce. Ramadán končí svátkem Eid-al-Fitr.
Dopad covid-19 na celém světě způsobil, že řada mešit, pokud jsou otevřené vůbec, omezuje počet věřících, kteří smí vstoupit, a mnoho velkých veřejných Iftarů bylo zrušeno. I když mají teď hlavní slovo státní nařízení, muslimové se letos mohou sejít na Iftar s rodinou a přáteli. Pro většinu lidí to bude velké zlepšení oproti ramadánu v roce 2020, kdy byla v mnoha zemích zavřena všechna modlitební místa a lidé z různých domácností se vůbec nesměli stýkat.