Podle jedné publikované studie mohou kočky chytit koronavirus a přenést ho na další kočky. Studie publikovaná v časopise Science došla k závěru, že kočky jsou na virus vysoce citlivé, poté co jim ho vědci experimentálně zanesli do nosu prostřednictvím kapének.
Testovali ho také na jiných zvířatech a zjistili, že „fretky a kočky jsou vysoce citlivé na SARS-CoV-2, psi mají nižší citlivost, a hospodářská zvířata (včetně prasat, slepic a kachen) nejsou na virus citlivá vůbec.“ Jejich nová studie vychází se zpráv o tygrovi v bronxské zoo v New York City, který chytil koronavirus, a na pozdějších nepotvrzených zprávách o dvou nakažených psech v Hongkongu. Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) v současnosti provádí další výzkumy ohledně zvířat a koronaviru, zde uvádíme nejnovější informace pro majitele domácích mazlíčků.
Mohou zvířata přenést koronavirus na lidi?
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nejsou v současnosti žádné důkazy o tom, že by zvířata mohla přenášet coronavirus na lidi.
„Neexistuje jediný známý případ psa či kočky, který by nakazil člověka covid-19,” říká Dr Angel Almendros z Univerzity v Hongkongu pro BBC News.
„V tuto chvíli není důkaz, že by jakékoliv zvíře, včetně domácích mazlíčků a hospodářských zvířat, mohlo přenést infekci covid-19 na lidi,” říká Americké ministerstvo zemědělství (USDA), které má na starosti veterinární službu v USA.
A co netopýři?
Existují náznaky, že epidemie covid-19 vznikla poté, co nakažený netopýr vrápenec přenesl infekci na člověka, možná přes jiný druh jako zprostředkovatele, na trzích v čínském městě Wu-chan. Odborníci si však stále nejsou jistí ohledně přesného původu viru, a možná ho nikdy nezjistí.
„Neznáme přesný zdroj současné epidemie nemoci způsobené koronavirem. První případy nákazy měly spojení s trhem se živým zvířaty, ale dnes se virus šíří z člověka na člověka,“ píše CDC na svých stránkách.
Mohou naopak lidé rozšířit koronavirus na zvířata?
Ano. Americké ministerstvo (USDA) došlo k závěru, že tygr v Bronxu se nakazil od zaměstnance zoo. Ministerstvo proto doporučilo lidem nemocným covid-19, aby se vyhýbali zvířatům a domácím mazlíčkům. Avšak zatím je jen velmi málo potvrzených případů přenosu koronaviru z člověka na zvíře, takže k tomu zřejmě dochází zřídka.
Co mám dělat, pokud mám domácího mazlíčka/mazlíčky?
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na svých stránkách dává majitelům a chovatelům následující rady:
- umývejte si ruce, kdykoli přijdete do kontaktu se zvířaty, jejich krmením, odpadem nebo potřebami pro ně
- dodržujte hygienu domácích mazlíčků a uklízejte po nich
- promluvte si s veterinářem, pokud máte nějaké dotazy ohledně zdraví Vašeho mazlíčka
Vzhledem k tomu, že neexistují důkazy o přenosu viru ze zvířat na lidi, podle odborníků nemusí mít majitelé strach, že by jejich zvířata byla zdrojem nákazy.
„Je důležité ujistit majitele domácích mazlíčků i jiných zvířat, že v současnosti není známo, že by zvířata mohla šířit virus,“ říká Dr. Jane Rooney, veterinářka a úřednice USDA.
Co mám dělat, pokud moje zvíře má virus?
USDA radí každému, kdo má domácího mazlíčka a ten vykazuje známky nemoci, aby kontaktoval veterinární kliniku a promluvil si s kvalifikovaným odborníkem. Veterináři by přitom měli být informováni, pokud bylo zvíře vystaveno přítomnosti někoho nemocného covid-19.
Pokud mám covid-19, můžu přijít do kontaktu s domácími mazlíčky?
USDA doporučuje, aby se lidé s covid-19 vyhýbali zvířatům a nepřenesli tak nemoc na svého mazlíčka.
„I když v USA nejsou žádné hlášené případy domácích mazlíčků, kteří onemocněli covid-19, doporučuje se lidem s covid-19 omezit kontakt se zvířaty, dokud nebude známo více informací o chování viru.“
„Pokud jste nemocní a je to možné, měl by se o Vaše zvířata postarat jiný člen rodiny. Pokud máte covid-19, vyhýbejte se kontaktu s Vašimi domácími mazlíčky včetně mazlení, nenechte se jimi pusinkovat ani olizovat a nesdílejte s nimi jídlo.“
Pokud se nemocný člověk musí o zvířata postarat, měl by si mýt ruce před i po každé interakci s nimi.
Budou teď zvířata častěji testována?
V současnosti CDC ani USDA nevydali doporučení pro rutinní testování zvířat na virus.
***
Nový český antigenní test na bázi slin vyrábí v současnosti společnost Bakter Medical. Testy doporučují přední čeští odborníci a dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osoby bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domovů důchodců, škol, sportovních družstev atd.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce.
O testech se můžete dovědět více na stránkách https://www.baktermedical.cz/