Wi-Fi na mobilním telefonu považujeme za standard. Zvykli jsme si i na televizi s Wi-Fi. Víte ale, že už existuje i myčka nádobí, která tuhle vychytávku umí? K čemu je to vlastně dobré? To si ukážeme.
Podle čeho si vybrat myčku?
I chytrá myčka v základu splňuje parametry běžného spotřebiče. Měli bychom u ní tedy sledovat spotřebu deklarovanou ideálně příslušností do energeticky úsporné třídy. Dále se zaměříme na kapacitu. Ta se určuje podle počtu sad nádobí. S velikostí myčky se nevyhnutelně pojí i její rozměr (respektive hlavně šířka) který bude dán tím, kolik místa můžeme myčce v kuchyni vyhradit. Cena by rozhodujícím kritériem pro výběr určitě být neměla.
Zuzana Prokopová z Kuchyně Gorenje k výběru myčky doplňuje: „Velikost myčky nádobí volte podle toho, jak často a pro kolik osob vaříte. U 60cm a 45cm modelu vás investice vyjde téměř stejně.“
Co umí chytré spotřebiče?
Moderní myčka, která má integrovanou Wi-Fi se dá ovládat mnohem pohodlněji než ta klasická. K myčce se lze připojit s jakýmkoli zařízením se systémem Android nebo iOS. Nejen myčku, ale celou inteligentní domácnost tak můžete obsluhovat třeba prostřednictvím smartphonu.
Nádobí se může umýt doslova samo. Zařízení umí fungovat díky chytré technologii i bez vaší přítomnosti. S pomocí aplikace si jednoduše zvolíte vhodný program a nastavíte příslušný čas. Po příchodu ze zaměstnání na vás bude čekat už jen čisté nádobí.
Efektivně si také udržíte přehled nad stavem čisticích prostředků. Rovněž můžete využít možnost upozornění, které se automaticky odešle na mobil poté, co skončí mycí cyklus. Nemusíte tak čekat na zvukový signál, nebo jít myčku kontrolovat. Zpravidla jsou chytré spotřebiče úspornější z hlediska spotřeby vody i energie a bývají tišší. I když je samozřejmě diskutabilní, jestli minimální hlučnost myčky někdy oceníte, když si plánujete mytí nádobí na dobu, kdy jste pryč.
S jakými nevýhodami bychom měli počítat?
Myčky s Wi-Fi pro majitele domácnosti bezesporu představují určité zjednodušení života. Ani ony však nejsou bez chyb. Jednoznačně je potřeba počítat s tím, že v porovnání s „normálním“ spotřebičem jsou dražší. A to platí nejen při pořízení, ale stejně tak při následném servisu. Jakýkoli problém se může nepříjemně prodražit.
Podobně jako u jakýchkoli jiných přístrojů platí, že je třeba dbát na bezpečnost bezdrátového připojení, abychom zamezili riziku přístupu neoprávněných osob. Připojení myčky k Wi-Fi přirozeně funguje na stejném principu jako připojení počítače a pojí se s ním i totožné nebezpečí.
Ačkoli je myčka sama schopna nahlásit případný problém, nikdy se nenechte ukolébat tím, že se na displeji žádný chybový stav neobjevuje. Elektronika rozhodně není neomylná. Proto stav myčky pravidelně kontrolujte a jakmile se vám něco nezdá, situaci řešte.