Naději nemocným dává remdesivir

Naději nemocným dává remdesivir 1

Remdesivir od společnosti Gilead Sciences Inc. pomohl ke zlepšení ve dvou třetinách případů koronaviru.

Experimentální lék pro pacienty s vážným průběhem nemoci covid-19 vyrobený společností Gilead se při první analýze ukázal jako slibný, čímž zvýšil předběžnou naději, že první lék na nový virus je na obzoru. Zpráva publikovaná v akademickém žurnále New England Journal of Medicine sledovala 53 lidí v USA, Evropě a Kanadě, kteří potřebovali podporu dýchání; asi polovina z nich dostala mechanickou ventilaci a čtyři kardiopulmonální bypass. Osm dalších pacientů bylo z analýz vynecháno: jeden kvůli chybě v dávkování a sedm protože nebyly k dispozici žádné informace, jak se jim daří. Všichni dostali přípravek remdesivir na 10 dní na základě „soucitného užití“, což je program, který umožňuje použít neschválené léky, pokud není k dispozici žádná jiná možnost. Během 18 dní se stav 68 % pacientů zlepšil: 17 z 30 pacientů na plicní ventilaci se mohlo obejít bez přístroje. Téměř polovina ze zkoumaných pacientů byla nakonec propuštěna, 13 % zemřelo. Úmrtnost byla vysoká mezi těmi, kdo byli na plicní ventilaci – z nich zemřelo 18 %.

„Nemůžeme z těchto dat vytvořit definitivní závěry, ale pozorování u skupiny hospitalizovaných pacientů, kteří dostali remdesivir, vypadá nadějně,” řekl hlavní autor Jonathan Grein, ředitel oddělení epidemiologie v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. The Foster City, společnost sídlící v Kalifornii, poskytla medikaci a také pomohla s analýzou výsledků. Někteří vědci však vyjádřili skepticismus ohledně výsledků.

„Data ve zprávě jsou téměř neinterpretovatelná,“ tvrdil Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologie na Londýnské fakultě hygieny a tropické medicíny, v emailovém prohlášení. „Je vidět nějaké důkazy ukazující na účinnost, ale jednoduše nevíme, jak by vypadal stav pacientů, kdyby lék nedostali.“

V současnosti probíhá několik rozsáhlých klinických testování, která mají zhodnotit přínos remdesiviru proti covid-19, nemoci způsobené novým koronavirem, který nakazil více jak 1,65 milionu lidí v celém světě a zabil 100 000 z nich. (stav k 12. dubnu) Jedno z nich provedené v Číně by mělo přinést výsledky už tento měsíc. Další, sponzorované americkým Národním institutem zdraví, rychle nabralo pacienty přitom, jak se virus rozšířil v USA. To by také mělo přinést výsledky v nastávajících týdnech. Sama společnost Gilead sponzoruje další dvoje testování.

 

Jsou potřeba odpovědi

„Při zkoumání remdesiviru je otázkou nejen to, jestli je bezpečný a účinný proti covid-19, ale také u kterých pacientů vykazuje aktivitu, jak dlouho mají léčbu dostávat, a v jakém stadiu jejich nemoci bude léčba nejpřínosnější,“ říká Daniel O’Day, předseda a výkonný ředitel Gileadu. „Je potřeba ještě mnoho získat odpovědí, proto potřebujeme různé studie zahrnující pacienty různých typů.“

Některé z odpovědí se vynoří v příštích týdnech spolu se zveřejněním prvních dat z různých klinických testů. V současnosti neexistuje žádný lék, který by prokazatelně působil proti koronaviru. Gilead poskytl svůj lék více jak 1800 pacientům na základě tzv. soucitného užití.

 

Jeho výroba je levná, ale ne rychlá 

Pokud se lék ukáže jako bezpečný a účinný při léčení covid-19, podle odhadu by jeho výroba měla vyjít asi na 9 USD, jak řekl Andrew Hill, starší hostující výzkumný pracovník z oddělení farmakologie Liverpoolské univerzity. Další náklady vzniknou na jeho podávání formou intravenózní infuze, které nejspíš převýší odhadované výrobní náklady. Výsledky kontrolované studie remdesiviru jsou velmi očekávány, protože je to jedna z prvních rozsáhlých přísných studií možných léků proti koronaviru.

Americký prezident Donald Trump a další vychvalovali potenciál hydroxychlorochinu, tradičního léku na malárii a lupus, pro léčení covid-19. Tato látka ale ještě nebyla důkladně prozkoumána při velkém testování, aby se zjistilo, jestli nezpůsobuje vážné komplikace. Většina vzrušení pramení ze sociálních médií a jejich vytrvalé podpory malé francouzské studie, jejíž metodologii však mnozí američtí odborníci velmi kritizovali.

Na širokospektré antivirotikum remdesivir pohlížejí vědci a lékaři jako na jeden z nejslibnějších činitelů proti covid-19, který se zatím začal testovat na lidech. Při laboratorních studiích různých sloučenin, které byly provedeny ještě před propuknutím epidemie covid-19, zjistili vědci z Univerzity Severní Karolíny a Vanderbiltovy univerzita, že remdesvir má silný účinek proti široké škále koronavirů podobných novému koronaviru.

 

Byl už testován na virus eboly

Remdesvir byl testován na pacientech s ebolou, kde se ukázal jako bezpečný, avšak neúčinný, proto mohli vědci rychle začít s jeho zkoumáním a testování na lidech, když propukla pandemie covid-19. Asi jedna čtvrtina pacientů přitom zažila vážné vedlejší účinky, jako je syndrom dysfunkce více orgánů, septický šok, akutní poškození ledvin a nízký krevní tlak. Dalších 23 % vykazovalo při laboratorních testech známky poškození jater, a u čtyř pacientů bylo nutné úplně přestat podávat infuze s látkou.

WHO v lednu prohlásila, že remdesivir je považován za nejslibnějšího kandidát na léčbu na základě jeho širokého antivirového spektra a existujících dat založených na studiích u lidí i zvířat. Lék byl původně vyvinut na ebolu a byl studován na pacientech ve východním Kongu.

Pokud bude dobře fungovat, zůstane otázka, jestli je léku dostatek, zvlášť proto, že epidemie zatím nepolevuje. Společnosti Gilead v současnosti dělá vše pro posílení dodávky tohoto léku, jehož výroba není rychlá. Na počátku měsíce její zástupci řekli, že doufají, že do října bude mít 500 000 léčebných kúr, a do konce roku více jak 1 milion. Doba potřebná pro výrobu byla přitom zkrácena z 1 roku na 6 měsíců.

***

Nový český antigenní test na bázi slin vyrábí v současnosti společnost Bakter Medical.  Testy doporučují přední čeští odborníci a dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osoby bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domovů důchodců, škol, sportovních družstev atd.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

O testech se můžete dovědět více na stránkách https://www.baktermedical.cz/