Rozlehlý, různorodý a pozoruhodný Národní park Vatnajökull vznikl v roce 2008, kdy úřady vytvořily obrovský megapark spojením ledovce Vatnajökull se dvěma už existujícími národními parky, Skaftafell na jihovýchodě Islandu a Jökulsárgljúfur na severovýchodě. Celkově dnes park zabírá rozlohu 13 900 km², což je téměř 14 % celého Islandu.
V parku se nachází mimořádně různorodá krajina a některé z největších přírodních pokladů Islandu, které vznikly společným působením řek, ledu z ledovce a vulkanické a geotermální aktivity. Celý ledovec Vatnajökull je chráněný, včetně jeho se výstupních ledovců a ledovcových řek. Kolem kaňonu Ásbyrgi naleznete neuvěřitelné skalní formace, nádherné vodopády (jako je Dettifoss a Svartifoss), řadu kráterů nazývanou Lakagígar, vulkán Askja a další sopky, a především neuvěřitelně pestrou krajinu, kde ožívají hodiny geologie, ekologie a historie.
Vatnajökull je největší ledovec na Islandu a třetí největší pevninský ledovec v Evropě, který pokrývá 8 % pevniny Islandu. Nachází se na jihozápadě Islandu a a je oblíbeným místem pro pěší túry po ledovci a průzkumy ledových jeskyní. Vatnajökull spadá do většího Národního parku Vatnajökull, který zahrnuje dřívější NP Skaftafell na jihozápadě a NP Jökulsárgljúfur na severu. Jeho nejvyšším vrcholem je Hvannadalshnjúkur, který spočívá na vrcholu stratovulkánu známého jako Öræfajökull. Pod ledovcem se skrývá jedna z nejaktivnějších sopek v zemi (k nejvýznamnějším patří Grímsvötn, Öræfajökull a Bárðabunga). K vulkanické aktivitě zde dochází s přestávkami po celá staletí a mnoho geologů věří, že takové období má následovat v blízké budoucnosti. Pokud jsou jejich výpočty správné, znamenalo by to značnou vulkanickou aktivitu během následujícího půlstoletí.
Pevninský ledovec Vatnajökull má více jak 30 výstupních ledovců, které odvádějí do moře led z pevninských ledovců, ale nacházejí se pouze na stranách údolí. K hlavním výstupním ledovcům spadajícím pod Vatnajökull patří Dyngjujökull na severu, Breiðamerkurjökull a Skeiðarárjökull na jihu a Síðujökull, Skaftárjökull a Tungnaárjökull na západě. Ledovce jsou ve stálém pohybu kvůli samotné svojí hmotnosti; protože vznikají v průběhu staletí, přírůstek sněhu překračuje jeho tání a vzniká tak stálý „tlak“ na ledovec. Každoročně kvůli vodě z rozpouštějícího se ledu vznikají nové ledové jeskyně, které příští jaro zmizí.
Z ledovce Vatnajökull vytéká řada řek, které patří k největším ledovcovým řekám na Islandu.