Fascinující dávné město Petra, ručně vytesané do červených pískovcových skal, je nejoblíbenější atrakcí Jordánska a jedním z míst, které chtějí vidět cestovatelé z celého světa. Je smutnou ironií, že tato křehká historická lokalita, kdysi známá pouze beduínům, zatímco západní svět o ní nevěděl více jak 1000 let, dnes začíná trpět vlivem nadměrné návštěvnosti.
Dá se říct, že je „milovaná až k smrti“: Petra se pravidelně umisťuje na seznamu nejohroženějších památkových lokalit světa, jak ho sestavuje Světový památkový fond. Největší hrozbou je přitom zvyšující turistika, protože počet návštěvníků za rok se rychle blíží milionu osob. Zchování Petry pro příští generace musí být na předním místě u návštěvníků, jinak se rozpadne pod našima nohama a před našima očima. Zde se dozvíte, jak se chovat zodpovědně při návštěvě jordánské Petry.
Zvažte, jestli potřebujete svézt na velbloudu
Dokonalý záběr velbloudů odpočívajících před Pokladnicí přiměl už nespočet cestovatelů k bloudění v úzké rokli al-Siq, která se klikatí o délce 1,2 km k hlavnímu vchodu do Petry, při hledání místa slavného snímku. Mnozí z nich se pak vraceli s nerůžovými dojmy ohledně zacházení s velbloudy, koňmi a osly v Petře. Spolupráce mezi místními beduíny a jordánskou vládou vedla v posledních letech k zlepšení nepříznivé situace zvířat využívaných pro práci, ale je toho ještě spousta, co zbývá udělat. Mnoho majitelů se o svá zvířata dobře stará, ale stále dochází k případům špatného zacházení: ať už se jedná o dětskou obsluhu dávajících příliš horlivé příkazy, nebo o skutečnost, že Ulice fasád se stává jakousi závodní dráhou, po které jsou velbloudi spěšně odesíláni tam a zpět podle aktuální poptávky.
Je třeba chápat, že starověké město Petra je rozlehlá lokalita o rozloze 264 km2, takže se nesnažete ji prohlédnout celou najednou, a to ani v případě, že na to máte celý den. Měli byste znát svoje limity a tempo, především pokud budete chtít zdolat 850 křehkých schodů vedoucích ke Klášteru, opotřebených a rozježděných v důsledku zvýšeného pohybu oslů. Pokud se rozhodnete pro projížďku na zvířeti, vyhledejte dospělého operátora (ne dítě) se zvířaty, která vypadají zdravě a schopné nést váhu svého budoucího cestujícího. Zaplaťte přesnou částku (jsou uvedeny v Návštěvnickém centru v Petře) a vyhněte se nevýhodnému smlouvání, které vede beduíny provozující dopravu k tomu, aby spěchali zpátky a snažili se ztracený příjem dohnat jinde. Případy špatného zacházení se zvířaty byste měli hlásit, ideálně i s foto či video dokumentací, turistické policii v návštěvnickém centru.
Našlapujte opatrně
Stará nabatejská civilizace vytvořila dokonalé fasády z obrovských desek tvárného pískovce, což je kámen, do kterého se dá výborně rýt ať už ručně, působením deště nebo botami turistů. Nabatejci znali zranitelnost staveb vůči povětrnostním vlivům a zbudovali zde síť akvaduktů odvádějících vodu, a také nádrží, čímž destruktivní působení vody drželi na uzdě. Přitom ale netušili, že jednou do jejich města přijdou miliony turistů, dupajících na cestách v nejmodernější turistické obuvi zařezávající se do země. Proto při své návštěvě místa zvolte raději obuv s lehčí podrážkou – a turistické hole se špičatými konci nechte doma. Také můžete spatřit jiné návštěvníky, a někdy i místní beduíny, jak lezou po památkách, vyrývají svá jména a vzkazy do kamenných fasád nebo osahávají prastaré stěny, především v rokli Siq. Studie v roce 2005 zjistila, že za 10 let z fasády Pokladnice ubylo 40 mm. Proto nechejte Petru, aby zanechala svoji stopu ve Vás, ale sami žádné stopy nezanechávejte.
Vydejte se sem mimo hlavní turistickou sezónu
Petra byla v posledních letech svědkem téměř 1700 % nárůstu počtu návštěvníků (ve srovnání s 80. lety 20. století), přičemž většina z nich přichází během dvojí hlavní sezony (březen-duben a září-říjen), kdy sem zamíří téměř 3000 lidí denně. Pokud tedy chcete spatřit zdánlivě nemožný okamžik, kdy nebude Pokladnice obklopená davy, nebo tiše projít roklí Siq, naplánujte svoji návštěvu na období zimy od prosince do února. Budete se muset dobře obléct, ale tajemství Petry můžete objevovat samostatně. Pokud je termín Vaší cesty pevně daný, můžete se alespoň vyhnout davům tak, že přijdete časně ráno – lokalita je přístupná od 6 ráno po celý rok. Návštěva během méně rušného doby je prospěšná jak pro správu lokality, tak pro Váš celkový dojem z ní.
Nakupujte eticky
Prosperující metropole Nabatejců Petra je v jistém smyslu i dnes rušný bazar, kde prodejci nabízejí své zboží nekonečnému proudu příchozích. Stánky postavené za tímto účelem lemují Ulici Fasád od Pokladnice, nacházejí se na skalních římsách před Královskými hrobkami a dokonce i vysoko na schodech ke Klášteru. Stále více cestovatelů navštěvuje Petru, od starověku významnou křižovatku pro obchod se zbožím, takže i místní lidé z toho mají mít nějaký ekonomický prospěch. Návštěvníci by však měli být obezřetní u „autentických artefaktů“, které nejspíš pocházejí z rabování hrobek a je nelegální je prodávat i kupovat. Vyhněte se také přírodním suvenýrům, jako jsou barevně pruhované kameny nebo sklenice s pískem, které byly doslova sebrány z krajiny v Petře. V některých obchodech pracují i děti, ale nejlepší způsob, jak je podpořit, není koupit si od nich cetky, což jejich rodiče podporuje v tom, aby je místo školy nechali pracovat. Místo toho zamiřte na místa, jako je obchod Umm Raami’s Shop, který provozuje Marguerite van Geldermalsen, Novozélanďanka, která si vzala beduína a žije v jeskyni v Petře, a její nejstarší syn Raami. Prohlédněte si jejich Petra Pieces, výběr originálních stříbrných šperků, což je beduínská specialita inspirovaná okolními rytinami Nabatejců; vyrobily je místní ženy, které jsou za svou práci řádně placeny.
Přehlídka úžasné architektury světa
Vyhněte se používání plastů
Nejoblíbenější zábavou beduínů je pomalé popíjení horkého černého čaje s cukrem, a mnoho restaurací a kaváren v Petře ho nabízí spolu s možností zastavit se a odpočinout si při namáhavé cestě. Proti horkému čaji se nedá nic namítat, ale velmi nedoporučujeme kupovat vodu v plastových lahvích, která se na místo musí dovážet a pouze přispívá k zvětšování všeobecné záplavy plasty. Než se sem vypravíte, vezměte s sebou velký vak na vodu, který pojme několik litrů, abyste měli čím zahánět žízeň při prohlídce lokality.
Vydejte se mimo obvyklé turistické trasy
Petra zahrnuje více jak 800 registrovaných památek včetně asi 500 hrobek, přičemž nejlepší a nejslavnější z nich často bývají nejvíce navštěvované. Na kompletní průzkum Petry byste potřebovali několik dní, většina návštěvníků ale přichází jen na jeden den a zůstává na hlavní trase (ulici), což může vést k dopravním zácpám a přelidnění u nejznámějších atrakcí. Když se však odkloníte pouze o pár kroků a vydáte se do údolí, může to úplně změnit celý Váš zážitek z místa: i oblíbené a dobře značené stezky jako je vyhlídka Al Kubtha s bezkonkurenčním pohledem z výšky na Pokladnici, se těší jen zlomku provozu dole. K náročnějším tajemstvím Petry patří vstup „zadním vchodem“ u Kláštera (je součástí stezky Jordan Trail dlouhé 650 km a táhnoucí se celou zemí). Místo navíc budete mít jen sami pro sebe, pokud se sem vydáte časně ráno ještě předtím, než sem začnou šplhat z rokle Siq nejdychtivější milovníci dobrodružství. Další pozoruhodná trasa vede přes Wadi Farasa k Vyvýšenému obětnímu místu, kde budete procházet kolem řady méně navštěvovaných, ale neméně působivých hrobek, včetně stavby Garden Triclinium s římskými sloupy. Pokud se vydáte mimo vyšlapané cesty, doporučujeme sehnat si místního průvodce, protože značení zde bývá špatné.
Zdržte se déle
Počty návštěvníků Petry stoupají rychleji a výše než schody k tzv. Vyvýšenému obětnímu místu, ale mnoho turistů si vyhradí krátký čas pouze na spěšnou návštěvu, což vyvíjí tlak na zdroje vody v místních ubytovacích zařízeních. Nacházejí se v pouštním prostředí, takže je nutné vodu každý den vyměňovat pro nově příchozí. Také je dobré mít Jordan Pass https://jordanpass.jo , jordánský pas, který zahrnuje zdánlivě skrytý bonus: pokud si zakoupíte třídenní pas: 4. den je zdarma! Proto se zdržte déle, abyste více chránili jednu z nejúžasnějších a nejohroženějších historických lokalit, a to jak kvůli svým vzpomínkám, tak pro další návštěvníky.