Návštěva římského Pantheonu

Návštěva římského Pantheonu 1

Nejlépe zachovalá starověká stavba v Římě přežila dvě tisíciletí především díky své architektuře. Pantheon je tak dobře, a přitom jednoduše, navržen, že se dochoval téměř v nedotčené podobě. Je to tím úžasnější fakt, když zvážíte, že dva různí papežové nechali odstranit jeho kovovou střechu na jiné účely, takže po staletí zůstal nechráněný. Díky jeho stáří, stavu a kráse formy je to jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí Říma, která bývá součástí prohlídek antických památek města.

Chrám, který nechal postavit Marcus Agrippa, zeť císaře Augusta, byl zasvěcen nejposvátnějším planetárním bohům, kdy kopule představovala nebesa a otvor uprostřed slunce. Byl poškozen požárem v roce 80 n.l. a přebudován za vlády císaře Hadriána (120-125 n.l.); zdivo z té doby představuje technický um, kterého Římané dosáhli. Raně křesťanští císaři používání pohanského chrámu zakázali, a tak zůstal opuštěný do doby, než ho papež Bonifác IV. vysvětil jako křesťanský kostel; věnoval Panně Marii a křesťanským mučedníkům 1. listopadu 609, což je počátek křesťanského svátků Všech svatých. Velká kopule spočívá na válci tvořeném stěnami, v nichž jsou velké prázdné prostory. Prázdná místa v kombinaci s alkovnami kolem interiéru umožňují lehčí konstrukci, zatímco kopuli podpírají silné oblouky. Vizuální efekt vytváří dojem tří souvislých arkád, a pokud se na rotundu podíváte zvenku, uvidíte cihlové oblouky, které absorbují část zátěže z hmotnosti kopule. Původně byly vnější zdi obloženy krásným mramorem, ten však byl v průběhu staletí strhán.

Nejkrásnější muzea a paláce v Římě

Návštěva římského Pantheonu 2

Kopule (dóm)

Pantheon s dodnes největší nevyztuženou betonovou kopulí na světě inspiroval Brunelleschiho dóm renesanční katedrály ve Florencii, Bramanteho plán Svatopetrské baziliky, ale také tvůrce amerického Kapitolu ve Washingtonu, takže je to jedna z nejvlivnějších budov v západní architektuře. Stavitelé vyřešili problém hmotnosti dómu různými druhy kamene použitého při výrobě betonu: v každé vyšší vrstvě použili lehčí kámen a dva nejvyšší pruhy byly smíchány s tufem a pemzou. Při pohledu z nám. Piazza della Rotonda, kde uvidíte Pantheon obklopený budovami, působí kopule mnohem plošší než ve skutečnosti je, takže její komplexní efekt nejlépe oceníte zevnitř. Kopule má kazetový strop uprostřed s 9 m širokým kruhovým otvorem nazývaným oculus, který je jediným zdrojem světla. Protože je stále otevřený, podlaha se mírně svažuje směrem ven, aby mohla dešťová voda odtékat. Původní pozlacené bronzové střešní tašky byly odstraněny na příkaz papeže Řehoře III., zatímco Urban VIII. použil těžkou bronzovou střešní krytinu z verandy na vytvoření Berniniho baldachýnu ve Svatopetrské bazilice.

 

Veranda

Původně schody vedly nahoru ke vchodu do Pantheonu, ale úroveň ulice se během 2000 let postatně zvýšila, takže dnes schody na jeho verandu vedou dolů. Je široká 33 m a obklopuje ji 16 žulových sloupů s korintskými hlavicemi. I když byla budova po požáru v roce 80 n.l. zrekonstruována, byl doplněn nápis z původní budovy, který dodnes uvidíte nad verandou Pantheonu. Zní: „M·AGRIPPA·L·F·COS·TERTIUM·FECIT“ („Marcus Agrippa, syn Luciův, potřetí zvolený konzulem, tohle postavil“.) Bronzové dveře, které byly původně pokryté zlatem, váží 20 tun jedna část a naštěstí se vyhnuly roztavení pozdějšími papeži, tak jak se to stalo s bronzovou střechou.

 

Interiér

Mohutná kopule Pantheonu představovala přední úspěch římské interiérové architektury, ale zahlcující efekt interiéru je způsoben harmonickými proporcemi celé rozsáhlé stavby. Její výška 43,2 m je stejná jako její průměr, zatímco výška válce, který podpírá kopuli, je polovina průměru. Do stěn, které mají tloušťku 6,2 m, jsou zasazeny polokruhové a obdélníkové výklenky (niky), které nejen vizuálně zpestřují, ale také odlehčují její objem. Efekt architektury ještě zdůrazňuje omezená výzdoba. Harmonie a dokonalé proporce založené na obrazu země a nebe (v podobě kopule) jsou dnes stejně tak působivé jako byly před 2000 lety.

 

Hrobky a umění

Pantheon je pohřebištěm italských králů, Viktora Emanuela II. v druhém výklenku napravo a Umberto I a jeho choti královny Markéty Savojská ve druhém výklenku nalevo. Svůj památník zde má také kardinál státní sekretář Ercole Consalvi, což je dílo z roku 1824 od dánského od sochaře Bertela Thorvaldsena ve třetím výklenku nalevo. Hrobka renesančního malíře Raffaela je umístěna mezi druhým a třetím výklenkem nalevo. První výklenek nalevo ukrývá hrobky malířů Perina del Vagy a Taddea Zuccariho z 16. století a sochaře/architekta Flaminia Vaccy. Štukové reliéfy na stěnách výklenku jsou od Carla Monaldiho z 18. století. První výklenek vpravo od vchodu je ozdoben freskou Zvěstování od Melozza da Forliho z 15. století. Nad hlavním oltářem přímo naproti vchodu se nachází původní ikona Madony s Dítětem ze 7. století objevená pod novějšími vrstvami barvy. Je to jedna z vzácných dochovaných ikon, které byly v římských kostelích té doby běžné. Nad ikonou je strop apsidy pokryt zlatou mozaikou s motivem kříže. Ve výklenku napravo můžete vidět fragmenty výzdoby z 2. století.

Jak se dostat k Pantheonu

Ulice v této části antického Říma jsou pro autobusy příliš úzké, ale vyhlídkové autobusy na principu hop-on-hop-off zastavují jen kousek od Piazza della Rotonda, mezi ním a Piazza Navona. Poblíž není žádná stanice metra, ale na nám. Piazza Argentina zastavují busy č. 40, 60 a 64 jezdící mezi Vatikánem, centrem města a vlakovým nádražím Roma Termini.

Adresa: Piazza della Rotonda, Roma

 

Atrakce v okolí Pantheonu 

Návštěva římského Pantheonu 3

Pantheon se nachází v jednom z nejmalebnějších a nejzajímavějších okrsků v Římě a je vzdálen jen 5 minut chůze od dvou slavných náměstí: Piazza Navona a půvabného Campo de‘ Fiori s jeho pestrým trhem. Zhruba stejně tak daleko opačným směrem se nachází fontána di Trevi; žádný turista by neměl opustit město bez toho, aby vzdal hold tradici pocházející z dob starověkého Říma a hodil do fontány minci pro zajištění šťastného návratu. Než opustíte Piazza della Rotonda, vydejte se za Pantheon na nám. Piazza della Minerva, kde uvidíte obelisk stojící na hřbetě slona, dílo Berniniho. Zde vyhledejte malou uličku Via del Pie‘ di Marmo, kde se Vám naskytne nečekaný pohled. Na podstavci zde stojí obří noha z mramoru obutá do sandálu (foto), což je jediný zbytek gigantické sochy egyptské bohyně Isis, kterou měli staří Římané ve velké úctě. Za návštěvu stojí rovněž málo navštěvovaný pozdně barokní kostel Sv. Máří Magdaleny na nám. Pza Maddalena. Jeho interiér je plný soch a strop pokryt freskami; dveře nalevo vedou do bohatě zdobené sakristie.

 

Restaurace v blízkosti Pantheonu

Osteria del Sostegno na Via delle Colonnelle 5 je oblíbený podnik místních, trattoria v tradičním stylu se skvělou atmosférou a vynikajícím pečeným jehněčím. Kousek dál (ale ne tak přelidněná jako mnoho jiných restaurací v rušném okrsku) je Ristorante Grano na Piazza Rondanini 53, další oblíbený podnik především díky darům moře. Taverna del Seminario na Via del Seminario podává pizzu a vydatnější pokrmy v tradičním prostředí; najdete zde však také vegetariánské možnosti. Miscellanea na Via della Palomabella je neformální podnik s možností jídla s sebou. Pokud jde o zmrzlinu (gelato), podívejte se za roh Pantheonu, kde na na Via Degli Orfani 87 najdete zmrzlinárnu Venchi Cioccolato e Gelato.

Návštěva římského Pantheonu 4
fontána di Trevi

Možnosti nakupování v blízkosti Pantheonu

Uličky kolem Pantheonu jsou plné malých obchůdků. Svým krásným papírnickým zbožím je známý Cartoleria Pantheon dal 1910 na Via della Maddalena, s pohlednicemi, vázanými časopisy a dalším. Neformální oblečení a boty najdete v Replay naproti Pantheonu na Via della Rotonda 24 a parfémy a voňavky v Campomarzio70 — Pantheon, rovněž na Plaza della Rotonda. Na krásné ručně vyráběné kožené kabelky a doplňky se podívejte v Del Giudice Roma na Via della Stelletta 24, což je dílna/ateliér, která už půl století patří brašnářské rodině.

 

Tipy a prohlídky

Prohlídky Pantheonu: coby jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí Říma bývá Pantheon často součástí prohlídkových okruhů města. Při prohlídce památek starověkého Říma spolu s ním navštívíte Římské fórum, Koloseum, Kapitol a fontánu di Trevi, a to během 3 hodinové prohlídky, kterou můžete podniknout dopoledne odpoledne a dozvědět se více o historických památkách od odborného průvodce. Palatin 

Samostatná návštěva Pantheonu: je to jedna z hlavních atrakcí města, takže v létě zde mohou být davy. Lepší šanci na prohlídku bez davů budete mít, když se sem vydáte hned ráno (otevírá se v 8,30) nebo pozdě k večeru – bývá otevřeno do 19,30 nebo v neděli do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Fotografování v Panteonu: nejlepší světlo je kolem poledne, kdy slunce září skrz oculus. Nejdramatičtější pohled na Pantheon se nabízí přímo pod otvorem, když se podíváte nahoru. Ale nepokoušejte se o to, když prší!

Bezpečnost: v deštivých dnech dávejte pozor na podlahu, která bývá vlhká, když je mokrá.

Tipy na výlety z Říma

Návštěva římského Pantheonu 5
Boutique Hotel Cempo de Fiori

KDE SE UBYTOVAT

Není jak uniknout skutečnosti, že hotely v Římě patří k nejdražším v Itálii. Některá ubytovací zařízení s vynikající hodnotou mají pokoje s kompletním servisem, ale bez formální recepce; hostitel na Vás bude čekat při příjezdu a Vy se dál budete pohybovat sami s vlastním klíčem. Nepřehlížejte je, ani skromná zařízení B&B, když budete hledat ubytování za rozumnou cenu. Doporučujeme následující hotely buď s výhledem na Pantheon, nebo jen kousek pěšky od něj:

  1. butikový Martis Palace Hotel Rome 4* je umístěn v neoklasicistické budově se střešní terasou, jen pár kroků od Piazza Navona
  2. Best Suites Pantheon 3* nabízí jednoduché pokoje na Piazza della Rotonda přímo naproti Pantheonu, se snídaní v kavárně a s vynikající hodnotou na skvělém místě
  3. honosné pokoje v butikovém Hotelu Cempo de Fiori 3* mají balkon s výhledem na působivé okolí; také je k dispozici střešní terasa.
  4. Residenza Maritti je vzdálena pár bloků dál od Pantheonu, ale kvůli rozumným sazbám stojí za to kousek dojít pěšky; k dispozici je střešní terasa, kuchyně pro hosty a snídaně formou bufetu v ceně 

Akční nabídka ubytování:

Řím – kde se ubytovat