Navštivte anglický Brighton

Zmizet v létě do Brightonu je Británii téměř podle pravidla. Kýčovité, sebevědomé a stylové město nabízí vše, co byste mohli chtít ode dne u moře. Za slunečných dní tvoří zdejší oblázkovou pláž veselá směsice lidí cákajících se ve vodě, větrných pikniků, míčových her a pruhovaných lehátek. Slavné molo Brighton Pier, vyčnívající do moře a plné pestrých cukrovinek, blikajících hracích automatů a klasických pouťových atrakcí, je jeden ze symbolů města. Výstřední Královský pavilon, vybudovaný pro rozmary krále Jiřího IV., je další významnou atrakcí Brightonu. Ale za tímto nápadným kusem georgiánské architektury naleznete moderní město s centrálním náměstím Jubilee Square. Zde uvidíte působivou knihovnu, špičkové restaurace a budete mít spoustu prostoru pro pozorování lidí. Neměli byste si nechat ujít ani bohémskou atmosféru v okrscích North Laine a South Lanes (The Lanes). Můžete zde nakoupit retro oblečení, probírat se bednami vinylových desek „z druhé ruky“, zásobit se veganskými dobrotami nebo zajít do hospody na pivo Harvey’s Sussex. Brighton má zaslouženou pověst města přátelského ke gayům, především okrsek Kemptown. Letní a zimní akce Pride přitahují velké davy z celého Spojeného království. Brighton má také silnou kulturní scénu, kdy velké akce se odehrávají v Brighton Centre a špičkové kapely a DJové hrají na místech, jako je divadlo Komedia. Při hudebním festivalu Great Escape, který probíhá v květnu, město zaplaví nezávislí umělci, takže se Brighton promění v nejstylovější místo ve Spojeném království. A pokud Vás všechna tato párty zábava přestane bavit, pamatujte na to, že zvlněný Národní park South Downs je vzdálen jen kousek cesty vlakem nebo autem odtud. Pokud se nebudete chtít smočit v moři, nové artdeco centrum Saltdean Lido představuje skvělé místo, kde se v horkém dni můžete vykoupat.

Turistická kancelář: Brighton Visitor Information Centre. Brighton už nemá specializované návštěvnické infocentrum, ale 10 infopointů rozmístěných v centrálních částech města. Ne všechny jsou vybaveny personálem, ale asistenty/asistentky naleznete v prodejně Královského pavilonu a v pokladně Brighton Centre. Každý infopoint nabízí výběr map, letáků a informací, kde si dát jídlo, pití a kde přenocovat.

Navštivte anglický Brighton 1
Královský pavilon v Brightonu

Jak se tam dostat

Letecky

Letiště Gatwick leží v polovině cesty mezi Londýnem a Brightonem 45 km od každého z nich. Lety na londýnský Gatwick nabízí řada mezinárodních aerolinií a nízkonákladových přepravců včetně British Airways, Virgin Atlantic, Ryanair a easyJet. Společnost Norwegian provozuje přímé lety z USA na letiště Gatwick. Vybírat si můžete z opravdu velkého množství letů, protože Londýn je celoroční destinace, s vrcholným obdobím v létě od června do srpna. Pokud budete shánět levné lety do Londýna, zvažte cestu v přechodném období mezi sezónami na jaře nebo na podzim.

Doba letu (do Londýna): z New Yorku 7 hodin, z Los Angeles 10 hodin 30 minut (na letiště Heathrow), z Toronta 7 hodin, ze Sydney 24 hodin 20 minut (včetně mezipřistání).

Po silnici

Spojené království má dobře udržovaný a bezpečný systém silnic. Doprava jezdí vlevo a pro řízení musíte mít minimálně 17 let. Maximální povolená rychlost je 113 km/h na dálnicích, 97 km/h na jednoproudových hlavních silnicích a 48 km/h v zastavěných oblastech. Zahraniční a mezinárodní ŘP platí po dobu až jednoho roku a pojištění je povinné. Hlavní motoristické společnosti AA a RAC jsou dobré zdroje informací, a také poskytují poruchovou službu.

Trasy – do Brightonu se dostanete za 45 minut autem po M23/A23 směrem na jih, když vyjedete z dálničního okruhu M25 kolem Londýna. Dopravu ve směru východ-západ obstarává silnice A27 severně od Brightonu, která vede kolem jižního pobřeží. Z Brightonu pokračuje do měst Eastbourne a Hastings na východě a do Worthingu, Bognor Regis, Chichesteru a dále do Portsmouthu na západě.

Autobusy – Pool Valley Coach Station je hlavní autobusové nádraží v Brightonu. Začínají a končí zde všechny spoje mimo město. Autobusy společnosti National Express jezdí pravidelně do/z Londýna.

Doba cesty: z Londýna 1 hodina 30 minut, z Cardiffu 3 hodiny 30 minut, z Manchesteru 4 hodiny 30 minut, z Edinburghu 8 hodin.

Vlakem

Hlavní vlakové nádraží v Brightonu spravuje společnost Southern, která rovněž obstarává velkou železniční síť na jihu Anglie. Pokud budete chtít navštívit The Lanes a pobřežní atrakce, měli byste vystoupit ve stanici Brighton station na Queens Road, ale v oblasti Brightonu najdete také další vlakové stanice. Budete-li chtít navštívit kriketový stadion Hove County Cricket Ground, Hove Park nebo závodiště Hove Greyhound Stadium, vystupte ve stanici Hove station. Do Hove je to jen 3 minuty cesty vlakem ze stanice Brighton station, zatímco pěšky Vám cesta zabere asi 40 minut. Pokud zamíříte do zeleného Preston Parku, což je klíčové místo pro průvody Brighton Pride, nejbližší stanice jsou London Road a Preston Park. A pokud budete chtít navštívit fotbalový stadion pro Brighton a Hove Albion, AMEX Community Stadium, vystupte ve stanici Falmer station

Thameslink a Southern provozují časté vlakové spoje z Brightonu na letiště Gatwick a do Londýna. K dispozici jsou pravidelné vlakové spoje z Brightonu do mnoha místních stanic v okolní oblasti. Informace o vlacích nabízí informační kancelář společnosti National Rail.

Doba cesty: z Londýna 50 minut, z Manchesteru 4 hodiny (včetně přestupů), z Cardiffu 4 hodiny (včetně přestupů), z Edinburghu 6 hodin (včetně přestupů).

Pobřeží anglického Kentu a jeho atrakce 

Navštivte anglický Brighton 2
Brighton Sea Life Centre

Co dělat a na co se podívat

The Lanes – historický okrsek se sítí úzkých klikatých uliček leží na místě, kde se kdysi nacházela původní rybářská vesnice Brighthelmstone. O více jak tisíciletí později zde najdete změť různých butiků, restaurací a barů se zdánlivě nekonečnými řadami obchodů se starožitnými šperky, kolem kterých prakticky nemůžete projít bez obdivného zalapání po dechu.

Královský pavilon (The Royal Pavilion) se svým vzhledem připomínajícím palác indického magnáta, dílo architekta Johna Nashe, byl přímořským palácem Jiřího IV.. Nachází se jen coby kamenem dohodil od pobřeží a jeho minarety a kopule tvoří součást panoramatu města už od 20. let 19. století. Zahrady pavilonu se staly oblíbeným a vyhledávaným cílem milovníků slunce a pouličních muzikantů.

Muzeum a galerie umění v Brightonu (Brighton Museum & Art Gallery) se sbírkami moderního dekorativního umění a designu patřícími k nejlepším v zemi zahrnuje díla takových, jako je Salvador Dalí, Grayson Perry a Philippe Starck. Kromě toho umožňuje návštěvníkům přejít od starověkého Egypta až do moderních dnů ve své expozici Exploring Brighton. Jeho stezka LGBTQ Museum Trail skýtá další informace o exponátech, které mají nějaký vztah ke komunitě LGBTQ.

Brighton Sea Life Centre – nejstarší fungující akvárium světa zrekonstruované v roce 2012 nabízí kombinaci viktoriánské architektury a tolik expozic, že uspokojí i nejvášnivější milovníky moře. V jeho mořském světě se pohybují želvy kožatky velké, žraloci černoploutví, velekrabi japonští a mořští koníci, kdy pozoruhodné pohledy na ně umožňuje jeho vlajkový tunel pod vodou.

Brighton Pier (úvodní foto)  – pro ty, kdo touží po kousku britské přímořské kultury, je rychlá návštěva Brighton Pier nutným zlem. Molo bylo vybudováno v 90. letech 19. století a nabízí různé horské dráhy na vzdáleném konci, spolu s tradičními pouťovými atrakcemi, jako je střelnice a strefování se míčem do basketbalového koše, kde můžete vyhrát různé chlupaté ceny. Mezitím se nachází změť arkád, která nadchne děti, ne však už tolik jejich prarodiče.

Okrsek North Laine – pokud je The Lanes spíše prostředí pro rodiny s dětmi, tohle místo se zaměřuje na alternativní lidi, kteří mají rádi retro textil, superpotraviny a nová tetování. Pokud je Vaší představou nákupního ráje je nesourodá směsice nezávislých prodejců nabízejících vše od kufrů „z druhé ruky“ až po vinylové desky, navštivte Snoopers Paradise, 7 Kensington Gardens.

Brighton Wheel – v prvních letech po roce 2000 se žádné britské město nemohlo považovat za úctyhodné, pokud se někde v jeho centru neotáčelo velké vyhlídkové kolo. Brighton není výjimkou, i když výhled na kanál La Manche na jedné straně a město na druhé nabízí více kontrastující zážitek. Vstupte do kabinky/kapsle hned po setmění a s pohledem upřeným na moře dumejte o existenciálních záležitostech „oblázku ve velkém moři“…

Preston Manor je velké sídlo se zahradami obehnanými hradbami nacházející se na Preston Drove, 3 km severně od centra Brightonu. Jeho interiéry ukazují okázalost života horní třídy v edvardiánském období včetně bohatě zdobených přijímacích pokojů pokrytých portréty, zdobeným nábytkem a s luxusními stříbrnými příbory. Fanoušky věcí nadpřirozených může zajímat, že je to patrně nejstrašidelnější budova v Brightonu.

Větrný mlýn ve West Blatchingtonupamátkově chráněný mlýn ve West Blatchingtonu byl vybudován ve 20. letech 19. století a brzy poté se proslavil, když ho zobrazil malíř John Constable (1825). Návštěvníci se zde seznámí s procesem proměny obilí v mouku, zatímco místní zemědělské exponáty tvoří jeho návštěvnické centrum.

Muzeum přírodní historie Booth (Booth Museum of Natural History) je osobní sbírka viktoriánského přírodovědce Edwarda Bootha, který dřel kvůli svému životnímu cíli zastřelit, vycpat a vystavit každého ptáka původem z britských ostrovů. Muzeum zahrnuje víc jak půl milionu vzorků plus přírodovědeckou literaturu posledních tří staletí, kdy k hlavním prvkům patří ptáci, kosti a motýli, ale najdete zde rovněž interaktivní část.

Akční nabídka ubytování: