Adelaide, který je obklopen parky Park Lands se spoustou eukalyptů, láká gurmánské cestovatele, návštěvníky festivalů, a také milovníky svobodomyslné kultury. Město je dostatečně souvislé na to, abyste ho mohli poznávat pěšky, přesto nabízí dojem obrovského prostoru. Na jeho východním okraji leží vrchovina Adelaide Hills připomínající Evropu a na severu a na jihu světoznámá vinařství, ale také také má pobřeží s dunami. Jeho majestátní bulváry, uličky dlážděné kameny a malebné venkovní posezení (parklet) vyzařují půvab. Naleznete zde příklady koloniální architektury patřící k nejhezčím v zemi. Adelaide je gurmánskou metropolí Austrálie, takže dovedl k dokonalosti umění navnadit chutě. Místní plodiny najdete na stáncích na tržištích, zatímco ochutnat je můžete připravené rukama šéfkuchařů v hotelích ve městě nebo v malebných Adelaide Hills. Od specializovaných sýrařů po prohlídky vinařství ChocoVino v městečku Hahndorf s německými přistěhovalci, to vše zahrnuje hnutí slow food, které obyvatelé města dychtivě přijali a Vy ho také můžete poznávat. Vydejte se do vinařství Barossa Valley, Clare Valley a McLaren Vale, kde můžete ochutnat nejlepší ročníky Jižní Austrálie. Adelaide nabízí přehlídku muzeí, galerií a obchodů vystavujících místní řemeslné výrobky a instalace, vzácné aboriginské památky, železniční a lodní artefakty a památky z doby příchodu raných osadníků. Provětrat peněženku můžete v lesknoucích se obchodních domech nebo hledat osobité butiky prodávající jedinečný design ukryté v uličkách. Toužíte vyrazit na pláž? Rušná pobřežní vesnice Glenelg je snadno dostupná tramvají. Zaplavat si s delfíny můžete v Zálivu sv. Vincence a pak se nasytit v lákavých restauracích v Holdfast Shores. Severozápadně od města leží předměstí North Haven, kde zažijete nějaký adrenalinový kiteboarding. Nebo můžete zamířit na jihozápad do lokality Waitpinga a vyrazit surfovat na náročných vlnách na úseku nezkrocené pláže. Adelaide má také přezdívku „Festivalové město“, takže nabízí spoustu světové hudby, divadla a tance.
Turistická kancelář: Adelaide Visitor Information Centre
Turistický pas: Adelaide Sightseeing nabízí řadu balíčků na celodenní a půldenní prohlídky/výlety. Zahrnují celodenní výlet do Barossa Valley s jídlem a vínem nebo půldenní prohlídku hlavních atrakcí Adelaide.
Jak se tam dostat
Letecky
Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do Adelaide, ale je možné cestovat s přestupem přes Dubaj Perth, Kuala Lumpur, Singapur, Hongkong, katarskou Dauhá, Melbourne a Sydney. K aeroliniím patří British Airways, Emirates, Malaysia Airlines, Virgin Australia, Qantas a Singapore Airlines. Z USA můžete letět přes Sydney, Melbourne či Brisbane s Virgin Australia. Nejlevnější doba k cestování je obvykle od poloviny dubna do poloviny června. V době školních prázdnin a Vánoc bývají lety nejdražší.
Doba letu: z Londýna 21 hodin 30 minut, z New Yorku 26 hodin, z Los Angeles 19 hodin, ze Sydney 2 hodiny 10 minut, z Toronta 26 hodin.
Po silnici
Dopravní předpisy se v Austrálii liší od státu ke státu, takže návštěvníci by si měli zapamatovat rozdíly mezi Jižní Austrálií a dalšími státy. Samostatné řízení auta je v Jižní Austrálii povoleno od 18 let. Doprava v Austrálii jezdí vlevo a maximální povolená rychlost je 50 km/h v zastavěných oblastech a 100 km/h mimo zastavěné oblasti, pokud značení neříká něco jiného. V Adelaide a jeho okolí jsou velké a kvalitní silnice a město je spojeno hlavními trasami s jinými velkými městy v Austrálii. Krátkodobí návštěvníci Jižní Austrálie potřebují k řízení mezinárodní ŘP v angličtině nebo ŘP s anglickým překladem. Ten musíte při řízení mít stále u sebe. Také je povinné pojištění třetí strany. Kvůli extrémnímu počasí a podmínkám se doporučuje kontaktovat některou z motoristických organizací v zemi, pokud plánujete se vydat autem do vnitrozemí Outback. Mohou Vám také nabídnout rady a poskytnou mapy odlehlejších regionů. Australská automobilová asociace poskytuje informace. Také Národní asociace silnic a motoristů (NMRA) skýtá informace a služby motoristům. Královská automobilová asociace (RAA) poskytuje poruchovou službu.
Trasy – Adelaide je spojen se Sydney dálnicí Hume Highway a Stuart Highway, s Melbourne dálnicemi Western Highway a Dukes Highway, a také působivějšími Great Ocean Road a Princes Highway; s Perthem je spojen dálnicemi Great Eastern a Eyre Highway a s Alice Springs dálnicí Stuart Highway.
Autobusy – hlavní autobusový operátor je společnost Greyhound Australia, která spojuje Adelaide s největšími městy, jako je Canberra, Brisbane, Melbourne a Sydney, a také s více jak 1000 menších destinací. Firefly Express provozuje denně autobusové spoje mezi Adelaide, Melbourne a Sydney.
Doba cesty: ze Sydney 14 hodin 25 minut, z Melbourne 8 hodin 10 minut, z Perthu 28 hodin, z Alice Springs 16 hodin 10 minut.
Vlakem
Adelaide má dobrou místní železniční síť, a také mezistátní linky mezi městem a zbytkem Austrálie. Hlavním centrem pro místní vlaky je Vlakové nádraží v Adelaide na 125 North Terrace. Mezistátní vlaky přijíždějí a odjíždějí ze stanice Adelaide Parklands Terminal na Richmond Road, 3 km západně od centra města. Adelaide Metro nabízí spolehlivé služby ve městě i ve státě. Jeho centrální trasy jsou rozsáhlé, kdy 4 linky skýtají dopravu na předměstí. Vlaky jezdí na severu až ke Gawler Central, na jih do Belair, na jihozápad do stanice Seaford Interchange a na západě na předměstí Grange a Outer Harbor. Tramvajová linka od arény Entertainment Centre na předměstí Glenelg pokrývá Centrální obchodní okrsek (CBD). Great Southern Rail obsluhuje několik klasických tras do/z Adelaide. Trať Indian Pacific vede ze Sydney do Adelaide a z Adelaide do Perthu. The Ghan jede z Adelaide do Alice Springs a dál do Darwinu, zatímco trať The Overland vede mezi Adelaide and Melbourne.
Doba cesty: ze Sydney 21 hodin 45 minut, z Perthu 3 dny a 2 noci, z Alice Springs 2 dny a 1 noc, z Darwinu 54 hodin, z Melbourne 10 hodin 30 minut.

Co dělat a na co se podívat
Státní knihovna Jižní Austrálie (State Library of South Australia) byla založena dva týdny po schválení zákona o Jižní Austrálii v roce 1834 a vystavuje katalog knih a artefakty pocházející z počátku 19. století. V knihovně se pravidelně konají dočasné výstavy a nabízí audio prohlídku různých okrsků Adelaide a knihovny samotné, které jsou k dispozici prostřednictvím aplikace.
Národní vinařské centrum Austrálie (National Wine Centre of Australia) se nachází vedle Botanické zahrady a je to nápadné architektonické dílo. Jeho restaurace Cellar Door/Wined Bar s dvorem nabízí ochutnávky sýra a vína, tak jako sezónní menu s chlebem z pece vytápěné dřevem, carpaccio, pomalu připravovanou jehněčí plec a ryby z trhu. V centru se rovněž koná Wine Discovery Journey, interaktivní expozice světově uznávaného vinařského průmyslu v Austrálii. Můžete sledovat cestu vinného hroznu od sazenice až po víno ve sklence. Milovníci nápoje se také mohou zúčastnit lekcí porozumění vínu s proslulými ročníky i novými víny. Vinařské centrum nedávno zahájilo novou sérii akcí City Cellar Door, která oslavuje místní australská vinařství, tak jako místní plodiny, v prostředí připomínajícím minifestival.
Galerie umění Jižní Austrálie (Art Gallery of South Australia) s ikonickými Rodinovými skulpturami v průčelí se může chlubit jednou z nejlepších sbírek v zemi. Je příhodné, že se zde koná Adelaide Biennial, protože galerie uchovává téměř 40 000 prací včetně australských, evropských, asijských a severoamerických sbírek, od mapování umění domorodých kultur přes velikány renesance a koloniální styl po dnešní avantgardu. Expozice pravidelně přitáhnout některé z nejvyhledávanějších sbírek z celého světa, jako jsou díla z expozice v galerii Saatchi Art. Galerie má vynikající aplikaci pro smartphony s detailní audio prohlídkou, která umožňuje spojení návštěvníků s umělci a pohledy kritiků. V galerii se koná široká řada akcí pro lidi všeho věku a vkusu.

Botanická zahrada Adelaide (Adelaide Botanic Garden) – krásná zelená oáza ve městě zahrnuje alej lemovanou stromy, růžovou zahradu, palmový skleník, bylinkovou zahradu, leknínové jezírko, rybník s kachnami a a vzácné ohrožené rostliny. Nápadný skleník Bicentennial Conservatory chrání vzácné nížinné tropické rostliny, které by jinak byly v ohrožení. Když vylezete na horní chodník, můžete odtud hledět dolů přes koruny stromů. Pavilon amazonských leknínů obsahuje vzácné lekníny viktorie královské, zatímco nedávno vytvořená Mokřina First Creek zahrnuje asi 20 000 rostlin, mnohé z nich domorodé. Mokřinami můžete procházet po vyhlídkových plošinách a dozvědět se o tom, jak prostředí umožňuje život rostlinám, ptákům, plazům, hmyzu a rybám prostřednictvím komplexního procesu filtrace vody. Projděte se také nejstarší a nejhezčí australskou alejí fíkovníků z Moreton Bay a vyfoťte si skvělé snímky.
Muzeum Jižní Austrálie (South Australský Museum) je jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v Austrálii, které uchovává sbírku národního a mezinárodního významu. Také je to přední výzkumné zařízení, které je proslulé svojí sbírkou aboriginských památek. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout artefakty z ostrovů jižního Pacifiku, přemýšlet o egyptských starožitnostech a dozvědět se o místních rostlinách a přírodě v Galerii biodiverzity.
Národní aboriginský kulturní institut Tandanya (Tandanya National Aboriginal Cultural Institute) – klenot ve vlastnictví Aboriginců uchovává ve svých galeriích místní a (australské) národní umění Aboriginců a obyvatel ostrovů Torresova průlivu. Jsou vystaveny kusy od etablovaných i začínajících umělců, s multimédii i tradičními pracemi. Při ruce jsou domorodí odborníci, aby Vám řekli více k současným vystaveným dílům. Institut pořádá filmové akce, taneční představení a kulturní prezentace, zatímco střídající se expozice přispívají k tomu, aby galerie zůstala dynamická a obnovovala se. Nenechte si ujít nápaditě poličkami vybavený obchod s řemeslnými výrobky, ale také s oděvy, knihami, hudbou a autentickými hudebními nástroji didgeridoo.
Adelaide Zoo – Noemova archa v Adelaide si klade za cíl chránit vzácné a ohrožené druhy před vyhynutím. Je domovem chlupatých, šupinatých, okřídlených a oploutvených obyvatel, kterých je přes jak 3000. Mnozí jsou místní, ale jsou zde také exotické druhy z celého světa. Dvě pandy, které přišly z Číny v roce 2009, jsou jediný pár pand velkých trvale žijící na jižní polokouli a můžete je vidět z těsné blízkosti v jejich výběhu. Dále zde najdete tasmánské čerty (ďábel medvědovitý), ježury, vačnatce potoroo a stromové klokany, tak jako paviány pláštíkové, sumaterské tygry a tapíry čabrakové/malajské. Denně se koná krmení zvířat a ošetřovatelé mluví o své práci, tak jako letová show modro-žlutých papoušků ara. Denně jsou k dispozici bezplatné půlhodinové prohlídky Walkabout Tours.
Haigh’s Chocolate Factory založil v roce 1915 Alfred Haigh, jeden z mála čokolatiérů na světě připravujících čokoládu přímo ze syrových kakaových bobů. Je to nejstarší rodinná firma na výrobu čokolády v Austrálii, kterou řídí už 4. generace rodiny. Můžete se vydat na lákavou prohlídku jejich továrny a sledovat proměnu bobů: od cesty z místa sklizně přes to, jak se boby melou do likéru, až po chvíli, kdy se výsledek dostane do úst. Můžete pozorovat talentované kuchaře v továrně, kteří ručně připravují čokoládové poklady. Také jsou zde nějaké ochutnávky; k dispozici je čaj a káva.
Muzeum migrace (The Migration Museum) je neokázalé muzeum vyprávějící příběh rané Austrálie a hromadné migrace z Velké Británie. Je to příběh odvahy, žalu a štěstí, kdy na smysly působící muzeum (jediné svého druhu v zemi) uchovává mimořádně cennou sbírku osobních příběhů a věcí, koloniálních kostýmů/oděvů, různorodé veteše a hraček, které přicestovaly spolu s bílými osadníky. Mezi stovkami starých památek můžete vidět plánek Adelaide od plukovníka Lighta a soukromé předměty patřící ranému průzkumníkovi Johnu McDouall Stuartovi, který jako první Evropan přešel kontinent pěšky. V budově byla kdysi internátní škola pro Aborigince a azyl lidi bez domova, nemocné a staré.
Národní železniční muzeum (National Railway Museum) – vrátit se zpátky v čase můžete v interaktivním železničním muzeu, největším svého druhu v Austrálii. Prohlédněte si vozidla minulosti, vstupte do půvabných vagonů a podívejte se do parních strojů. Můžete se projet po areálu vlakem na kolejích o rozchodu 457 mm, prohlédnout si pozoruhodné železniční památky, jako jsou staré příbory používané v osobních vlacích Trans Australian a opotřebované uniformy zaměstnanců, nebo se podívat na pohřební vůz z 80. let 19. století sloužící k přepravě rakví. Hlavní atrakcí jsou však vagony zásobovacího vlaku (Tea and Sugar Train), které jezdily napříč kontinentem a dovážely zásoby komunitám žijícím daleko ve vnitrozemí (Outback).