Newcastle upon Tyne, který je obecně známý jako jedno z nejdynamičtějších měst severní Anglii, vzkvétá rovněž jako destinace pro návštěvníky. Kdysi postindustriální centrum, které bojovalo o přežití, se dnes může chlubit pověstným nočním životem a některými předními kulturními atrakcemi, to vše v souvislém centru města. Zdejší vřelost a humor jsou dobře známé, tak jako legendární fotbalový klub Newcastle United („The Toon“), takže návštěvníci mohou očekávat bouřlivý zážitek. Na okrajích města se nad krajinou tyčí skulptura Anděl severu od Antony Gormley, se širokými ocelovými křídly evokujícími průmyslovou minulost oblasti. Téma pokračuje i ve městě samotném: znovuzrození Newcastlu se odehrálo především kolem řeky Tyne, s elegantními novými hotely a restauracemi shlížejícími na atrakce, jako je Centrum současného umění BALTIC (dříve mlýnské silo) a ikonický oblouk mostu Tyne Bridge. Kromě nich zde najdete lesknoucí se moderní projekty, jako je most Millennium Bridge a koncertní sál Sage Gateshead, které představují žhavou současnost. Města Newcastle a Gateshead společně pomohla probudit kulturní zájem o severovýchod země. Také pro milovníky historie má město spoustu zajímavého, kdy jeho minulost sahá až do římských dob. Newcastle leží blízko Hadriánova valu a zbytky této kamenné barikády se dochovaly dodnes v okolí. Na jiném místě se tyčí Hrad Newcastle (Castle Keep) z 12. století, zatímco krásné georgiánské a viktoriánské fasády na ul. Grey Street, včetně divadla Theatre Royal, patří k nejpozoruhodnějším v Anglii. Ani zdejší vychvalovaná scéna nočního života nevykazuje žádné známky polevující intenzity; noční zábavou je vyhlášena především lokalita Bigg Market, ale v žádném případě není jediným místem. Najdete zde rovněž prodejny návrhářů a designérů, trhy na nábřeží a kalendář plný akcí, což vše přispívá k tomu, že Newcastle patří k zajímavějším městům v Anglii.
Jak se tam dostat
Letecky
K aeroliniím nabízejícím domácí lety do Newcastlu z jiných míst ve Spojeném království patří British Airways, Eastern Airways, easyJet a Flybe. Aerolinie United nabízejí přímé lety z USA do Newcastlu (pouze v létě).
Doba letu: z Londýna 1 hodina 15 minut, z New Yorku 8 hodin, z Los Angeles 13 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 9 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 24 hodin (včetně mezipřistání).
Po silnici
Hlavní silnice jsou označeny písmenem, za kterémý následují až čtyři číslice: „M“ (dálnice), „A“ (hlavní silnice) a „B“ (vedlejší silnice). Doprava jezdí vlevo a řidiči musí mít min. 17 let. Maximální povolená rychlost je 113 km/h na dálnicích, 97 km/h na jednoproudových hlavních silnicích a 48 km/h v zastavěných oblastech. Mezinárodní ŘP platí po dobu až 1 roku; pojištění je povinné. Návštěvníci ze zámoří, kteří přijedou se svým autem, by měli mít s sebou registrační dokumenty a ověřit si u své pojišťovny, jestli potřebují Zelenou kartu. Poruchovou službu, aktuality o dopravě a obecné informace pro motoristy poskytuje AA a RAC.
Trasy: silnice A1 vede ze severu na jih přes Newcastle, kdy spojení s centrum města zajišťuje A184 z jihu a A167 ze severu. Druhá z nich přechází v dálnici A167M vedoucí přímo přes centrum. A69 pokračuje na západ do města Carlisle.
Autobusy National Express provozuje pravidelné autobusy spojující Newcastle s různými destinacemi ve Velké Británii včetně Londýna. Hlavní autobusové nádraží v Newcastlu se nachází na St James‘ Boulevard západně od města, i když ekonomický autobusový dopravce Megabus zastavuje u vlakového nádraží na Neville Street.
Doba cesty: z Edinburghu 2 hodiny 30 minut, z Birminghamu 3 hodiny 30 minut, z Londýna 5 hodin.
Vlakem
Vlaky přijíždějí v Newcastlu na nádraží Newcastle Central, které se nachází v srdci centra města na Neville Street, takže všechny hlavní lokality a obchody jsou od něj snadno pěšky dostupné. Newcastle má dobré spojení se zbytkem Spojeného království obyčejnými, ale poměrně efektivními vlaky. Společnost Virgin Trains zajišťuje vlakové spojení mezi Londýnem a Edinburghem přes Newcastle (cesta trvá asi 3 hodiny). Northern Rail provozuje spoje ve směru východ-západ, mezi Newcastle a Carlisle a dále severozápadním směrem. First TransPennine Express nabízí přímé spoje do Leedsu a Manchesteru. Informace o jízdních řádech poskytuje National Rail Enquiries.
Doba cesty: z Carlisle 1 hodina 30 minut, z Leedsu 1 hodina 30 minut, z Manchesteru 2 hodiny 25 minut, z Londýna 2 hodiny 50 minut, z Edinburghu 1 hodina 30 minut.
Lodí
Trajekty do Nizozemska vyplouvají z mezinárodního osobního terminálu na předměstí North Shields východně od centra města.
Trajekty: DFDS Seaways provozuje pravidelné noční trajekty mezi Newcastlem a Amsterdamem (plavba trvá asi 15 hodin).
Doprava ve městě
DFDS provozuje kyvadlovou dopravu autobusy mezi přístavem a nádražím Newcastle Central.
Co dělat a na kam se podívat
Segedunum – římská pevnost v Newcastlu byla součástí Hadriánova valu/zdi. Zahrnuje rekonstrukci lázní, muzeum s artefakty a rekonstrukci úseku valu, který kdysi vedl po délce 117 km západním směrem. Pohled na lokalitu skýtá vyhlídková věž.
Centrum současného umění BALTIC – (Baltic Centre for Contemporary Art) se nachází v obřím mlýnském silu, které bylo 20 let zavřené a chátralo. Pak bylo zrestaurováno a dnes je místem střídajících se výstav výtvarného umění světové úrovně (často náročných). Na místě je k dispozici kavárna & bar, elegantní Six Rooftop Restaurant a vyhlídková plošina se závratnými výhledy na město.
Hrad Newcastle (Castle Keep) – král Jindřich II. Plantagenet vybudoval hrad v letech 1168-78 na místě ještě staršího hradu (odtud název Newcastle-Nový hrad). Do poloviny 19. století byl prostor Černé brány (Black Gate) zredukován na slumy s 12 rodinami a hospodou. Dnes mohou návštěvníci na místě vidět rekonstrukci původního středověkého hradu. Střešní terasa nabízí pozoruhodné výhledy na řeku.
Vědecké muzeum Life Science Centre je součástí projektu Millennium, který městu přinesl špičkové vědecké zařízení, a nachází se v komplexu Science Village. Interaktivní atrakce se zabývá vším od dinosaurů přes lidské tělo až po způsob, jak žijí různé kultury. Je určeno především pro děti, ale i dospělí si zde přijdou na své.
Fotbalový klub Newcastle United – fotbal je náboženstvím v oblasti Tyneside s 50 000 fanoušky klubu, kteří nosí proslulé černobílé tričko domácích; když padne gól, nastane bouře a pro návštěvníky nezapomenutelný zážitek. Stadion se nachází přímo v srdci města a je možné si objednat jeho prohlídku i ve dnech, kdy se nekoná zápas.
Koncertní sál Sage Gateshead byl otevřen v roce 2004 jako špičkové mezinárodní hudební centrum, kdy nápadný design ze skla a oceli od Normana Fostera představuje zdejší odpověď na Operu v Sydney nebo Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau. Kontroverzní design zahrnuje oblou střechu z nerezové oceli, která obaluje budovu pod ní. Ať už se Vám líbí nebo nelíbí, v každém případě se stala přední hudební a kulturní institucí severovýchodní Anglie.
Skulptura Anděl severu (Angel of the North) – nic Vás nepřipraví na rozsah ikonické skulptury od sochaře Antony Gormleye. Vytvořena byla v roce 1998, má výšku 20 m, rozpětí křídel 54 m a hmotnost 208 tun. Přestože se nalézá v přilehlém městě Gateshead, mistrovské dílo se stalo jednou z turistických atrakcí Newcastlu.
Velké muzeum severu: Hancock (Great North Museum: Hancock) uchovává největší a nejkomplexnější muzejní sbírky ve městě. Má pro každého něco, od pozoruhodných objektů ze starověkého Řecka a egyptských mumií až po velký interaktivní model Hadriánova valu. Pokrývá také přírodní svět, s kostrou Tyranosaura rexe v životní velikosti, planetáriem a dalším.
Galerie umění Laing (Laing Art Gallery) – vynikající galerie je proslulá svojí sbírkou akvarelů a skulptur. Díla předních prerafaelitů zde uvidíte vedle prací mladších umělců, jako je L.S. Lowry a místní John Martin. V galerii se rovněž pravidelně konají výstavy a akce, jako jsou besedy, rodinné aktivity a pořady umělců.
Discovery Museum představuje skvělé seznámení s městem a s oblastí Tyneside. Očekávat můžete imerzivní přehlídky zabývající se námořní historií, vědou a technikou měnící svět, ale také módou v průběhu času, domácím životem a vojenskou historií. Loď Turbinia postavená v Tyneside, která dominuje vstupu do muzea, byla první loď poháněná parní turbínou.