Dublin má všechno: půvabnou kombinací středověké, georgiánské a moderní architektury, pozoruhodnou historii, proslulou literární tradici, a k tomu kosmopolitní radosti dynamické metropole. Moderní Dublin, který má populaci patřící k nejmladším v Evropě, je plný stylových barů a luxusních restaurací, zatímco mnoho zchátralých oblastí prošlo proměnou v elegantní okrsky. Přes všechny řeci o rozmachu irské ekonomiky a strastech Eurozóny město nadále vyniká v oblasti kultury a umění, a má neméně bohatou historii. Stačí krátká procházka jeho centrem, aby Vám připomněla všechny tři oblasti, ať už se jedná o středověký hrad a katedrálu nebo o pamětní desky na počest takových, jako je James Joyce, William Butler Yeats, George Bernard Shaw a Samuel Beckett. Zdejší literární zdatnost není nic nového a zakládá se na tom, co započalo už před 1000 lety, když byl Dublin útočištěm mnichů, kteří svůj čas trávili vytvářením pozoruhodných a krásných verzí Bible. Nejlepším dochovaným příkladem je slavný rukopis Book of Kells (800 n.l.), dnes vystavený v Trinity College, což je nejstarší univerzita Irska. Město oplývá muzei, kdy k nejzajímavějším patří Irské národní muzeum, Národní knihovna, Národní galerie a pěkné Malé muzeum Dublinu. Nad tím vším se tyčí Dublinský hrad z 13. století, který byl sice postaven Angličany, dnes však představuje nejvíce irské místo ve městě. Po ty, které zajímají více hmotné požitky, je zde Guinness Storehouse, který – spolu s pohledem na historii vaření piva – také skýtá řadu příležitostí ochutnat výsledný produkt. Neméně chutnou produkci nabízí trhy s potravinami konající se každý týden především ve čtvrti Ballymun, kam míří farmáři z okolní zelené krajiny prodat své zboží.
Turistická kancelář: Visit Dublin
Turistický pas: Dublin Pass je dobrá investice, pokud plánujete návštěvu mnoha pamětihodností, kdy za jednu cenu nabízí 33 atrakcí. Spolu s ním získáte knižního průvodce, rychlý vstup a speciální nabídky dostupné pouze držitelům pasu na dalších 20 místech (atrakcích). Při rezervaci předem získáte bezplatnou dopravu z/na letiště. Pas platí na 1, 2, 3 a 6 dní od zakoupení v prodejnách turistických center.

Jak se tam dostat
Letecky
Do Dublinu z Velké Británie létá řada aerolinií včetně Aer Lingus, British Airways, CityJet, Flybe a Ryanair. K aeroliniím nabízejícím přímé lety z USA do Dublinu patří Aer Lingus, American Airlines, Delta a United. Ceny se podstatně liší, ale obvykle bývají nejvyšší v létě a v době významných svátků či prázdnin a o víkendech. Lety z Evropy bývají levnější, pokud si rezervujete letenky s předstihem; nejvýhodnější ceny seženete na začátku a na konci roku.
Doba letu: z Londýna 1 hodina 20 minut, z New Yorku 6 hodin 30 minut, z Los Angeles 12 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 6 hodin 30 minut, ze Sydney 24 hodin (včetně mezipřistání).
Po silnici
Díky velkým investicím v posledních dvou desetiletích došlo k rozsáhlému zlepšení kvality silnic v zemi, především hlavních tras, které často podléhají mýtnému. Silnice ve venkovských oblastech však zůstávají ve špatném stavu a jsou velmi úzké, místní lidé přesto po nich jezdí děsivou rychlostí. Maximální povolená rychlost ve městech bývá často pouze 30 km/h, zatímco na hlavních dálnicích dosahuje 120 km/h. Doprava jezdí vlevo a řídit mohou osoby od 17 let s platným národním ŘP. Doporučuje se také mít Zelenou kartu a Osvědčení o pojištění motorových vozidel. Povinná je identifikační štítek země, tak jako zapnuté pásy. Automobilová asociace Irska poskytuje informace o recipročních smlouvách s jinými motoristickými asociacemi.
Trasy
Dublin je obklopen okruhem M50 s kamerami, který podléhá mýtnému (platí se do 24 hodin). Hlavní silnice míří do Corku (po M9), Waterfordu (M8), Galway (M4) a Belfastu (M1).
Autobusy
Bus Eireann je zdaleka největší meziměstský autobusový dopravce v Irsku, který obsluhuje také některé působivé venkovské kouty, i když mnohem pomalejším tempem, než byste dosáhli autem. I když spoje do izolovaných koutů nejsou časté, mezi velkými městy typicky během dne jezdí spoje každých pár hodin. Na některých hlavních trasách se objevili také nízkonákladoví dopravci, především GoBus, který během dne obsluhuje Cork a Galway. Éireann/Eurolines nabízí denně spoje do britských i evropských destinací, jako je Amsterdam, Brusel, Edinburgh, Leeds, Londýn a Paříž.
Doba cesty: z Belfastu 2 hodiny, z Galway 2 hodiny 10 minut, z Corku 2 hodiny 40 minut.
Vlakem
Vlakové spoje v Dublinu označovány jako DART (Dublin Area Rapid Transit) a nejlepší pokrytí mají u pobřežních tras na jih a sever od města, a pro cestování na krátké vzdálenosti. Nádraží Connolly (sever, na Amiens Street) a Pearse Street (jih, na ul. Westland Row) tvoří uzly v síti, když jde o přístup do srdce města nebo i síti tramvají (luas, přes Connolly). Cestování národními drahami je převážně soustředěno kolem nádraží Heuston (západ, na St John’s Road West), které obvykle slouží pro cestování na západ. Connolly typicky nabízí národní spoje na jih a na sever, i když to se může lišit a vždy byste si měli ověřit situaci. Irské dráhy Iarnród Éireann obsluhují národní trasy v rámci Irska. K dispozici jsou přímé vlaky do řady destinací, včetně spojů do města Cork (každou hodinu) a vlaků do Belfastu v Severním Irsku (každé asi 2 hodiny). V Irsku je mnoho koutů, kam se dá vlakem dostat jen obtížně kvůli jejich nízké obydlenosti, i když linky, které tam vedou, bývají obvykle dobře udržovány a nabízejí klidnou příjemnou cestu.
Doba cesty: z Belfastu 2 hodiny 10 minut, z Rosslare 2 hodiny 40 minut, ze Sliga 3 hodiny, Galway 2 hodiny 20 minut, z Corku 2 hodiny 35 minut, z Kilkenny 1 hodina 30 minut, z Limericku 2 hodiny 15 minut.
Lodí
Dublin má 2 hlavní velké přístavy a sérii malých přístavů. Většina trajektů kotví v Dublin Port, který je vzdálen 6 km od centra města (na Alexandra Road). Přístav Dún Laoghaire Harbour, 15 Westmoreland Street, se nachází 14 km jižně od města. Oba má na starosti společnost Dublin Port Company.
Provozovatelé trajektů: Irish Ferries provozuje trajektové spoje (trajekty pro přepravu aut a osob + trajekty pouze pro přepravu osob) až 6x denně mezi přístavem Dublin Port a městem Holyhead ve Walesu (plavba trvá 2 hodiny u rychlého trajektu, jinak 3 hodiny 30 minut). Také Stena Line provozuje až 4 spoje trajekty (přepravující osoby i auta) denně mezi přístavy Dublin Port a Holyhead (plavby trvá 3 hodiny 15 minut). The Isle of Man Steam Packet Company provozuje letní trajekty (pro přepravu osob i aut) z ostrůvku Man do Dublin Port (plavba trvá 2 hodiny 55 minut).
Doprava ve městě
Dublin Port nabízí krátký autobusový spoj do centra města, který navazuje na příjezdy. Přístav Dun Laoghaire leží přímo u konečné tramvají (luas), takže také skýtá snadný přístup k navazující dopravě.

Co dělat a na co se podívat
Dublinský hrad (Dublin Castle) pochází z normanských dob a od svého vybudování v roce 1204 měl pestrou historii. Příběhy mluví o britské nadvládě, dávných králích a ukradeném státním pokladu. Vstup do hlavní budovy je možný pouze v rámci komentované prohlídky, která začíná každých 20-30 minut. Nádvoří a působivá knihovna Chester Beatty Library (vedle zahrad) stojí také za pozornost.
Trinity College Dublin – je místo, kde návštěvníci mohou proplouvat mezi duchy umělců minulosti v jednom z nejznámějších center učení v zemi. Jonathan Swift, Bram Stoker, Oscar Wilde, Samuel Beckett a mnoho dalších zásadních myslitelů a spisovatelů studovalo na nejstarší irské univerzitě, která byla založena v roce 1592. Její hlavní atrakcí je Book of Kells, ilustrovaný rukopis pocházející z doby kolem roku 800 n.l., jenž je vystaven v nádherné Staré knihovně.
Kilmainham Gaol – někdejší věznice, v níž byli drženi vůdci neúspěšného povstání proti Britům od 80. let 18. století do 20. let 20. století, je dnes muzeem, které skýtá detailní pohled na politickou historii Irska; její součástí je místo popravy 14 členů Velikonočního povstání v roce 1916. Muzeum se věnuje také historii věznice samostné. Vstup je pouze v rámci komentované prohlídky.
Croke Park – galský fotbal a hurling na tomto místě představují neobvyklý, ale přitom významný zážitek pro ty, kdo se zajímají o sport. Ve dnech konání zápasů můžete s ostatními dělat hluk na terase tribuny Hill 16, pokud bude v Dublinu modré nebe. V opačném případě se vydejte do Muzea GAA, které se zabývá historií a pravidly, a také skýtá šanci si vyzkoušet galské sporty. Výhledy z Etihad Skyline, chodníku dlouhého 0,6 km vedoucího kolem střechy stadionu, také nejsou „od věci“.
Christchurch Cathedral – Katedrálu Nejsvětější Trojice založil v roce 1172 šlechtic Richard de Clare, který pomáhal při normanské invazi do Irska, na místě vikinského kostela K jejím nejslavnějším prvkům patří „šikmá zeď v Dublinu“, což je zeď severní chrámové lodi, která se odklonila o 46 cm od roku 1562, kdy se zřítila střecha. Dále je zde k vidění mumifikovaná kočka a myš nalezené ve varhanách, srdce světce-patrona Dublinu a velká krypta plná dalších nezvyklých reliktů.

Katedrála sv. Patrika je největší katedála v zemi, velkolepá budova postavená na místě dávné studny, kterou údajně 5. století používal sv. Patrik při křtění. Jeho život je zobrazen v 39 různých epizodách na okně na západním konci katedrály. Autor Gulliverovy cesty, Jonathan Swift, byl děkanem této katedrály od roku 1713 až do své smrti v roce 1745 a byl zde pohřben.
Národní muzeum Irska (archeologie) (National Museum of Ireland) – bohatá sbírka irských památek, které sahají až do doby kolem roku 7000 př.n.l., zahrnuje kalich a další předměty z pokladu Ardagh Chalice z 8. století a Kříž Konga/Cong z 12. století. Většinu návštěvníků zaujmou především zkamenělá těla z bažin (různé mumie z doby železné), a také egyptská místnost a detailní vikinské expozice. Je to jen jedno ze 3 míst, kde se nachází Irské národní muzeum: další sbírky naleznete v Collins Barracks (dekorativní umění a historie) a na ul. Merrion Square West (přírodní historie).
Guinness Storehouse – největší světová společnost vyrábějící jediné pivo byla založena v roce 1759, když Arthur Guinness uvařil první várku legendárního dublinského moku. Pivovar samotný není návštěvníkům přístupný, ale výlet do zdejšího špičkového muzea ve tvaru obří sklenice piva řekne návštěvníkům vše, na co se kdy chtěli zeptat ohledně slavného černého piva (stout). Prohlídka vrcholí sklenicí piva zdarma v baru s výhledem.
Dublinia – nabízí seznámení se vikinským dědictvím v Irsku a nechává ožít středověký Dublin prostřednictvím rekonstrukcí, interaktivních médií, překryvných map a pár kostýmů k tomu. Je toho zde spousta pro děti a ještě více pro skutečné milovníky historie, včetně pohledů na vykopávky a seznámení s těžkostmi, kterými město muselo projít, když bylo vybudováno na kostech obětí vikinských nájezdů.
Phoenix Park – největší ohrazený park v centru města v Evropě se může chlubit více jak 707 ha divočiny a upravených zahrad. Nachází se na západním okraji města a původně v 17. století sloužil jako královská lovecká obora, na niž dnes odkazuje stádo jelení zvěře. Obyvatelé Dublinu rádi vyhledávají zdejší zahrady, přírodní stezky a travnaté plochy. V parku je rovněž umístěno Dublinské zoo se 400 zvířaty a tropickými ptáky.
KDE SE UBYTOVAT
Budete-li v Dublinu poprvé, měli byste se ubytovat v centru města. Většina hlavních turistických atrakcí se nachází v této souvislé a dobře schůdné oblasti, včetně Trinity College, parku St. Stephen’s Green a nákupní ulice Grafton Street. Zde uvádímě některé výborně hodnocené hotely na praktickém místě v centru.
Luxusní hotely: jen kousek pěšky od Grafton Street najdete The Merrion Hotel 5* s denním spa, bazénem a 2 michelinskými restauracemi, který sídlí ve 4 pečlivě zrekonstrovaných georgiánských městských domech. Radisson Blu Royal Hotel 4* jen pár metrů od katedrály sv. Patrika a Dublinského hradu má moderní tematiku s elegantním designem interiérů a prostornými pokoji. V srdci města a přes ulici od St. Stephens Parku se nachází Fitzwilliam Hotel Dublin 5*. Ve výzdobě se setkáte s nedoceněněným luxusem. V irských hotelech můžete očekávat skvělý personál
Akční nabídka ubytování:
- The Merrion Hotel 5*
- Radisson Blu Royal Hotel Dublin 4*
- Fitzwilliam Hotel Dublin 5*
- Staycity Aparthotels City Quay 4*
Hotely střední třídy: v srdci Dublinu a docházkové vzdálenosti od všech významných turistických atrakcí stojí The Morrison, a DoubleTree by Hilton Hotel 5* shlížející na řeku Liffey, se světlým současným interiérem. Za řekou v oblíbené lokalitě nedaleko Grafton Street najdete butikový Drury Court Hotel 3*, který nabízí útulné pokoje, zatímco apartmány v přilehlé budově jsou skvělé pro rodiny s dětmi. The Gibson Hotel 4*, elegantně zařízený a plný světla, je o něco dál od centra města, ale blízko veřejné dopravy; představuje skvělou volbou pro ty, kdo plánují návštěvu koncertu v přilehlé hale 3Arena.
Akční nabídka ubytování:
- The Morrison, a DoubleTree by Hilton Hotel 5*
- Drury Court Hotel 3*
- The Gibson Hotel 4*
- Keavan’s Port Hotel, Dublin 3*
- Wynn’s Hotel 3*
Ekonomické hotely: jen kousek pěšky od Grafton Street a St. Stephen’s Green najdete Dublin Citi Hotel 3*, který skýtá pokoje se skvělou hodnotou v blízkosti skupiny rušných zábavních podníků. Asi 15 minut chůze od centra města se nalézá rodinný Dergvale Hotel 2* s malými, ale vzorně čistými pokoji, zatímco Celtic Lodge Guesthouse 2* nabízí menší čisté pokoje jen kousek od pamětihodností města.
Akční nabídka ubytování:
.
TIPY A VÝLETY
Autobusová prohlídka: jedno nebo dvoudenní prohlídka Dublinu typu hop-on hop off skýtá nezávislým cestovatelům více svobody ve výběru míst, která navštíví.
Prohlídka obojživelným vozidlem: děti všeho věku ocení prohlídku Dublinu obojživelným vozidlem (75 minut). Při ní budete cestovat po zemi i po vodě v upraveném obojživelném vozidle z II. světové války.
Výlet s návštěvou hradu Blarney a Corku: některé z předních atrakcí země můžete spatřit při jednodenní prohlídce hradu Blarney Castle a města Cork, kdy pojedete luxusním autobusem zelenou krajinou. Součástí výletu je zkušený řidič a průvodce, a také přístup ke slavnému kamenu v Blarney a do hradu Rock of Cashel.
Jednodenní výlet do Severního Irska: při jednodenním výletu z Dublinu do Severního Irska (včetně prohlídky Belfastu Černým taxi a návštěvy Giant’s Causeway) se můžet seznámit s bouřlivou historií Belfastu a spatřit Giant’s Causeway („Obrovo schodiště“), geologický div na seznamu UNESCO. Zahrnuty jsou služby profesionálních průvodců, vyzvednutí z hotelu + doprava zpátky a vstupné do klíčových atrakcí.
Třídenní výlet: pokud byste měli zájem o prohlídku atrakcí v okolí Dublinu více do hloubky, můžete zvážit třídenní vlakový poznávací výlet zahrnující Cork, hrad Blarney, okruh Ring of Kerry a Moherské útesy. Balíčkový výlet s výbornou hodnotou zahrnuje mj. vstupné do atrakcí, dopravu autobusem a vlakem s rezervovanými místy, a ubytování na 2 noci včetně kompletní irské snídaně.
.
PÁR TIPŮ
V Dublinu a jeho okolí je toho samozřejmě mnohem více, na co se podívat a co dělat. Turistické infocentrum Discover Ireland Centre na ul. Suffolk Street (hned u Grafton Street) skýtá praktické informace o turistických atrakcích města. Budete-li v metropoli pobývat pár dní, dublinská městská vlaková síť DART představuje pohodlný způsob, jak si prohlédnout pobřeží. Za návštěvu stojí rovněž vesnice Howth na na vzdáleném konci severní strany Dublinu. Najdete v ní řadu restaurací, z nichž mnohé podávají čerstvé dary moře, protože Howth je dodnes rybářskou vesnicí, ač luxusní. Výhledy z poloostrova Howth Head jsou mimořádné. Také na severní straně města (a na lince DART) leží Malahide, osobité městečko s krásným hradem přístupným veřejnosti. Při jednodenním výletu z města byste měli navštívit kouzelný Glendalough, kde najdete ruiny středověkého kláštera, decbheroucí jezera a pěší stezky lesem. Pozoruhodné sídlo a zahrady Powerscourt hned vedle vesnice Enniskerry si nesmí nechat ujít ti, kdo budou mít trochu času navíc. Najdou zde skvělou restauraci, řemeslné obchody a krásný areál, který mohou prozkoumávat.
.