Kosmopolitní, stylová a maximálně kultivovaná kanadská metropole nabízí mnohem více zábavy, než její poněkud konzervativní renomé naznačuje. Představte si Ottawu jako mikrokosmos Kanady: harmonickou směsici městského a přírodního s dvojjazyčnou populací, zálibou v kávě a zdravou posedlostí ledním hokejem. V srdci Ottawy se tyčí novogotické věže a věžičky na kopci Parliament Hill. Vládní budovy ve stylu londýnského Westminsteru zabírají vrchol strmé skály vysoko nad řekou Ottawou a vyzařují evropskou eleganci, včetně čluny lemovaných zákrut kanálu Rideau procházejícího centrem. Ottawa započala svoji existenci jako dřevorubecké městečko, ale radikální proměna ve 20. století učinila z města zelenou elegantní metropoli, kterou uvidíte dnes. Velká část aktivity se stále odehrává v původním okrsku ByWard Market, což je ústřední bod francouzské a irské komunity ve městě, který je plný obchůdků, restaurací a barů umístěných těsně vedle sebe. Ottawa sice není tak rušná a hlučná jako nedaleké Toronto, zato představuje intelektuální jádro země, o čemž svědčí řada muzeí a galerií. Vzdělaní obyvatelé města však netráví všechen svůj čas procházením výstav a popíjením kávy v kavárnách – mohou se totiž věnovat spoustě outdoorových aktivit. Od bruslení v zimě na zamrzlém kanálu Rideau Canal (největším přirozeně zamrzající kluziště na světě) až po cyklistiku po rozsáhlém systému stezek v létě, výběr je široký. Když budete chtít úplně uniknout z města, svět dobrodružství na Vás čeká ve skvělém scénickém údolí řeky Ottawy. Díky kalendáři plnému akcí je Ottawa celoroční destinací. Winterlude, která probíhá během tří víkendů v únoru, nabízí vše od lekcí bruslení až po dětské zimní hřiště a přiláká vždy asi 600 000 návštěvníků. Také milovníci hudby mají výběr bohatý, ať už se jedná o Bluesfest, Ottawa International Jazz Festival nebo Ottawa Chamberfest, které se konají každoročně.
Turistická kancelář: Ottawa Tourism
Turistický pas: Museum Passports platí 3 dny a nabízí slevy v 6 muzeích. Pas zakoupíte v kterémkoli ze zúčastněných muzeí, k nimž patří Kanadské válečné muzeum, Národní galerie a Muzeum historie, tak jako Kanadské muzeum přírody, Muzeum letectví a kosmonautiky a Kanadské muzeum zemědělství a potravin. Také ho můžete zakoupit v informačním kiosku na 90 Wellington Street.
Air Canada provozuje přímé lety z Velké Británie do Ottawy. K aeroliniím nabízejícím přímé lety z USA patří Air Canada, American Airlines, Delta a United. Ceny letenek bývají nejvyšší v červenci a srpnu, zatímco levnější jsou k dostání během chladných zimních měsíců.
Doba letu: z Londýna 7 hodin 50 minut, z New Yorku 1 hodina 30 minut, z Los Angeles 7 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 1 hodina, ze Sydney 21 hodin (včetně mezipřistání).
Maximální povolená rychlost je 100 km/h na dálnicích, zatímco ve městě je to obvykle 50 km/h. Doprava jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 16 let. Povinný je doklad o pojištění. Návštěvníci ze Severní Ameriky a z Evropy mohou používat svůj národní ŘP, zatímco ostatní často musí mít s sebou také mezinárodní ŘP. Mnoho ulic v Ottawě, především v centru, je pouze jednosměrných. Značky s bílou šipkou na černém pozadí označují jednosměrnou ulici. Některé ulice v Ottawě mají dvě jména, což může být matoucí; např. Preston Street je rovněž Corso Italia a Gladstone Avenue je Via Marconi. Mnoho hlavních silnic (nazývaných Transitway) v Ottawě je vyhrazeno jen pro autobusy OC Transpo; jsou označeny kosočtvercem v pruhu a/nebo nad ním – do těch nejezděte. Na všech ulicích existuje parkovací limit 3 hodiny, pokud není uvedeno jinak; v zimě platí omezení pro parkování přes noc. CAA North & East Ontario skýtá poruchovou službu a má partnerské smlouvy s různými motoristickými organizacemi, jako je Americká automobilová asociace (AAA).
Trasy: Ottawa je spojena vynikajícími dálnicemi s velkými městy v Kanadě a USA. Do Toronta se tak dostanete za méně než 4 hodiny po dálnici 401 a 416 a do Montrealu na severovýchodě po dálnici 417 za 2 hodiny. Hranice s americkým státem New York je vzdálena necelé 2 hodiny jízdy autem na jih.
Autobusy: Greyhound nabízí spoje po celé Severní Americe. Autobusy odjíždějí z autobusového nádraží v Ottawě na 265 Catherine Street.
Doba cesty: z Toronta 4 hodiny 30 minut, z Montrealu 2 hodiny, ze státu New York 1-2 hodiny.
Vlakové nádraží v Ottawě leží na 200 Tremblay Road, což je jen 10 minut jízdy autem, autobusem či taxi od centra. Nabízí vlakové spoje po celém regionu. Také nabízí spojení na vlakové a autobusové přípoje do USA. Druhé nádraží Fallowfield se nachází na ul. 3347 Fallowfield ve čtvrti Barrhaven, kam přijíždějí vlaky z Toronta a kde jsou k dispozici autobusy skýtající spojení do města. Osobní vlaky provozuje společnost VIA Rail Canada; několik spojů denně odjíždí jak do Montrealu, tak do Toronta.
Doba cesty: z Montrealu 2 hodiny, z Toronta 4 hodiny 30 minut.
Po kanále Rideau Canal (UNESCO) v létě proplouvají lodě, ale v zimě se promění v největší ledové kluziště na světě: je to úsek dlouhý téměř 8 km vinoucí se centrum Ottawy. Z metropole pokračuje více jak 200 km do Kingstonu a spojuje řeku Ottawa s Ontarijským jezerem a s mořskou trasou St Lawrence Seaway.
Kanadský parlament – na vyvýšeném místě hned vedle pohádkově působícího hotelu Fairmont Chateau Laurier se tyčí neogotická budova parlamentu shlížející na řeku Ottawu a na sousední Québec, takže představuje jednu z nejtypičtějších pamětihodností města. Můžete se posadit uvnitř během jednání ve sněmovně, těšit se ze zvukové a světelné show na nasvíceném Parlamentním kopci nebo se vydat na komentovanou prohlídku hlavní budovy Centre Block.
ByWard Market – tržnici založil v roce 1826 by John By (který vytvořil také kanál Rideau), takže je to jeden z nejstarších a největších veřejných trhů v Kanadě. Sídlí zde jak 500 etablovaných obchodů a téměř 270 stánků řemeslníků, takže se jedná o přední venkovní prodejní zařízení v Ottawě. Nakoupíte zde vše od kosmetiky a módy přes nábytek a potraviny až oi umění.
Kanadská národní galerie (National Gallery of Canada) nedaleko rušné ByWard Market je architektonická pamětihodnost s nápadnými prosklenými věžemi, prostornými galeriemi, tichými dvory, zahradou s ochozem, jezírkem s proskleným dnem a zrekonstruovanou kaplí z 19. století. Jedná se o nejlepší muzeum umění v zemi vystavující největší sbírku kanadského umění na světě.
Kanadské muzeum historie (Canadian Museum of History) zabírá 20 000 let lidské historie: nabízí velkolepý Velký sál zdobený totemovými kůly v životní velikosti a kinosál Cine+ 3D se střídajícími se celovečerními filmy. Mezi expozicemi jsou vidět zrekonstruované staré budovy a další historické prostředí, takže evokují dojem různých období a regionů v zemi. Samotné muzeum působí dramaticky a je inspirováno přírodou.
Katedrála Notre-Dame – dvojice věží ottawské neogotické katedrály patří k nejznámějším prvkům panoramatu města, přičemž největší a nejstarší stojící kostel v kanadské metropoli je pozoruhodný zvenku i zevnitř. V letních měsících nabízí komentované prohlídky. V jiném případě si můžete katedrálu prohlédnout při některém z pravidelných koncertů, kdy ji spatříte v její nejromantičtější podobě.
Gatineau Park – jen 15 minut od centra města leží zelený prostor o rozloze 90 000 akrů, největší venkovní zábavní plocha v Ottawě. Můžete se zde věnovat outdoorovým aktivitám, jako je plavání v přírodě, cyklistika, lyžování cross country a chůze na sněžnicích, nebo se jen tak vydat na klidnou procházku a prohlédnout si historické lokality v parku. Nejlepší doba k návštěvě je podzim, kdy se můžete těšit z pozoruhodné přehlídky barev.
Kanadské muzeum zemědělství a potravin (Canada Agriculture and Food Museum) – můžete navštívit fungující farmu uprostřed metropole, kde budete mít příležitost prozkoumat řadu interaktivních expozic a vidět různá domácí zvířata. Najdete zde interpretační aktivity pro děti, ukázky, zábavnou venkovní hrací konstrukci pro děti, kde mohou vybít energii, a také možnost jízdy na voze taženém koňmi.
Kanadské válečné muzeum (Canadian War Museum) – působivé interaktivní expozice odhalují vojenskou minulost Kanady, s úžasnou sbírkou artefaktů a letadel z velkých světových válek. Rozsáhlá sbírka asi 3 mil. kusů zahrnuje rovněž vojenská vozidla a artilerii. Rozsáhlá stálá expozice zdůrazňuje klíčové události a určující momenty kanadské vojenské historie prostřednictvím osobních příběhů, fotografií a interaktivních prezentací.
Muzeum studené války Diefenbunker (Diefenbunker Cold War Museum) – sestupte do hloubky 27,5 m do kdysi tajného bunkru z doby studené války, který byl vyřazen z provozu v roce 1997. Vydejte se zpátky v čase a podívejte se na vládní místnosti, obytnou část a kryptografické části z 60. let 20. století. K dalším atrakcím patří apartmán premiéra, místnost válečného kabinetu, studio rádia CBC Radio a trezor Kanadské banky.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…