Navštivte novozélandský Auckland

Navštivte novozélandský Auckland 1

Auckland coby největší a nejvíce multikulturní město na Novém Zélandu představuje mnohem více než jen vstupní bránu k proslulým přírodním krásám a scenériím. Je atraktivní destinací sám o sobě, vytvořenou sopkami a lemovanou přírodními přístavy. Jeho obyvatelstvo je známé svojí početností a rozmanitostí, kdy ve městě žije třetina obyvatel země. Je to skutečný kulturní tavicí kotlík a nejživější město v zemi. Díky své poloze na úzké šíji mnohé aucklandské okrsky leží kolem zátok a přístavu a většina obyvatel žije do 5 km od moře, takže město a jeho okolí má více jak 1600 km pobřeží. Pokud byste se chtěli vykoupat, zamiřte na pláže na předměstí Mission Bay, Takapuna nebo Devonport; pokud jde o surfing, zkuste dále položená sídla Piha a Muriwai. Auckland je posedlý plachtěním na plachetnicích, takže je zde více lodí na osobu než v kterémkoli jiném městě světa. Značná polynéská, asijská a maorská kultura pomáhají vytvářet eklektický dojem, který je patrný na všem od kuchyně tichomořského pobřeží (proslulé vynikajícími rybami a mořskými plody) po rozmanité okrsky. Na revitalizovaném nábřeží a v stále se rozšiřující centrální zóně naleznete módní okrsky s charakteristickou edvardiánskou a viktoriánskou architekturou. Jedna z klíčových atrakací Aucklandu je nejvyšší budova země, Sky Tower, kde si návštěvníci mohou dát něco k pití při výhledech z výšky 328 m. Dále je zde Auckland Museum známé svými maurskými a tichomořskými sbírkami, které vyprávějí příběh Nového Zélandu a jeho obyvatel. I když aucklandský most Harbour Bridge možná postrádá světovou proslulost, které se těší ten v Sydney, v pravém novozélandském stylu umožňuje si z něj skočit bungee jumping (bungy). A pokud budete chtít opustit městskou džungli, zamiřte do příjemného pohoří Waitakere Ranges ležícího 25 km na západ od města, kde najdete tradiční maorské rytiny, pláže s černým pískem a prastaré stromy kauri (damaroň jižní).

Turistická kancelář: návštěvnické infocentrum Auckland i-SITE

Turistický pas: denní pas HOP umožňuje neomezené cestování většinou vlaků, autobusů a trajektů ve vnitřím přístavu až do půlnoci daného dne. Kompletní detaily včetně míst prodeje najdete zde.

Navštivte novozélandský Auckland 2
Auckland Harbour Bridge

Jak se tam dostat

Letecky

Lety z Velké Británie do Aucklandu nabízí řada aerolinií, jako je Qantas, Emirates, Air New Zealand, Singapore Airlines a Malaysian Airlines, všechny s mezipřistáním/i. Poletíte-li z USA, aerolinie Air New Zealand provozují nonstop let z Los Angeles. Hlavní letní sezóna v zemi probíhá od prosince do března, takže pokud budete hledat levné letenky do Aucklandu, měli byste se vyhnout tomuto období. Od poloviny dubna do poloviny června bývají lety levnější.

Doba letu: z Londýna 24 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 22 hodin, z Los Angeles 13 hodin, z Toronta 21 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 3 hodiny.

Po silnici

Cestování autem na Novém Zélandu je snadné a relativně levné. Auckland je sice jedna z nejrušnějších oblastí v zemi, co se dopravy týče, přesto je na evropské poměry relativně klidná. Pro řízení po dobu až 12 měsíců stačí mít platný národní ŘP. Pokud nemáte ŘP v angličtině, musíte mít s sebou přesný překlad. Řízení je povoleno od 16 let, i když existují omezení pro řidiče do 18 let. Pojištění není povinné, ale doporučuje se. Doprava jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost je na otevřených silnicích 100 km/h, v městských oblastech 50 km/h a v okolí škol a zastávek školních autobusů 20 km/h. AA je hlavní motoristická organizace + poskytovatel poruchové služby.

Trasy – SH1 vede podél východního pobřeží Severního ostrova do Warkworthu a dál do zálivu Bay of Islands, oblasti Northland Forest Park a k mysu Cape Reinga. SH1 na jih vede k městům Hamilton a Wellington, kde se napojuje na SH5 do Rotoruy, SH29 do Taurangii, SH2 do Gisborne, SH3 do New Plymouthu (přes západní pobřeží a se spoji do Raglanu or Waitoma), SH5 do Napieru a SH4 do Wanganui.

Autobusy – Auckland má dobré autobusové spojení s ostatními velkými městy v zemi, a také s oblíbenými turistickými oblastmi. Největší poskytovatel autobusové dopravy po celé zemi je InterCity ve spojení s partnerskou společností Newmans. Kromě těchto dvou hlavních autobusových dopravců existují menší poskytovatelé a společnosti provozující kyvadlovou dopravu. Go Kiwi Shuttles jezdí na poloostrov Coromandel a do města Rotorua. Baťůžkáři oblíbený Naked Bus nabízí levnou základní dopravu po celé zemi.

Doba cesty: z Hamiltonu 2 hodiny, z Rotoruy 3 hodin, z Bay of Islands 3 hodiny 30 minut, z New Plymouthu 5 hodin, z Napieru 5 hodin 30 minut, z Wellingtonu 8-9 hodin.

Vlakem

Vlakové nádraží Britomart Station, největší podzemní stanice motorových vlaků na světě, se nachází v Dopravním centru Britomart, účelově vybudovaném kombinovaném nádraží pro vlaky i autobusy v budově staré pošty naproti parku Queen Elizabeth II Square, na konci tahu Queen Street u přístavu. Great Journeys of New Zealand, turistická divize společnosti KiwiRail , provozuje vlakové spojení na NZ. Vlaky jsou efektivní a mají rozumné ceny, ale je jich málo, kdy fungují spíše jako turistická doprava než jako síť na pravidelné dojíždění. Jediný spoj (kromě nepříliš častých místních předměstských vlaků) je Northern Explorer do novozélandské metropole Wellingtonu na jižním výběžku Severního ostrova, která jezdí z Aucklandu 3x týdně.

Doba cesty: z Wellingtonu 11 hodin.

Lodí

Existují jen 2 způsoby jak se dostat na Nový Zéland po vodě: v rámci plavby kolem světa nebo pokud se necháte zaměstnat na něčí jachtě v kotvišti v Jižní Americe či v Austrálii. Většina osobních lodí zastavuje v únoru v přístavu Auckland Harbour a zdrží se pár dní předtím, než pokračuje v plavbě. Auckland Harbour se nachází v centru Aucklandu v přístavu Waitemata Harbour (naproti Queen Elizabeth II Square) a představuje námořní centrum v zemi, které skýtá lodní spojení se 160 přístavy v 73 zemích. Společnost Ports of Auckland vlastní a provozuje přístavy na východním a západním pobřeží Severního ostrova včetně Auckland Harbour. Osobní lodě zastavují v zámořském osobním terminálu na Princes Wharf a Queens Wharf, které leží vedle sebe u pobřežní ulice Quay Street. K dispozici je řada vybavení a zařízení; přístav se stal centrem zájmu při Americkém poháru 2021, takže celá oblast nabízí spoustu dobrých restaurací, stylových hospod a dalších možností zábavy.

Trajekty: denní trajekty pouze pro pěší, provozované společností Fuller, spojují terminál na Quay Street s některými odlehlými předměstími, jako je Devonport, Bayswater, Birkenhead a Stanley Bay. Jízdenky zakoupíte na palubě, v terminálech a v návštěvnických centrech.

Navštivte novozélandský Auckland 3
Akvárium Kelly Tarltona, Auckland

Co dělat a na co se podívat

Sky Tower – nejvyšší budova země se tyčí do výšky 328 m v centru Aucklandu a dominuje jeho panoramatu. Výtah návštěvníky za 40 sekund odveze na první vyhlídkovou plošinu s dechberoucími výhledy. Ještě lepší výhledy můžete mít z nejvyšší úrovně, odkud je možné hledět na přístav a na město. Věž je součástí komplexu Sky City, který zahrnuje kasino, bar a restauraci. Návštěvníci by měli pamatovat na to, že pokud si zde dají jakékoli jídlo, získají vstup zdarma do horní části věže. Přitom je možné vylézt ještě o 50 m výše, na Sky Deck, v rámci aktivity Sky Walk, což zahrnuje procházku po vnějším obvodu věže ve výšce 192 m bez zábradlí, jen v bezpečnostním postroji. Dále je k dispozici možnost nejvyššího skoku s volným pádem, kde postroj připevněný k drátu umožňuje 25 sekund padat, přičemž můžete dosáhnout rychlosti až 85 km/h. Milovníci adrenalinu si mohou nechat kombinézu a zážitek opakovat, nebo se vydat přes silnici a vyzkoušet „obrácený bungee jumping“ nazývaný Skyscreamer

Auckland Domain s Válečným památníkem a muzeem v Aucklandu (Auckland War Memorial Museum) byl vytvořen v roce 1845 a je to nejstarší, nejdelší a nejatraktivnější park ve městě. Zahrnuje poloformální zahrady, sochařský chodník, stezky a jezírka, a také zimní zahradu se studeným a s tropickým domem; dále je zde kapradinový skleník Fernz Fernery s více jak 100 typy kapradin. Domain o rozloze 81 ha leží na vyhaslé sopce známé jako pukekawa („kopec hořkých vzpomínek“). V parku se nachází Válečný památník a muzeum v Aucklandu, nejnavštěvovanější atrakce města, kde současné expozice představují protiklad k architektuře budovy v řecko-římském stylu. Přízemí je věnováno Obyvatelům Tichomoří, prostřední patro Přírodní historii a nejvyšší patro Novozélandským válečným příběhům. Malá část prostředního patra je vyhrazena pro dětské Discovery Centrum. Expozice zahrnují různé interaktivní a audiovizuální prvky a muzeum rovněž uchovává jednu z nejvýznamnějších sbírek maurských a tichomořských artefaktů na NZ. Každý den zde návštěvníci mohou vidět maorské kulturní představení s písněmi, ohlašované troubením na lasturu vždy v 11, 12 a 13,30 (a v době od listopadu do března také v 16,30) hodin.

Lezení a bungy na Harbour Bridge – tyto adrenalinové aktivity přímo ve městě znamenají obléct si kombinézu a postroj a pak se procházet po horních nosních mostu Auckland Harbour Bridge (foto výše) ve výšce 65 m nad přístavem, kdy doprava projíždí po silnici přímo pod Vámi dole. Výhledy odtud jsou skvělé, ale není to samozřejmě nic pro bázlivé. Totéž platí pro bungee jumping (bungy), který provozuje A. J. Hackett, otec tohoto adrenalinového sportu.

Akvárium Kelly Tarltona (Kelly Tarlton’s Antarctic Encounter and Underwater World) Kelly Tarlton byl místní potápěč, který navrhl centrum, kde by veřejnost mohla poznat svět pod hladinou, jenž ho tolik fascinoval. Průchozí tunely z plexiskla v Podvodním světě byly první součástí, která návštěvníkům umožnila iluzi procházení se pod vodou, kde se mohou zblízka setkat se žraloky, rejnoky a dalšími tvory z hlubin. Následovala Antarktická setkání s rekonstrukcí chýše, v níž zahynul kpt. Scott se svojí expedicí. Dále jsou zde moderní studie života na ledovém kontinentu a pro děti atraktivní jízda na sněhové rolbě (snow cat) mezi umělými ledovci, sněhovými závějem a kolem tučňáků magellanských.

Galerie umění v Aucklandu (Auckland Art Gallery) – hlavní galerie umění ve městě uchovává největší sbírky místního i mezinárodního umění v zemi. Muzeum vystavuje více jak 16 000 uměleckých prací na třech patrech, včetně prací maorský a tichomořských umělců, a také dalších významných historických, moderních a současných prací. V Historické galerii mezi mezinárodními umělci najdete Brueghela a Millaise, zatímco Reynolds a Gainsborough skýtají spojení s koloniálním obdobím. K nejpůsobivějším obrazům patří ty od Gottfrieda Lindauera a od domorodce Charlese F. Goldieho, které maloval pasivní portréty Maorů s tetováním obličeje (moko). Historická galerie prošla nedávno rozsáhlou přestavbou za mnoho milionů AUD.

Observatoř Stardome velká lokalita, kterou provozuje organizace Auckland Observatory and Planetarium Trust, umožňuje veřejnosti se dozvědět, co je na nebi. K exponátům patří první známý meteorit na NZ a modely raket. Planetárium promítá 45minutové multimediální programy včetně filmu o tom, jaké to je být astronaut, nebo dalšího, v něm se astronomové zabývají nevyřešenými otázkami ohledně vesmíru, s vyprávěním herce Davida Tennanta (Dr Who/Pán času). Pokud noční nebe a počasí dovolí, následuje 30 minut pozorování oblohy teleskopem, kdy návštěvníci mohou zahlédnout Jupiter nebo Saturnovy prstence.  

Auckland Zoo – téměř 1000 živočichů z celého světa žije v moderní zoo, která se snaží umístit zvířata do prostředí co nejvíce se podobající jejich přirozenému domovu. Původní NZ druhy jsou zastoupeny do 10 %, především obtížně zahlédnutelným národním ptákem kiwi v nočním výběhu, a také hatérií (tuatara), zdejší nejznámější ještěrkou připomínající dinosaura. Také je zde velká průchozí voliéra. Deštný prales je natolik oblíbený, že má dokonce i svoji stránku. Můžete v něm vidět opice a lidoopy, papoušky, pavouky a další pralesní živočichy v jejich přirozeném prostředí. Pridelands je část, kde žijí zvířata z Afriky, včetně lvů, nosorožců a žiraf, zatímco Hippo River umožňuje si zblízka prohlédnout hrochy. K dispozici jsou komentované prohlídky, a také návštěvnické infocentrum.

Historická vesnice Howick (Howick Historical Village) – v roce 1840 měl Auckland pouze 1500 obyvatel a tohle živé muzeum se zabývá dramatickými a bouřlivými událostmi následujících 50 let, kdy přišla velká část přistěhovalců z Velké Británie, Irska a Austrálie, a násilně vytlačila Maory z jejich domova. Celkem 33 dobových budov bylo rozmístěno v krajině tvořené reprodukcemi zahrad, ulic a dokonce i vesnického rybníka. Personál je oblečen do dobových kostýmů a vždy 3. neděli v měsíci se konají speciální akce související s různými aspekty tohoto období v minulosti města.

Eden Garden  jen pár minut od centra Aucklandu leží zelená oáza, zahrada o rozloze 2,25 ha na vulkanických svazích hory Mt Eden (nejvyššího bodu oblasti a velmi oblíbeného cíle autobusových výletů), kde byl až do roku 1965 kamenolom. Tehdy začala skupina nadšených dobrovolníků proměňovat prostor v mezinárodně uznávanou zahradu, kterou můžete vidět dnes. V zahradě můžete spatřit největší sbírku kamélií na jižní polokouli, a také velký počet rododendronů a azalek. Rostliny z celého světa přinášejí barvy po celý rok, ale návštěvníci zde uvidíte také řadu domorodých rostlin. V upravené zahradě jsou umístěny různé skulptury a vodopád vysoký 13,5 m.

Botanické zahrady Aucklandu (Auckland Botanic Gardens) – krásné zahrady vznikaly 8 let předtím, než v roce 1982 otevřely svoji bránu veřejnosti. Mají rozlohu 64 ha a více než 10 000 jednotlivých rostlin, spolu s jezerem, přírodní stezkou, knihovnou a atraktivní venkovní kavárnou. Rostliny jsou dobře popsány a stezky dobře označeny pro návštěvníky, kteří se procházejí v příjemném prostředí. V Botanických zahradách se také koná Květinová show Ellerslie.

Akční nabídka ubytování: