Wellington, nesmělá menší sestra Auckland, prošel obdobím meteorického vzestupu trendovosti, který je však už minulostí. Metropole země leží na jihozápadním výběžku Severního ostrova a pevně se etablovala jako turistická destinace díky hojnosti umění, kulturních akcí a inovativní kulinářské scéně. Za svůj vzestup částečně vděčí filmovému režisérovi Peteru Jacksonovi, který zde natočil Tolkienovu filmovou trilogii Pán prstenů, takže proměnil předměstí Miramar ve filmařské centrum (jemuž se přezdívá Wellywood) a zahájil řadu prohlídek s filmovou tematikou. Jinak se Wellington těší krásnému přírodnímu prostředí, kdy leží mezi malebným přístavem a zvlněnými zelenými kopci. Nábřežní okrsek, kdysi rušný přístav, prošel omlazením a dnes je skvělým místem, kde můžete absorbovat kulturu v galeriích umění a v muzeích, dát si večeři a bavit se až dlouho do noci. K ikonickým stavbám na nábřeží patří národní muzeum Te Papa, které dominuje panoramatu. Díky kompaktní velikosti Wellingtonu nevyžaduje příliš námahy se vydat za hranice města na zelené pastviny v okolní krásné krajině. Můžete podniknout túru klidné buše, prozkoumat skalnaté jižní pobřeží nebo navštívit některý z nedalekých regionálních parků. Navíc na Novém Zélandu nejste nikdy daleko od dobrodružství. Milovníci adrenalinu se mohou projet na kajaku v přístavu, na čtyřkolce, na horském kole na Makara Peak nebo se potopit pod hladinu. Vyznavači slunce by měli zamířit k centrálnímu zálivu Oriental Bay, kde se nachází oblíbená pláž (ačkoli písek sem byl dovezen). Záliv Lyall Bay je místem pro surfování, zatímco vesnice Island Bay nabízí klenoty art deco a záliv Scorching Bay ukrývá nejhezčí pláž. Pokud jde o zábavu, Wellington nabízí výběr nočního života, dobrých restaurací a kaváren. Město se může chlubit větším počtem kaváren na osobu než New York City, zatímco restaurace nabízejí kuchyně z Evropy, Asie i Polynésie. Jak říká místní přísloví, Wellington může skutečně tvrdit, že je „nejstylovější metropole světa“.
Turistická kancelář: Wellington i-SITE Visitor Information Centre
Turistický pas: Wellington City Pass
Jak se tam dostat
Letecky
Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do Wellingtonu. K aeroliniím nabízejícím letenky až na místo patří Air New Zealand, Emirates, British Airways a Qantas. Hlavní sezona pro cestování je během léta na Novém Zélandu, tj. od prosince do března, kdy jsou lety nejdražší. Nejlevnější letenky do Wellingtonu obvykle seženete od poloviny dubna do srpna.
Doba letu: z Londýna 28 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 27 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 16 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 23 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 3 hodin 10 minut.
Po silnici
Nový Zéland je ideální země pro poznávání autem, protože má mimořádné scenérie. Většina silnic jsou státní dálnice (SH). Všechny ostatní silnice jsou (neoficiálně) známé jako silnice „B“. Doprava jezdí vlevo. Minimální věk pro řízení je 16 let, i když pro řidiče do 18 let platí omezení. Pro řízení v zemi po dobu až 12 měsíců stačí mít platný národní ŘP. Pojištění není povinné, ale doporučuje se. Maximální povolená rychlost je 100 km/h na otevřených silnicích, 50 km/h ve městech a 20 km/h v okolí škol a a zastávek školních autobusů. Automobilová asociace NZ skýtá informace o podmínkách na silnicích, obecné info, a také provozuje poruchovou službu.
Trasy: dvě hlavní silnice vedoucí do města jsou SH1 směřující ze severu dolů na pobřeží Kapiti a SH2 přes údolí Hutt Valley na východě.
Autobusem: InterCity provozuje autobusy po celém Novém Zélandu. Baťůžkáři také cestují se společností Kiwi Experience, která prodává řadu pasů zahrnujících ubytování v hostelech.
Doba cesty: z Aucklandu 8 hodin, z Christchurch 10 hodin 30 minut (včetně trajektu), z Napieru 4 hodin, z Hamiltonu 6 hodin 30 minut.
Vlakem
Wellingtonské vlakové nádraží se nachází v centru města na Bunny Street. Kromě toho, že odtud odjíždějí spoje do dalších klíčových destinací v zemi, je také základnou pro příměstské vlaky Metlink jezdící do odlehlých oblastí. Vlaky na NZ provozuje společnost KiwiRail Scenic Journeys. Vlaky jsou efektivní a mají rozumné ceny, ale je jich málo: fungují spíše jako služba pro turisty než síť na pravidelné dojíždění. K dispozici je řada vlakových tras ze všech největších měst na NZ včetně spoje Northern Explorer od KiwiRail do Aucklandu, který odjíždí 3x týdně a vede krásnými místy na Severním ostrově
Doba cesty: z Aucklandu 11 hodin.
Lodí
Wellington je významný přístav trajektů pro spoje přes Cookův průliv do města Picton v lokalitě Marlborough Sounds na Jižním ostrově. Lodní trasa spojuje dva novozélandské hlavní ostrovy a je scénická a praktická zároveň. Wellington je rovněž významný terminál osobních lodí.
Trajekty: Interislander nabízí pravidelné spoje z Pictonu do Wellingtonu a zpět, plavba trvá něco přes 3 hodiny. Také Bluebridge skýtá spoje z Pictonu do Wellingtonu, plavba trvá 3,5 hodiny.
Co dělat a na co se podívat
Nábřeží Wellington Waterfront, kdysi centrum rušného přístavu ve Wellingtonu, je jeden z nejosobitějších a nejatraktivnějších okrsků ve městě. Najdete zde mnoho barů a restaurací, tak jako galerie a muzea (včetně skvělého Te Papa Tongarewa).
Te Papa Tongarewa (Muzeum Nového Zélandu) – Te Papa znamená maorsky „naše místo“ a označuje národní muzeum NZ umístěné na nábřeží ve Wellingtonu a shlížející na malebný přístav. Muzeum vzniklo, aby umožnilo místním lidem se dozvědět více o své kulturní identitě a geografii země, a od té doby získalo mezinárodní uznání za své ultramoderní a interaktivní expozice. Zabírá přízemí o rozloze 36 000 m² a uchovává řadu národních artefaktů, což návštěvníkům umožňuje seznámit se s uměním, historií a přírodním prostředím na Novém Zélandu. Vystavuje rovněž několik stálých expozic, jako je Time Warp, která umožní návštěvníkům cestovat zpátky v čase do pravěkého období na NZ.
Space Place – vydejte se na výlet do muzea vědy zahrnujícího observatoř Carter Observatory, které vypráví o jižním nebi prostřednictvím multimediálních expozic a kalendáře plného akcí. Nachází se v Botanické zahradě, bylo zrekonstruováno v roce 2011 a nabízí špičkový digitální kinosál, kde mohou návštěvníci prožít virtuální cestu vesmírem. Pozdě večer je k dispozici historický teleskop Thomase Cooka pro pozorování hvězd.
Weta Cave – filmoví fanoušci by měli navštívit Weta Cave, minimuzeum s některými rekvizitami, přehlídkami, kulisami a postavami z filmů Petera Jacksona, který stojí za trilogií Pán prstenů. Muzeum rovněž návštěvníkům umožňuje pohlédnout na kreativitu a skvělé provedení stojící za řadou cenami ověnčených filmů, jako je King Kong, Avatar, Tintin nebo District 9.
Jeskyně se světluškami ve Waitomo
Národní muzeum tetování (National Tattoo Museum) – podívejte se na bohatou historii tradičního tetování (ta moko), ale také na modernější metody. Objevte duchovní, politické a symbolické rozměry umění rozšířeného v Tichomoří, Asii i jinde, a novější módní metody zkrášlování těla (body art).
Botanická zahrada ve Wellingtonu (Wellington Botanic Garden) – vydejte se lanovkou z ul. Lambton Quay a věnujte půlden prohlídce více jak 25 ha exotického lesa, místní buše, barevných květinových přehlídek a nádherných zahrad v Botanické zahradě. Z vrcholu kopce budete mít krásné výhledy na město. Zahrady jsou otevřeny denně od svítání do setmění.
Wellington Zoo – městské zoo je nejstarší v zemi (otevřeno 1906) a žije v něm více jak 500 zvířat včetně surikat, pand červených, medvědů malajských a tygrů sumaterských. Dobře zastoupeni jsou také afričtí, asijští a domorodí živočichové (např. hatérie, kiwi, kea). Najdete zde úžasné interaktivní zážitky se zvířaty, které Vám umožní se dostat do blízkosti gepardů, lvů, žiraf, pand červených a surikat.
Rezervace Zealandia – jen kousek pěšky od centra Wellingtonu najdete místo, kde můžete spatřit některé z nejvzácnějších a nejohroženějších endemických druhů a domorodých ptáků, jako je malý kiwi Owenův, medosavka hvízdavá a nestor kaka. Atrakce přináší 80 milionu let přírodní historie, s poutavými interaktivními prvky a filmy na velké obrazovce. Milovníci přírody si ji nesmí nechat ujít.
Budovy parlamentu – návštěva metropole by nebyla kompletní bez zastávky v krásně zrekonstruovaných budovách parlamentu nacházejících se na historickém předměstí Thorndon. Komplex je tvořen 3 architektonicky odlišnými budovami: edvardiánskou neoklasicistickou budovou (Parliament House), viktoriánskou gotickou knihovnou (Parliamentary Library) a nápadnou budovou Beehive ve stylu 70. let 20. století.
Old St Paul’s – neogotický kostel celý vybudovaný z místního dřeva v polovině 50. let 19. století má krásné dřevěné oblouky a vitrážová okna. Různé pamětní předměty a výstavky vyprávějí ranou historii Wellingtonu. Prohlídky po dohodě.