Co dělat v Olomouci ?

Co dělat v Olomouci ? 1

Není nic překvapivého na tom, že existují místa, kam se ráda vracím. Jsou to místa s krásnou architekturou, skvělými kavárnami a atmosférou, která ještě neobjevila většina turistů. Ráda se vracím do známých ulic, čtu si knížku nebo doháním psaní v oblíbených kavárnách a především, vzpomínám na to, proč jsem si dané místo zamilovala. Jedním z takových míst je Olomouc.

Když jsem se dozvěděla, že zde otevřeli nový butikový hotel, byl to dostatečný důvod, abych už poněkolikáté navštívila Olomouc. Co začalo jako záminka, se stalo hlavní atrakcí této návštěvy Olomouce. Bylo teplo, červnový víkend, a město bylo vstřícné se svými klikatícími se uličkami, venkovními kavárnami a restauracemi a s klidným tempem.

 

Stručná historie Olomouce

Olomouc leží na velmi dobrém místě na hlavní železniční trati z Prahy do Ostravy a dál do Polska a na Slovensko. Časté vlaky jezdí oběma směry, kdy z Prahy se dostanete na místo za 2 hodiny a něco. Olomouc můžete navštívit při jednodenním výletu z Prahy, ale také se zde můžete zdržet déle a užívat si malebného prostředí města. Budete-li cestovat z Krakova do Prahy (nebo naopak), Olomouc představuje skvělou zastávku. Město bylo založeno v 11. století a velmi rychle se stalo jedním z nejvýznamnějších v oblasti – v roce 1187 se stalo metropolí Moravy. Zlatý věk trval až do 17. století a třicetileté války, kdy Olomouc ztratila svůj význam coby metropole. Spolu s industrializací a novou železniční tratí otevřenou v 19. století město znovu získalo na významu, ale už neobnovilo svou původní pozici. Dnes je Olomouc šesté největší město v ČR s velkou studentskou populací (asi 25 000), protože zde sídlí druhá nejstarší univerzita v zemi, Univerzita Palackého (založená v roce 1573).

 

Co dělat v Olomouci

Všechny mé předchozí návštěvy Olomouce byly spíše krátké. Byly to zastávky při cestě někam jinam, a přestože se mi město líbilo, musela jsem pokračovat dál. Tentokrát však Olomouc byla mým cílem a mohla jsem si vše v klidu prohlédnout a užít. Měla jsem sice k dispozici celý víkend, přesto jsem nestihla vidět vše, co jsem chtěla: postupovala jsem skutečně pomalu a hotel stál za to. Ze všeho nejvíce se mi v Olomouci líbilo se jen tak bezcílně procházet ulicemi a užívat si atmosféry místa. Olomoucké staré město je druhý největší okrsek historických památek v ČR (po Praze) a najdete zde spoustu úžasných a fotogenických míst. Každá druhá ulička je hezčí než předchozí, s pastelovými domy, jedinečnými detaily či oblouky mezi budovami. Staré město Olomouc je zvláštní směs architektonických stylů: většina toho, co uvidíte, byla vybudována v okázalém renesančním a barokním stylu, ale najdete zde rovněž gotické a modernistické budovy.

 

Památka na seznamu UNESCO

Srdcem starého města je Horní Náměstí, kde najdete nejcennější památku ve městě, Sloup Nejsvětější Trojice, který je na seznamu památek UNESCO coby „jeden z výjimečných příkladů vyvrcholení exprese středoevropského barokního umění“. Sloup byl vybudován v první polovině 18. století jako projev vděčnosti za skončení moru, který postihl region. Jedná se o tradici specifickou pro střední Evropu, kdy podobné (ale méně bohaté) najdete na řadě míst v ČR, na Slovensku nebo jižním Polsku (jako je např. Kutná Hora, Banska Štiavnice, Košice nebo polské Kladsko). Ale Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je mimořádný z jiného důvodu: vybudovali ho pouze místní umělci a řemeslníci a všichni světci, které zde uvidíte, mají nějaké spojení s městem. Určitě se jedná o působivou stavbu, a když zde budete, nahlédněte také do malé kaple vybudované uvnitř.

Co dělat v Olomouci ? 2
Miss Sophie´s Hotel

Originální orloj

I když Sloup Nejsvětější Trojice udělá dojem na každého návštěvníka, dalším pozoruhodným místem ve starém městě je orloj umístěný na boku radnice. Je mnohem větší než ten v Praze a také skýtá zajímavou přehlídku. Původní orloj byl vybudován ve stejném období jako radnice samotná, v 15. století, ale bohužel zničen na konci II. světové války. Hodiny byly zrekonstruovány v letech 1947-1955 ve stylu socialistického realismu. Jedná se o originální dílo, kde místo svatých uvidíte proletáře všeho druhu a vše je pokryto zlatou mozaikou. Vydejte se sem v době poledne, když orloj předvádi svou přehlídku.

 

Barokní mistrovské dílo

Dalším klenotem Olomouce je kostel sv. Michala, skutečné barokní mistrovské dílo. Zvenku nevypadá nijak mimořádně, ale jakmile vstoupíte dovnitř, dostanete se do jiného světa. Interiér je mimořádně krásný a budete potřebovat chvíli na obdivování všech detailů a fresek. Když zde budete, podívejte se po malé chodbě napravo, která Vás zavede do věže s krásným výhledem na staré město. Vstup na věž je zdarma, jediné, co je potřeba udělat, je nakonec zhasnout světlo. Doporučuji se sem vydat spíše ráno/dopoledne, protože čím později přijdete, tím, je to obtížnější se sluncem.

 

Intelektuální atmosféra a kavárenská kultura

Protože je Olomouc studentské město, panuje zde intelektuální atmosféra. Díky tomu zde najdete řadu malých knihkupectví a půvabných kaváren, kde můžete relaxovat. Opět můžu doporučit malou kavárnu v přízemí hotelu Miss Sophie’s, která byla nejhezčí a plná místních. Podívejte se zde po bezplatné mapě mapě Use-it já si ji vzala při registraci), což je nejlepší zdroj informací o městě. Používám tyto mapy, kdykoli je to možné, protože je vytvářejí místní a nikdy mě nezklamaly.

 

Umění v Olomouci

Olomouc také slušnou uměleckou scénu. Tu a tam uvidíte nějaký street art, ale ze všeho nejvíce jsem chtěla vidět je Muzeum moderního umění. Kromě interiéru však jedno dílo doslova visí venku. Nejznámější a nejkontroverznější český umělec David Černý, jehož díla je možné vidět na různých místech v Praze (a jedno v Liberci) zde vystavil svůj nejnovější kus, velmi realistického muže visícího na římse budovy, který občas začne nahlas nadávat a pohybovat se po římse. Je to skutečně strašidelné a fascinující zároveň. Většina kolemjdoucích zastaví a dívá se nahoru, a pak se začne smát, zatímco visící muž nakonec hlasitě a peprně nadává.

 

Miss Sophie’s – nejlepší ubytování v Olomouci

A pak je zde Miss Sophie´s Hotel. Představuje dostatečný důvod pro návštěvu Olomouce, protože je to doslova nejlepší butikový hotel, v jakém jsem kdy byla. Poprvé v životě jsem jela domů pozdějším vlakem, protože se mi v hotelu tak líbilo, že jsem se zde chtěla zdržet, co možná nejdéle. Pokoj byl prostorný, postel obrovská a pohodlná a malá kuchyňka přišla velmi vhod. Vše bylo pečlivě naplánováno, všechny detaily byly dokonalé. Ale nejvíce jsem si zamilovala fantastické křeslo, kde jsem strávila celý večer a ráno sezením a čtením nebo psaním. Pobyt v Miss Sophie’s představoval klidný a příjemný čas, dokonalou součást mého pomalého cestování.

Kde se ubytovat:

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.