Navštivte rakouskou Solnou komoru

Navštivte rakouskou Solnou komoru 1

Znáte film Za zvuků hudby? Hrady odrážející se na vodní hladině, hory zahalené jemnými obláčky, údolí posetá květinami a modrá jezera… Rakousko, jak si ho představovali v Hollywoodu, můžete si říct. Ale není tomu tak; kromě jízdy na kole kolem jezera Mondsee byly scény natáčeny přímo zde, v proslulém rakouském regionu Salzkammergut.

Jezerní oblast v Horním Rakousku, v jejímž centru leží region Solná komora (Salzkammergut), nabízí úžasné pohledy: vysoké hory a ostré vrcholky, řetězec lesknoucích se tyrkysových jezer, zalesněná údolí obývaná srnci — to je Rakousko v jeho nejmalebnější podobě. Některé z těchto jezer, jako je Halštatské jezero, jsou původní a čistá, částečně kvůli tomu, že hory působí jako nárazník mezi nimi a rušnějšími, lépe přístupnými částmi země. Další historický důvod souvisí s přítomností solných dolů, která sahá až do doby Keltů. Při tom, jak je sůl dnes levná a všudypřítomná, mnozí zapomínají, že kdysi se jednalo o vzácné zboží těžné pod přísným královským monopolem, takže Salzkammergut byla po staletí uzavřena před náhodnými zvědavci. Otevřela se až poté, co císař František Josef v roce 1854 učinil z města Bad Ischl (jednoho z předních lázeňských měst v oblasti už tehdy s řadou slaných koupališť) svou oficiální letní rezidenci. Oblíbenou aktivitou, ne-li přímo vášní, Rakušanů je pěší turistika. Jezerní oblast nabízí mnoho kilometrů značených stezek, včetně BergeSeen Trail, která se táhne 350 km a spojuje 35 jezer v regionu. Stezku můžete procházet po částech, kdy většina končí v některém z pěkných měst v Salzkammergut. Cyklistika, oblíbená místními i návštěvníky, nabízí aktivní způsob, jak spatřit kilometry krajiny zvládnutelným tempem. V dokonalé pastorální krajině se navíc můžete ubytovat v starobylých „zámeckých hotelech“ i v moderních vilách, dát si večeři v dobré restauraci a nakupovat textil, keramiku, dřevořezby a malované sklo z regionu.

11 rakouských jezer

Dachsteinské ledové jeskyně 

Je to jedna z nejpůsobivějších přírodních pamětihodností ve východních Alp — velké Dachsteinské ledové jeskyně, z nichž mnohé jsou staré stovky let a lesknou se ledovými stalaktity a stalagmity ozářenými strašidelným světlem. Nejslavnější z nich je Rieseneishöhle (Obří ledová jeskyně) a Mammuthöhle (Mamutí jeskyně), ale existují také další jeskyně a zamrzlé vodopády. Vchod do jeskyně se nachází v nadm. výšce asi 1980 m a dostanete se k němu lanovkou a pěšky (nebo můžete jít pěšky celou cestu), ale stále je daleko pod vrcholem Dachsteinu (2972 m) jižně odtud. Pokud zde budete v srpnu, můžete se těšit ze série série koncertů Ice Sounds pod Parsifalovým dómem v Dachsteinské jeskyni (konají je každý týden). Vstupenky na tyto speciální programy zahrnují prohlídku jeskyně a oběd v Erlebnisrestaurant Schönbergalm. Je však potřeba mít na sobě teplé nepromokavé oblečení a dobré boty; v jeskyních je velmi chladno a venku na svazích může foukat ledový vítr. Vydejte se sem před 14 hod., abyste si zvládli prohlédnout obě jeskyně.

 

Vyhlídka 5fingers

Navštivte rakouskou Solnou komoru 2

Originální vyhlídková plošina 5fingers ve tvaru ruky má „pět prstů“, které vyčnívají 400 m nad pozoruhodnými výhledy na Halštatské jezero, město Hallstatt, a dolní Solnou komoru. Jedna část plošiny je celá ze skla (nic pro bázlivé) a další s velkým obrazovým rámem umožňuje návštěvníkům si udělat vlastní portrét u výhledu na lokalitu Hallstatt (UNESCO). Chůze k 5fingers zabere asi za 20 minut od lanovky Dachstein Krippenstein.

 

Archeologické vykopávky

Neobvyklý pohled do keltské minulosti Evropy nabízí prodejna DachsteinSport Janu. Před asi desetiletím chtěli instalovat nový systém topení ve sklepě, což se nečekaně změnilo v historické vykopávky: dělníci zde našli zbytky keltského obydlí, které dnes mohou vidět i návštěvníci.

 

Kaiservilla

Nejrychlejší možnost, jak se v Bad Ischlu dostat zpátky v čase do 80. let 19. století, je zamířit do mamutí Císařské vily. Kaiservilla v císařské žluté (znamenající bohatství a moc) je rezidence, která vypadá trochu jako miniaturní Schönbrunn: má půdorys ve tvaru „E“ na počest císařovny Sisi (Elisabeth). Arcivévoda Markus Salvator von Habsburg-Lothringen, prapravnuk Františka Josefa, zde žije dodnes, ale části budovy si můžete prohlédnout – honosné recepční pokoje a překvapivě skromnou obytnou část (kterou někdy provádí návštěvníky sám arcivévoda s jeho velmi zdvořilým druhem humoru). V této vile císař podepsal vyhlášení války proti Srbsku, což oficiálně znamenalo začátek I. světové války. Vila je plná habsburských a rodinných památek, z nichž nejdojemnější je polštář vystavený v kapli, na němž spočívala hlava císařovny Sisi poté, co ji v roce 1898 bodl italský atentátník.

 

Michaelerkirche

Navštivte rakouskou Solnou komoru 3

Tržní náměstí v Hallstattu, dnes pěší zóna, je ohraničeno barevnými domy z 16. století a gotickým kostelem sv. Michaela z 16. století, který je malebně situován u jezera. Uvnitř najdete krásný křídlový oltář, který po otevření obsahuje 9 obrazů z 15. století. Karner (kostnice) vedle kostela je poněkud morbidní, ale často navštěvované místo. V Hallstattu bylo v průběhu staletí málo místa na pohřbívání mrtvých, takže se vyvinul zvyk vykopat po 12-15 letech ostatky, naskládat kosti na slunci a lebky pomalovat. Věnce z břečťanu a dubu byly určeny pro muže a z alpských květin pro ženy, a k tomu bylo uvedeno jméno, datum a často i příčina smrti. Nespočet kostí a lebek je dnes vystaveno v karneru (známém také jako Beinhaus) v zadní části hřbitova, který má krásnou polohu s výhledem na jezero. Každoročně na konci května začíná léto procesím při svátku Božího těla (Fronleichnahm), který uzavírají stovky lodí na jezeře.

Akční nabídka ubytování Hallstatt:

Muzeum města Bad Ischl

Fascinující je nejlepší slovo, jak popsat Muzeum Bad Ischlu, které je umístěno v budově Hotel Austria (1880), oblíbené letní adrese arcivévody Františka Karla a jeho ženy Žofie (od roku 1834). Také se zde v roce 1853 zasnoubil mladý František Josef se svojí milovanou Alžbětou (budoucí Sisi). Po návštěvě zahrad (s památníkem Brahmsovi) si prohlédněte různé expozice, které se zabývají historií regionu, ať už jde o sůl, panovnický rod nebo lidovou kulturu. Všimněte si expozice národních lidových krojů – císař nosil kroj při lovu. Od prosince do začátku února vystavuje muzeum proslulé Kalss Krippe, obrovský mechanický vánoční betlém. Pochází z roku 1838 a má asi 300 postav. Bad Ischl je proslulý vánočními „jesličkami“ a mnohé z nich můžete spatřit při prohlídce soukromých domů, které bývají otevřeny pro návštěvníky po Vánocích do 6. ledna.

 

Museum Hallstatt

Vydejte se 7000 let do historie a poznejte počátky Hallstattu a jeho solné doly v Muzeu Hallstattu. Expozice zahrnují holografické prezentace, video animace a 3D cestu časem.

 

Photomuseum (Marmorschlössl Bad Ischl)

Nepřehlédněte malý, ale elegantní Marmorschlössl („Mramorový palác“) vybudovaný poblíž Císařské vily pro císařovnu Alžbětu (Sisi), která jej používala jako čajovnu; dnes je zde umístěno Muzeum fotografie. Stálá sbírka nabízí zajímavý přehled historie analogové fotografie spolu s  poctou císařovně. Manželství Františka Josefa a Sisi nebylo příliš šťastné; řadu domů nesoucích ženská jména v Bad Ischlu prý císař v tichosti daroval svým různým milenkám a přítelkyním (Villu Schratt dostala Kateřina Schrattová, císařova téměř oficiální milenka). Pro návštěvu muzea a parkování zde je nutné si zakoupit vstupenku předem.

 

Salzwelten

V oblasti byla těžena sůl minimálně po dobu 4500 let a hallstattské doly v hoře Salzberg jsou nejstarší na světě. K  „ukázkovým dolům“ v údolí údolí Salzbergtal se dostanete po stezkách z vesnického hřbitova nebo pohodlněji kolejovou lanovkou, která odjíždí z jižního konce vesnice. Od vláčku za 10 minut přejdete k hornickému minivláčku (vysocí lidé, pozor), který jezdí hluboko do nitra hory. Uvnitř můžete sjet po dřevěné skluzavce, kterou kdysi používali horníci na cestu dolů k umělému podzemnímu jezeru, které sloužilo k rozpouštění kamenné soli. U vchodu do dolů najdete hřbitov z doby železné a restauraci. Kombinovanou vstupenku „Salzerlebnis“ („Solné zážitky“) zakoupíte u rakouské dráhy ÖBB; nabízí výhodné jízdné all-inclusive pro cestování do/z Hallstattu, a také prohlídku solného dolu.

 

Hora Schafberg

Od konce dubna do poloviny října jezdí historický parní vlak z obce St. Wolfgang na vrchol Schafberg (1768 m), který skýtá skvělou příležitost přehlédnout okolní krajinu z tzv. „Belvederu u jezer Solné komory“.  Hora je také rájem pro pěší turistiku – využijte jednosměrnou jízdenku na vlak pro příjemný a méně namáhavý odpolední výlet. Na vrcholu najdete 2 hostince nabízející občerstvení. Za jasného dne můžete vidět téměř do nekonečna, nebo alespoň k pohoří Lattengebirge (už v Německu) západně od Salzburgu. Je pravděpodobné, že na vlak budou čekat davy, takže vyraute brzy, abyste získali místo u okna a měli nejlepší výhled; můžete zavolat na pokladnu a rezervovat si místo na Vámi preferovaný čas odjezdu.

Vláček Schafbergbahn

Parní vláček Schafbergbahn je kuriozitou sám o sobě; pochází z roku 1893 a nejezdí za nepříznivého počasí. Zakupte si jízdenky a nechejte si alespoň půl dne na výlet.

 

Schifffahrt – plavby lodí

Stejná společnost Schifffahrt, který přepravuje cestující z vlaku přes jezero do Hallstattu, také provozuje 3 další lodě nabízející letní lodní výlety po jezeře přes obec Obertraun na jihu (50 minut) nebo jezero Obersee na severu (80 minut). Lodní výlety také můžete spojit s pěší túrou na břehu mezi zvolenými místy.

 

Městský farní kostel sv Mikuláše

V centru města na nám. Ferdinand-Auböck-Platz najdete farní kostel sv. Mikuláše (St. Nikolaus). Pochází ze středověku, ale byl zvětšen do své dnešní podoby za vlády Marie Terezie v 50. letech 18. století. Vnitřní výzdoba je v typickém ponurém stylu doby Františka Josefa (všimněte si portrétu rodiny císaře nalevo nad vysokým oltářem). Ve starém kostele hrál kdysi na varhany skladatel Anton Bruckner.

Akční nabídka ubytování Bad Ischl:  

Villa Lehár

Do města Bad Ischl proudil stálý příliv skladatelů, aristokratů i lidí od vídeňského dvora. Anton Bruckner, Johannes Brahms (který zde složil svoji známou Ukolébavku a mnohé ze svých pozdějších prací; navštívil ho zde Gustav Mahler), Johann Strauss mladší, Carl Michael Ziehrer, Oscar Straus a Anton Webern, ti všichni zde trávili léto, ale byl to Franz Lehár narozený v Uhrách (autor Veselé vdovy), který zanechal nejtrvalejší hudební stopu. Letní festival v Bad Ischlu dnes vždy zahrnuje jednu z Lehárových prací. Díky královským poctám, které dostával za své operety, si mohl pořídit honosnou Villu Lehár, v níž žil od roku 1912 až do své smrti v roce 1948. Dnes je ve Ville Lehár muzeum, obsahuje řadu skladatelových dobových salonů z konce 19. století, které si můžete prohlédnout při komentované prohlídce.

48 hodin ve Vídni

Kostel Wallfahrtskirche v obci St. Wolfgang

Neměli byste si nechat ujít velký oltář malíře Michaela Pachera v kostele Wallfahrtskirche z 15. století, který je jedním z nejlepších příkladů pozdně gotické dřevořezby vůbec. Dokončení mistrovského díla širokého 11 m trvalo 10 let (1471–1481). Malby a řezby na křídlovém oltáři sloužily jako „Bible pro chudé“ (Armenbibel), tj. ilustrace pro ty, kdo neuměli číst a psát. Pokud budete mít štěstí a budete v kostele za slunečného dne, můžete spatřit, jak sluneční paprsky odrážející se od nedalekého jezera tančí na stropě v krásných barvách díky vitrážovým oknům. Na stránkách Wolfgangsee Tourist Office najdete seznam častých koncertů konajících se ve svatostánku a na faře (Pfarramt).