Město Glasgow prošlo velkou přeměnou. Modernizované okrsky, opravená viktoriánská architektura, stylové kavárny a revitalizované nábřeží dostaly největší město Skotska na samý vrchol: z upadajícího průmyslového centra (s obecným pesimismem ohledně budoucnosti) se stalo jedno z nejstylovějších míst v Evropě. Je obtížné sledovat počet barů a restaurací otevírajících se v centru města a v bohémském okrsku West End. Glasgow také nabízí vynikající možnosti nakupování, ve kterých je hned za Londýnem; najdete zde „Stylovou míli“ (Style Mile) s butiky návrhářů a obchody luxusních značek, a také retro kousky v okrscích East End a na Byres Road. Město s několika vynikajícími galeriemi umění, jako je Galerie moderního umění a Galerie a muzeum Kelvingrove, se přiklání ke své tradici velkého designu, což je patrné v klasické architektuře od Alexandera „Řeka“ Thomsona a v secesním stylu Charlese Rennie Mackintoshe. Od 80. let 20. století prošlo celé město rozsáhlou proměnou a dnes se může chlubit vzkvétající uměleckou, hudební a kulturní scénou. Glasgow se díky své rozmanité hudební produkci stal Městem hudby roku UNESCO roku 2008, zatímco Turnerova cena zde byla udělena v roce 2015, což bylo poprvé ve Skotsku. Mezitím byl revitalizován jeden z nejstarších okrsků, Merchant City, s butikovými hotely, bary, restauracemi, obchody a galeriemi, všechny umístěné v dříve zpustlých budovách obchodů a skladišť. Návštěvníci Glasgow zde také mohou zhlédnout něco z nádherné skotské krajiny. Jezero Loch Lomond a NP Trossachs jsou vzdáleny jen necelou hodinu autem odtud, takže skvělé příroda je stále poblíž a nabízí pozoruhodné pěší túry, cyklistické trasy a vodní sporty. Po všech těchto změnách dnešní Glasgow překypuje sebedůvěrou a je připraven se předvést světu, takže je nejlepší doba k jeho návštěvě.
Turistická kancelář: VisitScotland Glasgow Information Centre
Jak se tam dostat
Letecky
K aeroliniím nabízejícím lety do Glasgow v rámci Velké Británie patří British Airways, easyJet, Flybe a Ryanair. Z USA nabízejí přímé lety United a US Airways. Od března do srpna probíhá hlavní sezóna pro návštěvníky cestující do města, především červenec a srpen. Nejlepší doba pro rezervaci levného letu do Glasgow je leden a únor.
Doba letu: z Londýna a 1 hodina 30 minut, z New Yorku 7 hodin 30 minut, z Los Angeles 13 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 6 hodin 40 minut, ze Sydney 24 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).
Po silnici
Doprava ve Spojeném království jezdí vlevo a předjíždí se vpravo. Hlavní silnice jsou značny písmenem, za kterým následují čtyři číslice: „M“ znamená dálnici, „A“ hlavní magistrálu a „B“ vedlejší silnici. Nejvyšší povolená rychlost je 113 km/h na dálnicích, 97 km/h na jednoproudých hlavních silnicích a 48 km/h v zastavěných oblastech. Minimální věk pro řízení je 17 let. Zahraniční ŘP platí po dobu až 1 roku, ale je lepší mít platný mezinárodní ŘP. Pojištění je povinné. Poruchovou službu, aktuality o dopravě a obecné informace pro motoristy poskytují organizace AA a RAC.
Trasy: Glasgow je spojen s Edinburghem dálnicí M8 (pokračující na západ k letišti a Clyde Coast) a s Anglií dálnicí M74, která se dál na jih (směrem na Manchester a Birmingham) mění v M6. Z Birminghamu pokračuje M40 na jihovýchod do Londýna. Zajímavější cestu nabízí Turistická trasa údolí Clyde, která vede údolím paralelně s M74, má charakteristické hnědo-bílé značení pro motoristy.
Autobusy: autobusy přijíždějí na autobusové nádraží Buchanan na Killermont Street. Společnost Scottish Citylink nabízí pravidelné autobusé spoje mezi Glasgow a Edinburghem (1 hodina 20 minut). K dispozici jsou rovněž spoje na delší vzdálenosti do/z většiny velkých skotských měst (jako je Campbeltown, Fort William, Skye, Inverness a Aberdeen). National Express poskytuje tuzemské spoje z/do Londýna, Manchesteru a dalších destinací.
Doba cesty: z Edinburghu 1 hodina 15 minut, z Ballochu 40 minut, z Inverness 3 hodiny 20 minut, z Manchesteru 3 hodiny 30 minut, z Londýna 8 hodin
Vlakem
Glasgow má vynikající vlakové spojení s dalšími částmi Spojeného království a 2 hlavní vlaková nádraží: Glasgow Central Station na Gordon Street s vlakovými spoji z/do Londýna a dalších anglických měst, a Queen Street Station se spíše místními spoji z/do Edinburghu a na sever Skotska. Autobusy spojují Central Station s Queen Street Station a s autobusovým nádražím na Buchanan Street.
Virgin Trains provozuje hlavní spoje na britském Západním pobřeží a na londýnské nádraží Euston, zatímco LNER Trains provozuje hlavní spoje na britském Východním pobřeží a přes Edinburgh na londýnské nádraží King’s Cross. ScotRail nabízí noční spoje spacím vlakem Caledonian Sleeper na londýnský Euston, a také spoje z/do měst Oban, Fort William, Dundee, Aberdeen a Inverness; dále pravidelné spoje z Edinburghu na glasgowské Queen Street Station a z Carlisle, Largsu, Lanarku, Ayru, Kilmarnocku, East Kilbride, Dumfries a Stranraeru na nádraží Glasgow Central Station.
Doba cesty: z Londýna 4 hodiny 30 minut, z Birminghamu 5 hodin, z Manchesteru 3 hodiny 30 minut, z Edinburghu 50 minut.
Co dělat a na co se podívat
Muzeum Burrell Collection – nejslavnější glasgowské muzeum představuje dar více jak 8000 uměleckých prací od lodního magnáta & sběratele sira Williama Burrella. Kromě maleb a kreseb 15.-19. století sbírka obsahuje středověké evropské tapiserie, vitráže a sochy, a také díla z Blízkého východu a Východní Asie. Galerie byla otevřena v roce 1983 v krásném prostředí Pollok Country Parku. V něm se rovněž nachází Pollok House, skotské venkovské sídlo patřící organizaci National Trust for Scotland. Do parku jezdí bezplatný autobus z vlakové stanice Pollokshaws West.
Muzeum náboženského života Sv. Munga a historický dům Provand’s Lordship (St Mungo Museum Of Religious Life And Art and Provand’s Lordship) stojící naproti sobě v Katedrálním okrsku sv. Munga (nazvaném podle světce-patrona Glasgow) je neobvyklé muzeum s 2 zajímavými galeriemi, kde jedna vystavuje významné náboženské události světa, jako je Mexický den mrtvých, zatímco Skotská galerie se zabývá náboženstvím ve Skotsku. Muzeum rovněž zahrnuje první zenovou zahrádku ve Velké Británii a nabízí výhledy z nejvyššího patra na glasgowskou katedrálu a Nekropoli. Naproti přes ulici se nachází budova Provand’s Lordship postavená jako součást nemocnice v roce 1471. Je to jeden z nejstarších domů v Glasgow, výborně zachovalý i s původním nábytkem ze 17. století a s lékařskou bylinkovou zahrádkou.
Galerie moderního umění v Glasgow (Gallery of Modern Art, GOMA) umístěná uprostřed nám. Royal Exchange Square nabízí aktuální vizi a díla žijících umělců. Galerie se dívá do budoucnosti i ve svém obchodu s dárky, kavárně a uměleckých workshopech; oblíbený je Saturday Art Club pro děti. Elegantní neoklasicistická budova z 18. století představuje uklidňující útočiště z rušné nákupní scény v Glasgow. Za návštěvu stojí rovněž galerie v Trongate 103 jen kousek pěšky od GOMA.
Hunterian Museum, součást University of Glasgow, obsahuje 1,3 milionu artefaktů včetně skotských minerálních pokladů, expozic fosilií a dinosaurů, ukázek světových kultur a předmětů z pacifických výprav kapitána Cooka. Dále je zde stálá expozice věnovaná Římanům ve Skotsku, matematikovi Williamu Thomsonovi („Lord Kelvin“), historii medicíny ve Skotsku a Williamu Hunterovi, lékaři a sběrateli, po němž bylo muzeum pojmenováno. Muzeum otevřené v roce 1807 je nejstarší veřejné muzeum ve Skotsku s jednou z nejrozsáhlejších sbírek mimo Národní muzea.
Glasgow School of Art je velké mistrovské dílo architekta Charlese Rennie Mackintoshe. Sídlí zde fungující umělecká škola, takže dovnitř můžete jedině při komentovaných prohlídkách; v hlavní sezóně doporučujeme si rezervovat místo předem. Prohlídky vedené studenty ukazují Mackintoshovy architektonické ozdoby v budově, s přístupem do několika místností včetně knihovny s původními Mackintoshovými designy a do Mackintoshova pokoje se sbírkou nábytku. Studenti také vedou pěší prohlídky zaměřené na tzv. glasgowský styl ilustrující přispění Mackintoshe a jeho současníků k secesnímu hnutí, a pěší prohlídky zaměřené na „glasgowský zázrak“, které oslavují kreativní obnovu Glasgow.
Glasgow Science Centre odráží stříbrné křivky designu budovy SEC Armadillo/Clyde Auditorium za řekou a jeho titanem obložený povrch ukrývá Science Mall s více jak 300 bezprostředními exponáty pokrývajícími spektrum přírodních a aplikovaných věd, a také planetárium. Jeho součástí je rovněž Cineworld IMAX, největší kinosál IMAX ve Skotsku. Tunel z Centra vede do základny Glasgow Tower (127 m), jediné věže na světě, která se může otáčet 360°. Jedná se o nejvyšší samostatně stojící stavbu ve Skotsku s úžasnými výhledy na město z vyhlídkové úrovně.
Botanická zahrada v Glasgow (Glasgow Botanic Gardens) – návštěvníci se mohou nadechnout čerstvého vzduchu v Glasgowské botanické zahradě (20 ha) u řeky Kelvin s její kombinací formálních zahrad a lesních stezek. Zahrnuje arboretum se stromy z celého světa a tematické zahrady, jako je bylinková zahrada, dětská zahrada či světová růžová zahrada. Botanické zahradě dominuje Kibblův palác, velkolepý zaoblený skleník, který navrhl vynálezce John Kibble a který obsahuje sbírku stromových kapradin. Dále zde najdete naučnou stezku mezi trasou Kelvin Walkway a arboretem a čajovnu nedaleko Kibblova paláce.
Lidový palác a Zimní zahrady (People’s Palace and Winter Gardens) – impozantní budova v parku Glasgow Green (nejstarším veřejném prostoru v Glasgow), vypráví příběh lidí a města Glasgow od roku 1750 do konce 20. století. Pomocí historických artefaktů, obrazů, filmu, fotografie a interaktivních obrazovek skýtá poutavý pohled na sociální historii Glasgow a na to, jak obyvatelé města žili, pracovali a bavili se v průběhu času. Expozice zahrnují zrekonstruovaný byt v činžovním domě, kde mohly ženy prát prádlo pro rodinu, expozici o výškovém bytovém komplexu Red Road Flats a o přilehlých Zimních zahradách, pozoruhodný viktoriánský skleník, domácí exotické rostliny, palmy a kavárnu.
Katedrála a Nekropole v Glasgow – v samém srdci Katedrálního okrsku založil v 6. století sv. Kentigern (sv. Mungo), patron města Glasgow. Glasgowská katedrála, která pochází ze 13. století, je považována za jednu z nejlépe dochovaných gotických budov ve Skotsku. K dispozici jsou bezplatné komentované prohlídky. Naproti přes silnici se nachází surrealistická, ale impozantní Nekropole, viktoriánský zahradní hřbitov s pozoruhodnou pohřební architekturou včetně prací od Rennie Mackintoshe a dalšího glasgowského architekta, Alexandera „Řeka“ Thomsona.
Riverside Museum – špičková stavba od Zahy Hadid je cenami ověnčené muzeum dopravy umístěné na břehu řeky Clyde, které provádí návštěvníky pestrou historií dopravy se zaměřením na Glasgow. K oblíbeným prvkům patří rekonstrukce ulice v Glasgow a stanice metra z počátku 20. století, nejstarší dochované jízdní kolo na světě a lokomotiva z roku 1886. Mezi dotykovými obrazovkami a interaktivními exponáty jsou video příběhy lidí, kteří používali, řídili a navrhovali dopravní prostředky.
Galerie a muzeum Kelvingrove (Kelvingrove Art Gallery and Museum) – vynikající galerie a muzeum v malebném prostředí Kelvingrove Parku v glasgowském West Endu zahrnuje 8000 objektů v 22 tematických galeriích. Patří k nim evropská malba od Dalího, Botticelliho, Tiziana, Moneta, Rembrandta, Van Gogha, díla skotských koloristů a skupiny Glasgow Boys. Dále je zde sbírka egyptských pokladů, galerie věnovaná Charlesi Rennie Mackintoshovi a glasgowské škole („glasgowský styl“), pravý letoun Spitfire zavěšený v atriu West Court, ukázky zbroje, archeologie a přírodní historie. Nenechte si ujít obraz Kristus svatého Jana od Kříže od Salvadora Dalího, což je působivá vize ukřižování namalovaná jakoby shora.
The Lighthouse („Maják) – budova od glasgowského architekta Charlese Rennie Mackintoshe otevřená v roce 1895 a umístěná v někdejší budově Glasgow Herald Building se v roce 1999 stala skotským Centrem architektury a designu. Spolu se střídajícími se expozicemi a interaktivní laboratoří MAKLab zahrnuje také stálé Mackintoshovo interpretační centrum, které profiluje dílo architekta v kontextu jeho současníků. Vyhlídková plošina na Mackintoshově věži nabízí skvělé výhledy na město. Za příplatek je možné si zařídit prohlídku centra, což nabízí bližší pohled na design a dědictví první veřejné zakázky Charlese Rennie Mackintoshe.
Činžovní dům (Tenement House) umožňuje pohled do autentického viktoriánského činžovního domu z 19. století. Zrestaurovaný dům se 4 místnostmi je majetkem organizace National Trust for Scotland a kdysi byl více jak půl století domovem slečny Agnes Toward. Jeho vybavení zahrnuje původně zařízenou koupelnu z roku 1892, skříňovou postel a šicí stroj z 60. let 19. století. Dům má autentické osvětlení, protože zde nebylo zavedeno elektrické světlo až do 60. let 20. století. Stálá expozice v přízemí obsahuje osobní archiv slečny Toward a nabízí cenný pohled do života v Glasgow na začátku 20. století.
Tall Ship Glenlee na Riverside – naproti Riverside Museum u řeky Clyde je umístěna jedna z celkem 5 lodí postavených na řece Clyde, které se dochovaly dodnes. Návštěvníci si mohou prohlédnout loď včetně kapitánovy kajuty, použít audioprůvodce, navštívit mini kinosál nebo herní koutek pro děti do 5 let v nákladním prostoru. Plachetnice (Tall Ship) rovněž nabízí akce s námořní tématikou, aktivity a v určitých obdobích roku také dny s kostýmovanými dobrovolníky.
Hunterian Art Gallery a Mackintosh House – galerie umění Glasgowské univerzity je známá především tím, že uchovává největší stálou sbírku prací malíře Jamese McNeilla Whistlera na světě. Spatříte zde obrazy od skotských koloristů a skupiny Glasgow Boys and Girls, a také mistrovská díla od Rembrandta, Rubense, Chardina a Stubbse. Dále vlastní největší sbírku díla Charlese Rennie Mackintoshe a zahrnuje Mackintoshův dům (Mackintosh House) s původním nábytkem ve znovu sestavených interiérech glasgowského domova, který architekt Mackintosh sdílel se svojí manželkou, umělkyní Margaret MacDonald, v letech 1906- 1914. Mackintosh House můžete navštívit jedině v rámci komentované bezplatné půlhodinové prohlídky.