Velká část hradeb a mohutných bran dodnes stojí nedotečno, takže se Toledo změnilo jen málo od doby před čtyřmi staletími, kdy jeho chaotické panorama maloval El Greco. Středověké staré město (UNESCO), obklopené na třech stranách řekou Tajo jako příkopem, leží na menším kopci a je jedním z nejfotografovanějších a nejnavštěvovanějších míst ve Španělsku.
Skvělý panoramatický výhled na jeho mimořádnou polohu nabízí vyhlídka Mirador del Valle jižně od města a řeky. Poté se můžete vydat na průzkum jeho úzkých uliček. Za starými městskými hradbami naleznete velkolepé budovy, které dominují panoramatu města. Je to brabantsko gotický františkánský klášter San Juan de los Reyes z 15. století se zdobenými dvoúrovňovými ambity a toledská katedrála, jejíž stavba započala ve 13. století. Ale nejnápadnější stavbou je mohutný hrad Alcázar s obdélníkovým půdorysem. Stojí na místě, kde první opevnění stálo už v římských dobách, a v palác ho proměnil císař Karel V.. Kolem těchto nádherných budov najdete ulice s obchody plnými suvenýrů a cetek, kde se můžete podívat po výrobcích z proslulé toledské oceli. Kdysi se z ní vyráběly nejlepší a nejsmrtelnější zbraně na světě, které třímali španělští hrdinové od Cida po konkvistadory, dnes se však vyrábí především pod hollywoodskou licencí jako „oficiální zbroj“ pro nespočet filmových trháků. I přes davy je ve městě dostatek míst, takže si každý návštěvník přijde na své, a v labyrintu ulic se snadno dostanete mimo obvyklé turistické trasy. Pokud to bude možné, zdržte se zde přes noc, kdy se město vyprázdní a vynikne se jeho středověká atmosféra.
Turistická kancelář: Patronato Municipal de Turismo de Toledo, hlavní turistická kancelář u katedrály, nabízí mapy, rady pro plánování prohlídek města a další informace. K dispozici jsou také další turistické kanceláře, např. na ul. Paseo de la Rosa a nám. Zocodover.
Jak se dostat do Toleda
Letecky
Nejblíže Toledu se nachází letiště Madrid-Barajas vzdálené asi hodinu cesty autem. K aeroliniím, které nabízejí přímé lety do Madridu z Velké Británie, patří Air Europa, British Airways, easyJet, Iberia, Iberia Express, Norwegian a Ryanair. Levné lety jsou k dispozici po celý rok, ceny však mají tendenci narůstat v létě, takže byste si letenky měli rezervovat s předstihem.
Doba letu do Madridu: z Londýna 2 hodiny 20 minut, z New Yorku 7 hodiny 15 minut, z Los Angeles 11 hodin, z Toronta 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 24 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).
Po silnici
Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 100 km/h na dvouproudých silnicích, 90 km/h na silnicích mimo zastavěné oblasti a 50 km/h ve městech, pokud není uvedeno jinak. Pro řízení ve Španělsku je potřeba mít platný ŘP a pojištění třetí strany. Uznáván je národní ŘP ze zemí EU, ale občané jiných zemí by měli mít mezinárodní ŘP. Zelená karta (pojištění) se velmi doporučuje všem návštěvníků a povinná je pro ty ze zemí mimo EU.
Poruchová služba: Real Automóvil Club de España (RACE)
Trasy: Madrid a Toledo spojuje dálnice A-42.
Autobusy: Eurolines provozuje spoje do významných měst v celé Evropě. Spoje z autobusového nádraží Victoria v Londýně do Madridu zahrnují přestup na Area Suco Interchange (celková doba cesty je 15 hodin 30 minut). Z autobusového nádraží na Calle Méndez Alvaro v Madridu odjíždějí denně každých 30-60 minut autobusy do Toleda a cesta trvá přibližně 75 minut. Nádraží v Toledu je vzdáleno jen asi 1 km od centra; autobusem č. 5 nebo 6 se dostanete na nám. Plaza Zocodever.
Doba cesty: u Madridu 50 minut, z Cuency 1 hod. 50 min.
Vlakem
Toledo RENFE na Paseo de la Rosa je vlakové nádraží s půvabnou neo-maurskou rezervační halou. Hlavní vlakové spoje ve Španělsku jsou rychlé a spolehlivé. Toledo s Madridem spojují časté vlaky. RENFE je španělský národní železniční poskytovatel.
Doba cesty: z Madridu 30 minut.
Co dělat a na co se podívat
- Alcázar – patrně nejkrásnější budova v Toledu se tyčí na nejvyšším kopci ve městě. Archeologické svědectví ukazuje jak na římské, tak islámské opevnění; dnes je to doklad moci Karela V., španělský krále a císaře svaté říše římské, který nařídil stavbu tohoto královského hradu v 16. století.
- Toledská katedrála (Nanebevzetí Panny Marie) (Catedral de Toledo) je jedna z největších a nejkrásnějších katedrál ve Španělsku, což je příhodné pro dřívější metropoli země. Nenechte si ujít sbírku umění v sakristii, všimněte si polychromované zástěny hlavního oltáře, nádherně vyřezávaných sedadel na kůru a bizarního oltářního obrazu Transparente, ve kterém byla vytvořena díra, aby se do hlavní kaple dostalo více světla.
- Klášter of San Juan de los Reyes (Monasterio de San Juan de los Reyes) – s výjimkou katedrály je to nejkrásnější kostel ve městě, který měl být místem posledního odpočinku pro španělské panovníky s krásným ambitem. Postavit ho nechal nejvýznamnější pár španělské historie, král Ferdinand Aragonský a královna Isabela Kastilská, na památku narození jejich syna a jejich vítězství nad Portugalskem.
- Kostel sv. Tomáše (Iglesia de Santo Tomé) – historický kostel starý osm staletí je jednou z nejvýznamnějších památek v Toledu. Architektonickým vrcholem budovy z 12. století je pěkná věž v mudéjarském stylu, ale davy sem míří proto, aby viděli El Grecovo mistrovské dílo El Entierro del Señor de Orgaz (Pohřeb hraběte Orgaze).
- Synagoga Santa María la Blanca (Sinagoga de Santa María la Blanca) – nejstarší a největší z dochovaných synagog v Toledu je mistrovským dílem s krásně vytesanými panely na stěnách a s klasickými bílými mudéjarskými oblouky ve tvaru podkovy. Pochází z 12. století a je fascinují částečně pro svoji kombinaci maurského a křesťansko-španělského stylu při stavbě židovského chrámu, přičemž je jedna z nejstarších dochovaných. Všimněte si krásně tesaných pilířů.
- Synagoga del Transito/Sefardské muzeum (Sinagoga del Transito/Museo Sefardi) byla vybudována v roce 1466 a její vedlejší místnosti dnes nabízejí muzeum věnované Židům ve Španělsku, ačkoli hlavní sál s nádhernými vlysy a stropem je to, co každému utkví v paměti nejvíce. Muzeum a okolní židovská čtvrť jsou významné připomínky španělských Židů, kteří byli později vyhnáni ze země.
- Kostel Santiago del Arrabal (Iglesia de Santiago del Arrabal) – když projdete impozantní branou Puerta de Bisagra, jednou z hlavních bran historického centra, budete jen pár kroků od kostela Santiago del Arrabal, jedné z nejpůsobivějších staveb v mudejarském stylu ve městě. I když kostel byl vybudován v 13. století, jeho věž pochází ze 12. století a pult uvnitř je jedním z nejkrásnějších příkladů mudejarského štukování ve městě.
- Herkulovy jeskyně (Cuevas de Hércules) – jedná se o palimpsest nabízející pohled do různých období historie Toleda. Původně byly vybudovány jako součást římské vodovodní sítě, později zde byl chrám a v době Vizigótů raně křesťanský kostel. Podle některých dokladů tajemné místo později sloužilo pro islámské náboženské obřady. Dnes památka představuje vzácné okno do historie, která zahrnuje období 2000 let.
- Kostel San Román/Muzeum vizigótských koncilů (Iglesia San Román/Museo de Los Concilios Visigodos) – pozoruhodný kostel ze 13. století, částečně maurský, částečně křesťanský a s původními frekami, je dnes muzeem vizigótských památek (concilios byly koncily západní vizigótské církve konané v Toledu v 7. století). Některé z artefaktů v muzeu, jako jsou reliéfy, obrazy, výrobky z kovu a další, pocházejí už z 6. století.