Andaluská metropole Seville, která je plná půvabné tradiční architektury, je městem s obřími festivaly a bohatým kulturním uměním; je to romantické, divoké a vášnivé město. V historické části se nad řekou Guadalquivir zvedá proslulá aréna na býčí zápasy. Po městě se stále pohybují tradiční vozy tažené koňmi, hned vedle moderního systému metra. Taková je Sevilla – hybrid kontrastů patrný na každém kroku. Návštěvníci obdivují impozantní náměstí Plaza de España nebo bloudí v uličkách ve čtvrti Santa Cruz. Na druhé straně mostu za řekou leží Triana, původně okrsek cikánů a dnes stylové rušná čtvrt, kde najdete nejlepší noční kluby, ale také všudypřítomnou kulturu spojenou s flamencem. Seville je místem, kam se vydat za nejslavnějším tancem Španělska: najdete zde nejen řadu flamenco klubů (tablaos) nabízejících představení, ale také Muzeum flamenca, pokud byste se chtěli dozvědět více. I když tradičních andaluských taveren je stále dost, Seville v současnosti prochází „tapas revolucí“: nové gastrobary nabízejí mini fajitas, mini burgery a křehkou tempuru, vše podávané inovativním způsobem. Až se najíte do sytosti, vydejte se bavit s davem na náměstí Plaza Alfalfa a na Calle Betis ve čtvrti Tiana, dejte si sangriu ve stínu na náměstí nebo si užívejte nedělního klidu odpoledne na břehu řeky nebo v parku Parque de Maria Luisa. Navštívit můžete řadu muzeí i megalitické památky, ale nezapomeňte na maurskou minulost města v podobě paláce Real Alcázar, a dále věže Torre del Oro a La Giralda, z nichž druhá skýtá úžasné výhledy na město. Seville je město, které můžete navštívit v kterémkoli ročním období a stále se toho děje spousta, ale (pokud se Vám podaří sehnat ubytování) navštivte město nejlépe v době konání některé z proslulých oslav svátků. Na jaře můžete spatřit truchlivé, ale působivé průvody během předvelikonočního Svatého týdne, ale také temperamentní fiesty během La Feria de Abril v dubnu. Je to oslava všeho, co je místním drahé (flamenco, koně a býčí zápasy), takže představuje Sevillu v kostce.
Turistická kancelář: Offices Oficina de Turismo de Sevilla
Přímé lety z Velké Británie do Sevilly nabízejí aerolinie easyJet a Ryanair. Levné lety seženete po celý rok, ale je dobré mít rezervaci s předstihem na dobu Vánoc a kolem Nového roku, abyste získali nejvýhodnější ceny. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA; nejrychlejší trasa je přes Madrid s aeroliniemi Iberia.
Doba letu: z Londýna 2 hodiny 45 minut, z New Yorku 10 hodin 15 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 15 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 14 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 32 hodin (včetně mezipřistání).
Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 100 km/h na dvouproudých silnicích, 90 km/h na silnicích mimo zastavěné oblasti a 50 km/h ve městech, pokud není uvedeno jinak. Pro řízení ve Španělsku je potřeba mít platný ŘP a pojištění třetí strany. Uznáván je národní ŘP ze zemí EU, zatímco občané jiných zemí by měli mít mezinárodní ŘP. Zelená karta (pojištění) se velmi doporučuje všem návštěvníků a je povinná pro ty ze zemí mimo EU.
Poruchová služba: Real Automovil Club de España (RACE); v jiném případě mohou řidiči kontaktovat asistenční služba ADA od státní agentury Guardia Civil, pomocí telefonních SOS budek umístěných na obou stranách dálnice vždy po 2 km.
Trasy: Seville má dobré silniční spojení se zbytkem Španělska a Evropou prostřednictvím sítě dálnic. Dálnice ze Sevilly do velkých španělských měst nepodléhají mýtnému, s výjimkou A4, která město spojuje s Cádizem. Existují dvě trasy, jak se dostat ze Sevilly do Portugalska: silnice A-49 přes město Huelva nebo silnice A-22, která vede přímo do portugalských měst Faro a Lagos. V opačném směru je spojena s Córdobou silnicí A-4 a s Granadou silnicí A-92. Silnice A-3 vede do Ciudad Real, Valencie a k pobřeží.
Autobusy: společnost ALSA provozuje domácí i mezinárodní autobusové spoje z nádraží Estacion Plaza de Armas v centru Sevilly. Obsluhuje trasy do všech velkých měst ve Španělsku, tak jako ve spojení s Eurolines do různých destinací v Evropě.
Doba cesty: z Madridu 5 hodin, z Barcelony 9 hodin 30 minut, z Valencie 6 hodin, z Córdoby 1 hodina 30 minut, z Granady 2 hodiny 30 minut, z Fara 2 hodiny, z Lisabonu 4 hod. 30 min.
Cestování vlakem ve Španělsku je pohodlné, přesné a rychlé. Moderní rychlovlaky AVE spojují největší města, zatímco místní a předměstské vlaky obsluhují zbytek země. Hlavní vlakové nádraží v Seville je Estación de Santa Justa ležící na severu města na Avenida Kansas City. Moderní terminál nabízí řadu kaváren, barů a obchodů a před ním jsou umístěna stanoviště taxi a zastávky autobusů. Seville má dobré vlakové spojení se zbytkem Španělska a denně odtud odjíždějí spoje do Almerie, Córdoby, Granady, Huelvy a Valencie. Díky rychlovlakům AVE trvá cesta do Madridu 2 hodiny 30 minut a do Barcelony 5 hodin 30 minut. Nejsou k dispozici žádné spoje ze Sevilly do Algarve v jižním Portugalsku, přestože leží v blízkosti; nejlepší možnost je vydat se tam autobusem. Španělskou železniční síť provozuje společnost Renfe, která obsluhuje všechny trasy v zemi včetně předměstských (Cercanías) a středně dálkových vlaků, a také mezinárodních spojů. Vlaky od Renfe spojují Sevillu se všemi významnými španělskými městy, včetně Barcelony, Madridu a Valencie. Navazující mezinárodní spoje do Lisabonu, Paříže, Bruselu nebo Amsterdamu jsou k dispozici v Madridu.
Doba cesty: z Madridu 2 hodiny 20 minut, z Barcelony 5 hodin 30 minut, z Granady 3 hodiny 10 minut, z Córdoby 45 minut, z Malagy 1 hodina 55 minut
Přestup: taxi představuje nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak se dostat do centra města z nádraží Estación de Santa Justa, kde se stanoviště taxi nalézá přímo před terminálem. Levnější možnost nabízejí autobusy: spoje C1, C2 a 32 jezdí od terminálu do města.
Plaza de España – impozantní náměstí v Seville bylo vybudováno pro Iberoamerickou výstavu 1929 a od té doby se stalo významným symbolem města. Rozlehlé náměstí má na jedné straně renesanční a neomaurské budovy a uprostřed extravagantní monumentální fontánu. Prochází jím kanál, na jehož stranách najdete zdobená schodiště a sérii výklenků s pestrými obklady, kde každý odpovídá jedné provincii Španělska. Kromě rychlokurzu španělské historie a geografie náměstí turistům skýtá také krásné prostředí pro poznávání města.
La Maestranza – slavná žlutobílá aréna na býčí zápasy je považována za jednu z nejvýznamnějších ve Španělsku. Pochází ze 17. století a má barokní exteriér a působivý akustický systém. V aréně je rovněž umístěno zajímavé muzeum, které vystavuje související artefakty a memorabilie od 18. století, např. kostýmy, hlavy býků a obrazy. Býčí zápasy jsou sice kontroverzní, ale i dnes je možné navštívit zápas během sezóny, která trvá od Velikonoc do října.
Sevillská katedrála Panny Marie a zvonice La Giralda (Catedral de Sevilla & La Giralda) – obří katedrála, která byla vybudována v 15. století na základech Velké mešity, je největší gotický chrám v Evropě a třetí největší křesťanský kostel na světě. Před její návštěvou se nejprve podívejte do přilehlého muzea, abyste pak mohli informovaně obdivovat pozoruhodné ambity a vitrážová okna. Nezapomeňte vyhledat hrobku Kryštofa Kolumba, který je zde pohřben. La Giralda byla původně minaret a nejvyšší věž světa. Na její vrchol se dostanete po 35 rampách a můžete se těšit z výhledu na panorama Sevilly a ještě dál.
Reales Alcázares („Královské paláce“) je komplex ze 14. století, který představuje skvělou ukázku maurské architektury, vynikající ukázky mudéjarského řemeslného umu a k tomu nejkrásnější zahrady v Seville. V rozsáhlých zahradách byste měli navštívit především Jardín de las Damas a maurské Patio de las Doncellas. Pokud si budete chtít rozlehlý komplex prohlédnout klidnějším tempem, počítejte s několika hodinami.
Hospital de los Venerables Sacerdotes („Nemocnice pro ctihodné kněze“) byla vybudována v roce 1676 jako útočiště pro vysloužilé kněze ve staré čtvrti Santa Cruz a dnes budova slouží k propagaci kultury v Seville. Vnitřní patio patří k nejhezčím v Andalusii s krásnými stejnoměrnými klenutými oblouky, zelenou zahradou a koloniálním exteriérem v pastelově růžové. Stojí za to se sem vydat, abyste se dozvěděli aktuality o kulturním dění v Seville.
Muzeum flamenca (Museo del Baile Flamenco) – kde se můžete lépe dozvědět vše o nejznámějším španělském tanci než v jednom z hlavních měst jeho zrození? Muzeum založila světoznámá tanečnice flamenca Cristina Hoyos, která vystoupila na zahájení Olympiády v Barceloně 1992, a expozice návštěvníky provedou historií a různými styly tance. Je skvěle uspořádané s poutavými expozicemi a kombinuje audiovizuální instalace se slavnými kostýmy, botami a obrazy. Muzeum také každý večer přináší vysoce ceněné představení flamenca.
Torre del Oro a Museo Naval (Zlatá věž a Námořní muzeum) – dříve maurská strážní věž z počátku 13. století označovala okraj sevillské obranné linie na březích řeky Guadalquivir a později byla proměněna ve sklad zlata a bohatství přivezeného z výprav do Ameriky. Dnes představuje ikonickou pamětihodnost města, v níž je umístěno malé námořní muzeum, které seznamuje s mořeplaveckou historií Sevilly.
Isla Mágica představuje odkaz veletrhu Expo 92 a jedná se o zábavní park na téma zlatého období sevillského námořního obchodu. Nachází se na Isla de Cartuja a nejlépe se tam dostanete autem. Jedná se o skvělý cíl pro rodiny s dětmi, kde mohou strávit víkend.
Casa de Pilatos – impozantní palác ze 14. století je kombinací zdobné maurské architektury a elegantního italského renesančního stylu. Návštěvníky s areálem seznámí informativní audioprůvodce, přičemž si mohou prohlédnout různé místnosti a klidnou zahradu. První patro a otevřený dvůr připomínají honosné prostory v paláci Alhambra v Granadě, zatímco horní patra a zahrady jsou plné římských soch, šumících fontán a luxusního nábytku.
Muzeum výtvarného umění (Museo de Bellas Artes) – jedna z nejvýznamnějších sbírek umění v Andalusii vystavuje díla od středověku do počátku 20. století, tak jako obrazy z tzv. zlatého věku sevillského malířství v 17. století. K autorům vystavených prací patří Francisco de Herrera mladší, Murillo, Zurbarán a Juan de Valdés Leal.
Metropol Parasol (Las Setas) – vyhlídkový chodník
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…