Navštivte švýcarský Curych

Navštivte švýcarský Curych 1

Curych žije pod mylnou představou, že se jedná pouze o sterilní město bank – tomu však nevěřte. I když je domovem jedné z největších burz světa a finančním motorem Švýcarska, když odhlédnete od cen akcí, naleznete rušné město dbající módních trendů. Věnujte nějaký čas prohlídce stylové čtvrti Zürich  West, kde byly dřívější skladiště a viadukty proměněny v centra umění, bary a osobité butiky. Na ulici Langstrasse, což je známý „okrsek červených luceren“, koupíte stejně tak dobře kabelku od módního návrháře jako večerní zábavu všeho druhu. Curych ožívá nejvíce prostřednictvím reproduktorů při každoroční Street Parade, obří technoparty, která prochází městem s DJ a tanečníky – a žádný bankéř přitom není v dohledu! Ti jsou soustředěni v bankovní čtvrti Niederdorf, ale nejsou zdaleka tak upjatí. Středověké ulice ožívají díky nárožním kavárnám, stylovým výčepům a špičkovým restauracím. Můžete strávit odpoledne nasáváním zdejší poklidné atmosféry, především v létě, když se břehy řeky změní v pláž. Ale i zima stojí za to. Pod kouzlem sněhu působí kamenné uličky, kašny a úžasná architektura ve starém městě jako z obrazu. Curych nabízí skvělé nakupování po celý rok, především v luxusních buticích na třídě Bahnhofstrasse, hlavním nákupním tahu ve městě. Ve skrytých uličkách pak lze objevit spoustu neobvyklých obchodů. Druhé největší švýcarské město leží na řece Limmat u severního výběžku Curyšského jezera, takže oplývá krásnou přírodou. Také jeho architektura je zde skvělá: prohlédněte si kostely Fraumünster a Grossmünster, které stojí naproti sobě na opačných březích řeky. A pak, až prozkoumáte nabídku rozmanitých restaurací, špičkových muzeí a pulzujícího nočního života, poblíž je stále vrchol Uetliberg s možnostmi outdoorových aktivit, nebo můžete podniknout výlet lodí po Curyšském jezeře – třeba jen proto, abyste si odpočinuli před dalšími radostmi velkoměsta. 

Turistická kancelář: Zürich Tourismus

Turistický pas: ZürichCARD, který je k dispozici na 24 nebo 72 hodin, nabízí neomezené cestování v curyšském kantonu, vstup zdarma do více jak 40 muzeí, slevu do zoo a 1 drink zdarma ve více jak 20 restauracích. Kartu zakoupíte na vlakových stanicích, v mnoha hotelech a v  hlavních prodejnách lístků VBZ  ve městě. Stáhnout průvodce si můžete na ZürichCARD.

Navštivte švýcarský Curych 2 

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím nabízejícím lety do Curychu z Velké Británie patří British Airways, easyJet a Swiss. Levné lety jsou k dispozici po celý rok, především pokud si let rezervujete s dostatečným předstihem. Z USA nabízejí přímé lety aerolinie American Airlines, Delta, Edelweiss Air, Swiss a United.

Doba letu: z Londýna 1 hodina 40 minut, New Yorku 7 hodin 40 minut, Los Angeles 11 hodin 20 minut, Toronta 7 hodin 45 minut, Sydney 24 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Švýcarské silnice jsou dobré, ale horské trasy jsou místy úzké a klikaté. V zimě jsou požadovány zimní pneumatiky a/nebo řetězy a některé trasy mohou být uzavřeny v případě silného sněžení (k dispozici je tel.č. 163 pro informace o podmínkách na silnicích v zemi). Doprava v Ženevě jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 100 km/h na dvouproudých silnicích, 80 km/h na hlavních silnicích a 50 km/h ve městech. Na vedlejších silnicích má přednost doprava jedoucí nahoru do kopce. Zelená značka s číslem znamená, že dálnice podléhá mýtnému a je nutné vystavit štítek (známku) potvrzující zaplacení. Ten si můžete objednat a zaplatit předem na stránkách Swiss Railways; štítek platí 1 kalendářní rok. K řízení stačí Vás ŘP, ale doporučuje se mít také Zelenou kartu (pojištění). Ve Švýcarsku jsou 2 motoristické asociace: Touring Club Suisse (TCS) a Automobil Club der Schweiz (ACS).

Trasy: silnice A1 prochází okrajem Curychu na trase ze Ženevy a Bernu do Winterthuru a Sankt Gallen. Dále se spojuje s E43 v Lindau v Německu, a pak s E54 do Mnichova. Silnice A3 vede po jihozápadním břehu Curyšského jezera z Lucernu (po A4), Churu a Sargans. Silnice E17 na jihu vede přímo z Basileje do Curychu. Silnice A51 spojuje město Curych s letištěm.

Autobusy: Eurolines a Flixbus provozuje autobusové spojení mezi Curychem a destinacemi po celé Evropě. K dispozici jsou pravidelné spoje PostBus, které provozuje Swiss Post a jezdí především do venkovských částí Švýcarska.

Doba cesty: z Basileje 1 hodina 15 minut, Ženevy 3 hodiny, Mnichova 3 hodiny 30 minut.

Vlakem

Časté vlaky jezdí mezi Curychem a významnými švýcarskými centry (včetně Bernu, Ženevy, Basileje a Luzernu), a také mezinárodní spojení je výborné. Rušné hlavní nádraží Hauptbahnhof pochází z roku 1871 a nachází se na nám. Bahnhofplatz.  Rychlovlaky InterCity Express (ICE) jezdí mj. z německého Stuttgartu, Frankfurtu a Hamburku. Vlaky ÖBB Nightjet odjíždějí z Vídně, Berlína, Hamburku, Freiburgu a Basileje do Curychu. K dalším přímým spojům patří vlaky TGV do/z Paříže. Většinu spojů v zemi provozují Švýcarské spolkové dráhy (Schweizerische Bundesbahnen, SBB).

Doba cesty: ze Stuttgartu 3 hodiny, z Frankfurtu 4 hodiny, z Hamburku 7 hodin 35 minut, z Paříže 4 hodiny, z Vídně 7 hodin 50 minut, z Amsterdamu 11 hodin 30 minut (noční vlak), z Berlína 11 hodin 15 minut (noční vlak), z Hamburku 11 hodin 35 minut (noční vlak).

Navštivte švýcarský Curych 3
vitráže od Marca Chagalla, Fraumünster

Na co se podívat 

Uetliberg s 871 m je minihora nejblíže Curychu a místo, kam se místní obyvatelé chodí odreagovat od všeho. Kopec je snadno dosažitelný vlakem z curyšského hlavního nádraží (po nejstrmější normální železnici v Evropě), ale energičtější návštěvníci mohou podniknout asi hodinový výstup na jeho vrchol. Kopec nabízí působivé výhledy na město a Curyšské jezero a k dispozici je zde spousta outdoorových aktivit, včetně horské cyklistiky, paraglidingu a pěší turistiky, nebo sáňkování v zimě. Na jaře horu pokryjí luční květiny, zatímco na podzim se vrchol zvedá nad mlhou, která často zahaluje město dole. Naleznete zde také několik restaurací nabízejících švýcarské speciality.

Grossmünster – dvojice věží této krásné katedrály se staly jakýmsi symbolem města, zatímco budova samotná vykazuje řadu vlivů, od krypty z 11. století po vitrážová okna od avantgardního umělce Sigmara Polke. Katedrála hrála významnou roli při protestantská reformaci, jejíž odkaz odpovídá poměrně skromnému interiéru. Nedávné archeologické objevy ukazují na existenci římského hřbitova pod kostelem. Nalezeny však byly také zbytky románského kláštera, sochy z 12. století a vitráže na kůru od Augusta Giacomettiho. Na věž Karlsturm se dostanete po 187 schodech (nemá výtah).

Muzeum Rietberg  sbírka mimoevropského umění je plně věnována ne-evropským kulturám a představuje jednu z nejpoutavějších atrakcí města. Muzeum je umístěno ve dvou budovách pocházejících z 50. let 19. století, z nichž obě se nacházejí v centrálním parku Rieterpark. Ve Ville Wesendonck jsou k vidění také speciální výstavy, kromě sbírek indického, čínského a afrického umění (její jádro tvoří sbírka soch darovaná bankéřem Eduardem von der Heydt), zatímco Park-Villa Rieter nabízí různé expozice maleb z Číny, Japonska a Indie. V druhé z vil se příležitostně konají koncerty world music.

Fraumünster – přestože kostel pochází už z 9. století (kdy vznikl v rámci benediktinského kláštera), návštěvníky sem často přitahuje 5 vitrážových oken z 20. století na kůru od Marca Chagalla – nejlépe si je prohlédnete v ranním světle. Současný kostel pochází ze 13. století, ačkoli krypta zahrnuje původní klášterní kryptu. Elegantní věž pochází z roku 1732, ale zbytek kostela je převážně gotický. Objekt byl původně majetkem vnuka Karla Velikého a později se stal kostelem kláštera curyšských šlechtičen. Vitrážová okna v severní příční lodi jsou dílem Augusta Giacomettiho (bratrance Alberta Giacomettiho).

Švýcarské národní muzeum (Schweizerisches Landesmuseum) leží v upraveném trojúhelníku parku mezi hlavním nádražím a řekami Limmat a Sihl, přičemž hraje roli národního muzea už více jak sto let. Komplex se ve skutečnosti skládá ze 3 oddělených muzeí:  Národního muzea Curych, Zámku Pragins a Fora švýcarské historie Schwyz. Expozice pokrývají značný rozsah různých témat souvisejících se švýcarskou kulturou, historií, náboženstvím a společností. Naleznete zde nejen obrazy a sochy, ale také zbraně, prapory, hodiny a hodinky, nástroje, hračky a předměty z římského období.

Unikátní muzeum hodinek ve Švýcarsku má tvar spirály 

Galerie umění v Curychu (Kunsthaus Zürich), nejvýznamnější galerie umění ve městě, se může chlubit sbírkou obrazů a soch od švýcarských i mezinárodních mistrů, přičemž pokrývá většinu období od středověku, ale zaměřuje se především na 19. a 20. staletí. Naleznete zde 2 Monetovy obrazy z cyklu Lekníny a největší sbírku prací Edvarda Muncha mimo Norsko, ale také expresionistická díla od Oskara Kokoschky, Maxe Beckmanna a Lovise Corintha. Hlavní atrakcí jsou díla dadaistů (kteří ostatně v Curychu vznikli) a nejvýznamnější sbírka prací Alberta Giacomettiho na světě. Muzeum rovněž hostí řadu zajímavých dočasných výstav.

Botanické zahrady Curyšské univerzity pro které jsou typické velké biodómy ve tvaru iglú, představují skvělé místo, kam se můžete vydat za odpočinkem. Botanickou sbírku tvoří asi 9000 druhů rostlin na rozloze přes 53 000 m², zastupující řadu různých ekosystémů, od tropických deštných pralesů po alpské louky. Většina pěstovaných rostlin jsou divoké druhy, což zahradu odlišuje od standardních tradic středoevropské botaniky. Vzhledem k rozmanitosti vystavených druhů vždy něco kvete, nese plody nebo má bohatě zbarvené listy, takže je to atraktivní místo k návštěvě po celý rok.  Nenechte si ujít jezírko se žábami.

Zoo Zürich – otevřené ohrady připomínající park jsou domovem více jak 1500 zvířat v částech, které napodobují přirozené prostředí zvířat. Oblíbení obyvatelé zoo, především lidoopi, tuleni a tučňáci, přitahují davy v době krmení, zatímco k vzácnějším obyvatelům patří sněžní levharti (irbisi) a andští medvědi. Jeden komplex imituje deštný prales Masoala na Madagaskaru, zatímco nově otevřený sloní park si klade za cíl vytvořit podmínky, jaké mají sloni v divočině. Zoo se může chlubit vlastním chovným programem, takže tu kdykoli v roce zde můžete vidět mláďata, od mravenečníků po orangutany. V zoo je k dispozici také několik restaurací (pro lidi). 

Navštivte švýcarský Curych 4

Bruno Weber Sculpture Park – tajemný sochařský park v Dietikonu, městě si 40 minut autem od Curychu, vytvořil švýcarský umělec a architekt Bruno Weber na pozemcích svého domu. Při procházce zahradami spatříte obří hady, ptáky, pavouky a fantastické tvory, jako jsou draci a jednorožci, vše provedené jako barevné mozaiky. Stylem se však nepodobají dílu katalánského umělci S. Gaudího, kterého přitom Weber považoval za svého duchovního otce. Park, který je oblíbeným cílem rodin s dětmi a školních výletů, představuje skvělý cíl pro jednodenní výlety z Curychu také pro dospělé s živou představivostí a láskou k fantastickému realismu.

Muzeum hraček v Curychu (Zürcher Spielzeugmuseum) – pěkné malé muzeum vystavuje pestrý výběr hraček od 18. do 20. staletí, ale neměli byste na něj nahlížet jen jako na sbírku předmětů na hradní. Exponáty, od vláčků a panenek po cínové figurky a deskové hry, skýtají jedinečný pohled na módu, domácí život a průmysl v dobách, kdy byly vyrobeny, zatímco série speciálních exponátů odkrývá další poklady doplňující stálou sbírku. Umístění muzea v samém srdci starého města mu dává příhodnou historickou atmosféru. Otevírací doba muzea je však omezená, takže je třeba si svoji návštěvu naplánovat předem.

Migrosovo muzeum současného umění (Migros Museum für Gegenwartskunst) – v 50. letech 20. století začal Gottlieb Duttweiler, zakladatel všudypřítomného švýcarského supermarketu Migros, sbírat moderní umění. Muzeum založené v roce 1996 vystavuje jeho sbírku, na níž dále staví. K vidění je jádro v podobě prací od švýcarských a německých současných umělců, často z 90. let, které jsou vystaveny vedle střídajících se expozic a speciálních instalací. K dispozici jsou samostatné i skupinové prohlídky a muzeum skýtá vstup zdarma vždy čtvrtek večer od 17 hodin. Muzeum stojí za návštěvu už kvůli budově samotné, která se nachází v regenerované oblasti Escher-Wyss ve čtvrti Zurich West, v budově bývalého pivovaru Löwenbrau.

Akční nabídka ubytování zde