Na zbrojení vydají státy ročně miliardy korun. Největší část rozpočtu přesouvají do armády Spojené státy americké, do našeho žebříčku se však dostali i stroje z krajin jako je Čína, Francie nebo Velká Británie. Zajímavé je, že na seznamu nefiguruje žádná mašina z Ruska, i když se jejich zbraně můžou s těmi ostatními směle porovnávat.
10. INS Vikramaditya – 54,79 miliard korun
Jde o modifikovanou letadlovou loď třidy Kyjev, kterou Indové koupili od Rusů. Váži 44 500 tun, je dlouhá 286 metrů a šířku 61 metrů. Jej rádius je 13-tisíc kilometrů a pohání ji osm naftových motorů se šesti turbo alternátory a šesti naftovými alternátory. Posádku tvoří až dva tisíce námořníků a víc než 30 letadel a vrtulníků.
9. Neviditelný bombardér B-2 Spirit – 57,529 miliard korun
Dražší než letadlová loď je bombardér s dlouhým doletem třídy B-2 Spirit. Je schopný vyhnout se nepřátelským radarům a nedělá mu problém operovat v prostředí zamořeném radiací. Na plnou nádrž dokáže přeletět 11-tisíc kilometrů a jeho výzbroj může vážit až 22-tisíc kilogramů.
8. Letadlová loď Varjag – 60,269 miliard ekorun
Po pádě Sovětského svazu přešli práva na konstrukci Varjagu do ruk Ukrajinců. Loď byla hotová na 70 procent, rozhodli se ji ale prodat jisté čínské cestovní agentuře za směšných 493,11 milionů korun. Číňané chtěli z lodě udělat obrovské kasíno nebo luxusní obytný rezort, jejich plány však ztroskotali. Dnes plavidlo stojí v suchém doku a Čína ho zřejmě plánuje dokončit a udělat z něho druhou letadlovou loď svojí flotily.
7. Ponorka třídy Virginia – 63 miliard korun
Nová třída útočných ponorek dokáže plnit různé druhy misií, a to v mělkých i hlubokých vodách. Plavidla pohánějí jaderné reaktory a jejich výzbroj tvoří čtyři torpédové komory a 12 vertikálních trubic na odpalování raket. Na palubě se dokonce nachází miniponorka určená pro speciální jednotky Navy SEAL.
6. USS America – 84,92 miliard korun
Jedna z nejnovějších lodí americké flotily je jedním z nejdokonalejších vojenských strojů vůbec. Její rádius je víc než 40-tisíc kilometrů a na palubě má kromě 34 bojových letadel i množství tanků a jiných bojových vozidel a výbavy.
5. Letadlová loď Charles de Gaulle – 104,1 miliard korun
Kontroverzní projekt na stavbu této francouzské letadlové lodě se podařilo dokončit po deseti letech. Plavidlo pohánějí dva jaderné reaktory spojené se čtyřmi naftovými generátory. Na palubě může nést až 40 letadel a posádku tvoří 1900 námořníků. V současnosti se nachází v Perském zálivu.
4. HMS Astute – 136,98 miliard korun
Ponorka britského námořnictva patří do třídy Nimitz a disponuje torpédy, které jsou schopné zničit nepřátelskou loď na vzdálenost až 40 kilometrů. Kromě toho má na palubě rakety určené na ničení pozemních cílů s dostřelem až 1500 kilometrů. Nic z její moderní výbavy ale posádce nepomohlo, aby minulý rok nenarazila do útesů na pobřeží Skotska. Z pasti je vysvobodilo plavidlo až přivolané remorkéry.
3. DDG 1000 – 183,5 miliard korun
Bojová loď třídy Zumwalt slouží americkému námořnictvu a patří mezi nejdražší vojenské stroje v historii. Na nepřátelských radarech má velikost malé rybářské lodě, a to i díky tomu, že je prošpikovaná moderními technologiemi. Ty se také postarali o to, že posádka má v porovnaní s jinými loděmi stejné velikosti jen poloviční počet členů.
2. HMS Queen Elizabeth – 246,5 miliard korun
Po dokončení půjde o největší loď britského námořnictva. Plavidlo váži 65-tisíc tun a má akční rádius 18-tisíc kilometrů. Na její palubě se bude moci nacházet až 1 600 osob, posádku však díky rozsáhlé automatizaci tvoří jen 679 námořníků.
1. USS Gerald Ford – 328,7 miliard korun
Nejdražší vojenskou mašinou současnosti je americká letadlová loď USS Gerald Ford. Do plné provozu se dostane v roku 2019, už dnes je ale schopná plavby. Posádku tvoří čtyři tisíce námořníků, místo se však najde ještě pro další tisíc lidí. Technologie na její palubě podléhají přísnému utajení.