Saské Švýcarsko, Německo
Národní park Saské Švýcarsko ve východní části Německa jihovýchodně od Drážďan nabízí nespočet možností pro outdoorové aktivity. Region široký 93 km mezi městem Pirna a hranicemi s ČR nabízí jedinečnou evokativní krajinu patřící k nejkrásnějším v Evropě. Řeka Labe se vine hustými lesy, kolem vesnic a mohutných hradů na kopcích. Milovníci lezení po skalách zde mají k dispozici více jak 700 vrcholů, zatímco ti, co raději zůstanou nohama na zemi, zde naleznou 400 km značených turistických stezek, strmých tras pro trekking i pár cyklistických tras.
Plitvická jezera, Chorvatsko
Plitvická jezera jsou nejstarší a největší národní park v Chorvatsku. Proces formování tufu, při kterém vzniká travertin, dal vzniknout terasám, bariérám, a tím i zdejším jezerům. Plitvická jezera byla mezinárodně uznána v roce 1979, kdy se dostala na seznam UNESCO. Jezera samotná však zabírají necelé 1 % celkové rozlohy parku. Systém jezer se skládá z 16 pojmenovaných a několika menších (zatím) bezejmenných jezer, která jsou kaskádovitě propojená. Jezera končí u impozantních vodopádů Sastavci, pod kterými pramení řeka Korana.
Hossa, Finsko
Národní park Hossa na východní hranici Finska nabízí nejlepší podmínky v Evropě pro pozorování a fotografování velkých divokých zvířat, jako jsou medvědi, vlci a rosomáci. Založen byl v roce 2017 při příležitosti sto let nezávislosti Finska a je to 40. národní park v zemi, který představuje významný původní les proslulý svojí průzračnou vodou. Oblast je obydlená už od doby kamenné a je jedním z nejřidčeji osídlených regionů v Evropě. Díky tomu zde vládnou divoká zvířata a často je možné zahlédnout medvěda hnědého, kterého je možné pozorovat z relativního pohodlí skrýše.
Ordesa y Monte Perdido, Španělsko
Severně od města Huesca v aragonských Pyrenejích mohou milovníci vysokých hor navštívit jedinečný Národní park Ordesa y Monte Perdido. Skládá se ze čtyř údolí (Añisclo, Escueta, Ordesa a Picuaín) a Monte Perdido (třetí nejvyšší vrchol Pyrenejí s 3355 m), takže majestátní scenérie se před Vámi rozvíjí jako scény z filmu a vedle sebe tu vzkvétají různé ekosystémy. Oblast je přírodním rájem, kde můžete prozkoumávat louky, rozsáhlé lesy, úžasné soutěsky a ledovce, vidět stálý sníh a obdivovat jedinečnou krasovou krajinu, která vznikala tisíce let.
Gran Paradiso, Itálie
Národní park Gran Paradiso je italská verze Yellowstonského parku. Leží mezi oblastmi Piemont a Valle d’Aosta a je to nejstarší národní park v zemi. Vznikl v roce 1922, kdy savojský král Viktor Emanuel III. daroval svou proslulou loveckou rezervaci zemi, aby byly chráněny druhy, které by jinak vyhynuly (např. kozorožec, který je symbolem parku). Park pojmenovaný podle hory Gran Paradiso sousedí s francouzským NP Vanoise. Skalnaté scenérie a pozoruhodné pěší turistické trasy činí z NP Gran Paradiso jednu z nejlepších evropských destinací pro milovníky outdoorových aktivit a lyžování cross country.
Écrins, Francie
Národní park Écrins zasahující do departementů Isère a Hautes-Alpes, zahrnuje centrální hornatou oblast o rozloze 91 800 ha s nadmořskou výškou od 800 m do 4102 m. Je to oblíbená destinace milovníků přírody a rozlehlé území je domovem velmi bohaté fauny (včetně kamzíka, kozorožce, orla skalního, lišky, veverky a sviště) i flóry, jako je plesnivec alpský (edelweiss), bělotrn banátský, horské druhy pelyňku (genépi) a hořec. Pohoří Écrins je rovněž rájem pro pěší turisty, kdy nabízí 740 km značených stezek, ale také pro horolezce, pro které je druhou nejlepší lokalitou v zemi.
Vysoké Taury, Rakousko
Národní park Hohe Tauern v Rakousku je největší chráněná oblast v Alpách. Jeho krajinu charakterizují lesy, horská jezera, impozantní vodopády, divoké řeky a zaledněné vrcholy, to vše proložené zelenými vysokohorskými pastvinami. Grossglockner, nejvyšší vrchol země s 3798 m, spočívá ve své velkoleposti mezi dalšími 200 vrcholky s výškou nad 3000 m. V pohoří Vysoké Taury našlo útočiště více jak 10 000 druhů zvířat a 1800 druhů rostlin. Centrum NP v Matrei ve východním Tyrolsku nabízí skvělý přehled o přírodní rezervaci.
Vatnajökull, Island
Národní park Vatnajökull – největší národní park v Evropě – je jedním ze tří NP na Islandu. Zabírá obrovskou plochu na jihu Islandu a oficiálně vznikl v roce 2008 spojením parků Jokulsargljufur a Skaftafell. Dominuje mu ledovec Vatnajokull, který je větší než všechny evropské ledovce dohromady. Okružní trasa (Ring Road) nabízí krásné výhledy na Vatnajokull a mnoho samostatných ledovcových jazyků. Ty se táhnout dolů od ledem pokrytého vrcholu směrem k oceánu, přičemž návštěvníkům skýtají úžasné pohledy. V roce 2019 byl NP Vatnajökull zapsán mezi památky UNESCO.
Jotunheim, Norsko
Podle severských legend byl Jotunheimen místem, kde v dávných dobách žili jotner (trollové). Oblasti však dal jméno Jotunheimen, což znamená „domov obrů“, norský básník Aasmund Olavsson Vinje v roce 1862. Jotunheimen, který místem s řadou majestátních hor, krásných jezer a nádherných ledovců, je nejoblíbenější národní park v Norsku. Návštěvníci se mohou cítit jako letící orli na vrcholu mohutné hory Galdhøpiggen nebo mohou jen tak odpočívat na zelených lukách v krásné oblasti, která zahrnuje malebný Lom, zelené svahy v oblasti Gudbrandsdalen, tradiční Valdres, temně modrý Sognefjord a věčný led ledovce Jostedalsbreen.
Dolomiti Bellunesi, Itálie
Národní park Dolomiti Bellunesi zahrnuje pohoří Dolomity v severoitalských Alpách, a má 18 vrcholků, které se tyčí do výšky více jak 3000 m. Nachází se zde horská krajina patřící k nejkrásnějším vůbec, s vertikálními skalními stěnami, strmými skalami a řadou úzkých hlubokých údolí. Je to série 9 oblastí, která představuje rozmanitost velkolepé krajiny se skalními věžemi, věžičkami, vrcholy a skalními stěnami, a také ledovcovými reliéfy a krasovými systémy. Park se vyznačuje dynamickými procesy s častými sesuvy půdy, povodněmi a lavinami. Dolomity se dostaly na seznam přírodních památek UNESCO v roce 2009.