Nejlepší parky v Paříži

Nejlepší parky v Paříži 1

Díky výjimečným muzeím, luxusním obchodům a fantastickým restauracím je snadné zapomenout, že v Paříži se můžete skvěle bavit také venku. Město nabízí spoustu historických parků, zahrad a zelených ploch, kde mohou návštěvníci relaxovat tak jako Pařížané. Od dokonale udržovaného parku Jardin du Luxembourg, který je oblíbený u místních i turistů, až po městské divy Promenade Plantée, pařížské parky Vás nadchnou.

 

Jardin du Luxembourg 

Nejoblíbenějším parkem Paříže je Jardin du Luxembourg („Lucemburská zahrada“), který nabízí obrázek života ve městě. Páry se procházejí v kaštanových hájcích. Děti pouští dřevěné lodičky na oktagonálním jezírku a smějí se dovádění loutek v loutkovém divadle. Staří muži hrají na opotřebených stolech šachy s vzácnými figurkami. Studenti se mezi přednáškami probírají knihami. Zaměstnanci z kanceláří se vyhřívají na sluníčku na ikonických šalvějově zelených kovových židlích. Hudebníci spustí na pódiu. Běžci míjejí majestátní sochy. A přátelé se setkávají a plánují se znovu setkat.

Tipy, co dělat zadarmo v Paříži

Parc des Buttes-Chaumont 

Buttes Chaumont je jedna z největších zelených ploch ve městě, jejíž upravené svahy ukrývají umělé jeskyně, vodopády, jezírko, a dokonce i ostrůvek, na němž se tyčí Sibyllin chrám. Kdysi sádrový lom a smetiště získalo svou nynější podobu díky Baronu Haussmannovi před zahájením Světové výstavy 1867. Parkem procházejí koleje opuštěné železniční trať Petite Ceinture z 19. století, která vedla kolem centra Paříže. Je to oblíbený park místních, kteří sem chodí cvičit tai chi, s dětmi na loutkové představení, na skleničku a pizzu ve stylovém podniku Pavillon Puebla nebo relaxovat s lahví vína a piknikem při západu slunce.

 

Parc Monceau 

Nejlepší parky v Paříži 2

Krásný Parc Monceau, v němž se nachází neoklasicistická rotunda a vchod vede z třídy Courcelles, nabízí více jak 8,2 ha bujné zeleně. Navrhl ho Louis Carrogis Carmontelle v letech 1778–1779 v anglickém stylu s klikatícími se stezkami, jezírky a květinovými záhony. Pyramida v egyptském stylu je jediná z původních „hříček“, která se dochovala, ale k dalším typickým prvkům patří most vytvořený podle mostu Rialto v Benátkách, renesanční sloupy a kolonáda s korintskými sloupy. Pro děti jsou zde místa k hraní, kolotoč a pravidelná loutková představení. V celém parku najdete sochy, včetně soch skladatelů Frédérica Chopina a Charles-Françoise Gounoda (který složil Ave Maria‘) a spisovatele Guy de Maupassanta. V roce 1797 se vynálezce André-Jacques Garnerin zapsal do historie tím, že jako první přistál při skoku s padákem (z horkovzdušného balonu), a to právě v tomto parku.

Temný pozdemní svět pařížských katakomb

Jardin des Tuileries 

Formální park Tuileries (28 ha), který začíná u západního konce parku Jardin du Carrousel a je plný fontán, jezírek a soch, je dílem architekta Andrého Le Nôtre, který navrch také zahrady ve Versailles, z roku 1664. Tuileries se brzy stal nejoblíbenějším místem v Paříži pro procházky v nejlepším oblečení. Dnes je součástí Nábřeží Seiny, lokality na seznamu památek UNESCO. Na historickou osu, západní pokračování osy východ-západ parku Tuileries, navazuje třída Champs-Élysées k Vítěznému oblouku (Arc de Triomphe) a až k památníku Grande Arche v obchodní čtvrti mrakodrapů La Défense. Na vzdáleném západním konci zahrady se nacházejí dvě muzea, Musée de l’Orangerie a galerie moderního umění Jeu de Paume.

Paříž – ubytování a tipy na výlety  

Promenade Plantée 

Nepoužívaný železniční viadukt Vincennes z 19. století se znovuzrodil v roce 1993 jako první vyvýšený park světa osázený mnoha vonnými třešněmi, javory a levandulí, s průchody s popínavými růžemi a s bambusovými chodbami. Nachází se tři poschodí nad zemí a nabízí jedinečný pohled shůry na město. Kolem prvního severozápadního úseku nad tř. Daumesnil najdete Viaduc des Arts s ateliéry a galerií umění pod arkádami. Dostanete se tam po schodištích (výtahy obvykle nefungují). Oficiální název Promenade Plantée je Coulée Verte René-Dumont.  Když půjdete jihovýchodním směrem, podívejte se po zajímavé policejní stanici v secesním stylu na začátku ulice Rambouillet; vybudována byla v roce 1991 a na jejím vrcholu se nachází asi desítka totožných obřích atlantů (mužské postavy sloužící jako pilíře) vytvořených podle Michelangelova Umírajícího otroka. Viadukt klesá dolů na úroveň ulice v parku Jardin de Reuilly (1,5 km); je možné jít pěšky po celé této trase (4,5 km) až k Vincenneskému lesíku, nebo můžete tento úsek zdolat na kole či bruslích in-line. Promenádu protíná 200 m severně od parku Square Charles Péguy úsek někdejší parní železnice Petite Ceinture dlouhý 1,7 km; tato železnice kdysi vedla kolem centra Paříže od konce 19. století až do svého zavření pro osobní vlaky v roce 1934 (a pro nákladní na počátku 90. let).

 

Parc de la Villette 

Velký městský park o rozloze 55 ha je kulturním centrem, dětským hřištěm a upraveným městským prostorem u křižovatky dvou kanálů, Ourcq a St-Denis. Jeho futuristický plán zahrnuje dvě kolosální zrcadlové koule kina Géode a jasně červené hranaté pavilony. K jeho tematickým zahradám patří dětská Jardin du Dragon (Dračí zahrada), s obřím drakem, jehož jazyk tvoří skluzavku, Jardin des Dunes (Dunová zahrada) a Jardin des Miroirs (Zrcadlová zahrada). Akce se konají ve skvělé staré budově Grande Halle (dřívější jatka; pařížský trh s dobytkem se zde nacházel v letech 1867-1974), dále v budovách Le Zénith, Cabaret Sauvage, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse a Cité de la Musique komplex Pařížské filharmonie.

Paříž má plovoucí kino s čluny umožňujícími společenský odstup

Zahrady a parky ve Versailles

Nejlepší parky v Paříži 3
Apollonova fontána, Versailles

I když leží na okraji Paříže, Versailles je jedním z nejikoničtějších zelených prostor ve francouzské metropoli. Úsek rozsáhlých zahrad ležící nejblíže paláci navržený v letech 1661 a 1700 ve francouzském formálním stylu je proslulý svými geometrickými terasami, květinovými záhony, stezkami lemovanými stromy, jezírky a fontánami. Najdete zde přes 400 soch z mramoru, bronzu a olova vytvořených nejtalentovanějšími sochaři své doby. Zahrada Malý Trianon (Jardins du Petit Trianon) v anglickém stylu je více pastorální a spatříte tu klikatící se kryté stezky. Velký kanál (Grand Canal) dlouhý 1,6 km a široký 62 m je obrácen tak, aby odrážel západ slunce, a protíná ho Malý kanál (Petit Canal) dlouhý 1 km, čímž vznikla vodní plocha ve tvaru kříže s obvodem více jak 5,5 km. Na jihozápadní straně paláce se nachází Orangerie, vytvořená pod Parterre du Midi (Jižní Parterre) a chránící v zimě tropické rostliny. K největším kašnám v zahradách patří Neptunova fontána ze 17. století, která představuje oslnivý odraz 99 chrlících trysek 300 m severně od paláce, jehož přímá strana přiléhá k malému jezírku, které zdobí okřídlený drak. Ve stejných dnech, jako probíhá vodní a hudební show Grandes Eaux Musicales, je Neptunova fontána na 10 minut spuštěna. Na východním konci Velkého kanálu se nachází Apollonova fontána z roku 1688: z jezera uprostřed se zvedá Apollonův vozík tažený vzpínajícími se koňmi.  

Návštěva Versailles 

Jardin des Plantes 

Pařížská botanická zahrada (Jardin ldes Plantes) (24 ha), založená v roce 1626 jako bylinková zahrada krále Ludvíka XIII., je idylické místo k procházkám, uspořádání pikniku (pozor na automatické postřikovače) a úniku z betonu velkoměsta, a vizuálně ji definuje alej platanů vedoucí po její délce. Naleznete zde tři muzea tvořící Muzeum přírodní historie a malé zoo La Ménagerie. K dalším atrakcím patří pivoňková a růžová zahrada, alpská zahrada a zahrady Botanické školy, kterou využívají studenti školy a místní lidé se zálibou v zahradničení. Krásné Grandes Serres, série čtyři skleníků ze skla a kovu, slouží svému účelu už od roku 1714. Několik obrazů džungle od Henri Rousseaua, které někdy bývají vystaveny v Muzeu Orsay, byly inspirovány jeho častými návštštěvami v této botanické zahradě.

 

Boulogneský lesík  

Na západním okraji Paříže hned za 16. obvodem leží Boulogneský lesík (Bois de Boulogne) (845 ha), který za svůj formální plán vděčí Baronu Haussmannovi, jenž se inspiroval londýnským Hyde Parkem. V jižní části se nacházejí dvě závodiště pro koňské dostiny, Hippodrome de Longchamp na závody po rovině a Hippodrome d’Auteuil na překážkové dostihy (steeplechase). V lesíku je rovněž stadion Stade Roland Garros, kde se odehrává tenisový French Open. Pamatujte na to, že Boulogneský lesík, především kolem ulice allée de Longchamp, bývá častým místem prostitutek hledajících klienty.

Typické zážitky z Francie 

Vincenneský lesík 

V jihovýchodním rohu Paříže leží Vincenneský lesík (Bois de Vincennes) o rozloze asi 995 ha. Původní královská lovecká obora byla zabrána armádou po francouzské revoluci a darována městu v roce 1860 Napoleonem III.. Vincenneský lesík představuje skvělé místo, kam můžete uniknout z betonu města, a také nabízí pár pamětihodností, jako je královský zámek Chateau de Vincennes s mohutným opevněním a příkopem. Také je zde největší pařížské zoo Parc Zoologique de Paris a vynikajikající Parc Floral de Paris, botanický park se skvělým hřištěm pro větší děti. V lesíku se rovněž nachází pěkné jezero, kde si můžete vypůjčit člun, a spousta zelených trávníků na pikniky.

Hlavní turistické atrakce Francie