NEJPRODÁVANĚJŠÍ BESTSELLERY VŠECH DOB 1

NEJPRODÁVANĚJŠÍ BESTSELLERY VŠECH DOB 1 1

Knihy jsou pro nás odjakživa prostředkem, jak uniknout z reality a ponořit se do nových světů. Jsou zdrojem inspirace i vytouženým odpočinkem. Denně vycházejí po celém světě tisíce knih, ale jen několik autorů dokázalo prodat miliardy originálních kopií. Díky tomu se z jejich děl staly světově nejprodávanější bestsellery.

Žebříčky bestsellerů nám ukazují kulturní hodnoty jednotlivých časových období. Kromě toho jsou i vděčným zdrojem inspirace, pokud nevíme, po jaké knize sáhnout. Nic přece neprodává knihu lépe než nálepka „bestseller roku“. Neplatí to vždy – dobré se přece zvykne prodávat i samo.

Viz žebříček nejprodávanějších bestsellerů všech dob!

# 10 Da Vinciho kód, Dan Brown (2003) – 80 milionů kopií

Zdá se, že to bylo velmi dávno, co Da Vinciho kód lámal rekordy v prodejnosti – od té doby však uběhlo jen více než jedno desetiletí. Brown po tomto bestselleru vydal další díla (Pavučina lží, Digitální pevnost, Ztracený symbol, Inferno), ale zatím se mu nepodařilo sklidit podobný úspěch jako před lety. Díky tomuto románu si však vybudoval věrnou fanouškovskou základnu. Jak už to bývá, vždy se najdou i nepřející – dílo byl kritizovány za podávání nepravdivých historických údajů, přestože na ně upozorňuje sám autor na začátku knihy.

# 9 Lev, čarodějnice a skříň, C. S. Lewis (1950) – 85 milionů kopií

Lewisova Kroniky Narnie oběhly celý svět a přinesly mu milionový úspěch. Tato sbírka fantazijních pohádkových příběhů si našla své místo v mnoha domácích knihovnách. Lev, čarodějnice a skříň patří mezi první knihy, které děti drží v rukou, když se naučí číst. Přenáší je do pohádkového světa, do kterého se lze dostat jen prostřednictvím různých portálů (může se jím stát například i zaprášený šatník ve starém domě).

# 8 Ona, H. Rider Haggard (1887) – 100 milionů kopií

Ona, jako jeden z nejpopulárnějších dobrodružných příběhů, svým vydáním vyvolala u široké veřejnosti vlnu senzace. V roce 1887 žánr fantasy totiž neměl téměř žádnou tradici. Tato kniha byla adaptována do filmové podoby několikrát. Jak už to bývá, knize se obvykle nic nevyrovná – ta čtenáři nabízí skvělý materiál na rozvoj představivosti. Po přečtení této knihy pochopíte, odkud čerpají inspiraci mnozí současní autoři – slouží jim na to právě tato britská klasika.

# 7 Sen v červeném domě, Cao Xueqin (1754) – 100 milionů kopií

Toto dílo v našich končinách není až tak známé, ale jde o nejpopulárnější čínskou klasiku. Román popisuje příběh rodiny, která je metaforou dynastie Qing. Kniha využívá komplikovaný, nadnesený umělecký jazyk, který způsobil vrásky nejednomu překladateli – bylo totiž velmi náročné přeložit ji do anglického jazyka, do dalších jazyků nemluvě.

# 6 Deset malých černoušků, Agatha Christie (1939) – 100 milionů kopií

Agatha Christie se ve svém tvůrčím období těšila velké popularitě, a kniha Deset malých černoušků je považována za její mistrovské dílo. Agatha však byla nucena změnit jeho název na And then there were none (A nezůstal ani jeden), protože název Deset malých černoušků byl v té době politicky nekorektní. U nás jsou dnes dostupné knihy s oběma verzemi názvu. Příběh deseti lidí, uvězněných na opuštěném ostrově a odsouzených na smrt, vyvolává husí kůži mnohým čtenářům i v současnosti.