Pro většinu lidí je zřejmě symbolem dávno ztracených civilizací britský Stonehenge. Budete ale překvapeni, kolik podobných a dokonce starších památek se ve světě nachází, a jaké záhady je obklopují.
Kamenné domy v Howare – 3700 před Kristem
Ačkoli se tyto dva domy zdají nezajímavé, opak je pravdou. Jde o nejstarší kamenné domy v severní Evropě a nacházejí se na souostroví Orkneje. Otázkou zůstává, jaká civilizace byla natolik vyspělá, že jejich dokázala vybudovat.
Bílý chrám v Uruku – 3200 před Kristem
Dnešní irácké město Warka je opravdu starobylé. Za časů Sumerů se jmenovalo Uruk a bílý chrám, který se zde nachází, má více než pět tisíc let. Byl zasvěcený nejstaršímu ze sumerských bohů, Anuovi, a archeologové ho považují za nejstarší důkaz existence organizovaného náboženství.
Chrámy v Tarxien – 3250 před Kristem
Jen půl hodinu cesty od maltského hlavního města Valletta se nachází jeden z nejkomplexnějších chrámových systémů na tomto ostrově. O civilizaci, která ho vybudovala, se toho však moc neví.
Náměstí Šechina Bajo – 3500 před Kristem
Pět tisíc let předtím, než nastal vrchol legendární civilizace Inků, vybudovali neznámé starobylé kmeny náměstí Šechina Bajo. Nachází se asi 350 kilometrů od peruánské metropole Lima a jde o nejstarší komplex budov na západní polokouli. Archeologové předpokládají, že pod tímto náměstím se mohou nacházet ještě další komplexy budov, kopat hlouběji se však neodvažují.
West Kennet – 3650 před Kristem
Kamenné monolity West Kennet jsou o sedm set let starší než Stonehenge a jejich věk je dokonce vyšší než věk egyptských pyramid. Nacházejí se ve Velké Británii a zřejmě byly místem, na kterém starobylé kmeny pohřbívali své mrtvé. Proč jejich ale tyto kmeny opustily zůstává záhadou.
Monte D’Accoddi – 4000 před Kristem
Pokud byste se zeptali laika na to, kde najde nejstarší pyramidu, zřejmě by odpověděl, že v Egyptě. Na severozápadním pobřeží Sardinie se ale nachází šest tisíc let stará pyramida, kterou vybudovali v časech, kdy se v Egyptě teprve rozvíjela civilizace. Tajemstvím zůstává takzvaná „červená místnost“, která se nachází v centru pyramidy a její účel je neznámý. Je pravděpodobné, že sloužila i na lidské oběti.
Mohyly v Bourgone – 4700 před Kristem
Jde o jedny z mála staveb, které bylo možno považovat za starobylé již v dobách budování Stonehenge. Komplex minimálně šesti mohyl se nachází v západní Francii. V jedné z mohyl se našla lebka s uměle vyvrtanou dírou, která je prvním důkazem trepanace: vrtání děr do hlavy živého člověka za účelem léčby psychických poruch.
Mohyly v Barnenez – 4800 před Kristem
I tento komplex mohyl se nachází ve Francii. 11 hrobek je postavených na sobě, přičemž nejstarší stojí již 68 století. Předpokládaná váha kamenů, které sem stavitelé nanosili, je 12 tisíc tun, což z komplexu dělá největší evropské starověké mauzoleum.
Tell Abu Hureyra – 11 000 před Kristem
V severní Sýrii se nachází komplex domů, které stály u vzniku zemědělství. Bohužel se stali obětí záplav a nacházejí se pod hladinou jezera Asad, což jim na jejich záhadnosti rozhodně neubírá.
Věž v Jericho – 9000 před Kristem
Stavba o výšce 8,5 metru a klidně se dá říci, že jde o nejstarší mrakodrap na světě. Věž je opředena tajemstvími i díky Bibli a její účel je dodnes neznámý. Vědci nevědí ani to, jakým způsobem ji lidé v té době dokázali postavit.