Hacking je jednou z temných stránek, které s sebou přinášejí moderní technologie. Narušování soukromí i bezpečnosti běžných uživatelů internetu je téměř na denním pořádku. Pro většinu amatérských hackerů je tato činnost obyčejnou, nevinnou zálibou.
Nicméně někteří hackeři získávají a zneužívají informace se záměrem finanční nebo emocionální újmy oběti. Následkem toho poškozené společnosti přicházejí o miliony. Poškozené osoby mohou ztratit zaměstnání, bankovní účty i finanční prostředky. Hacking dokonce může mít negativní dopad na mezilidské vztahy.
Největší hackerské útoky v poměrně „mladé“ historii internetu jsou zároveň i ty nejdrsnější. Přinesli si totiž s sebou mnoho obětí a způsobily velké škody. Po tom, jak si o nich přečtete, doporučujeme vylepšit své heslo ať už na internetbankingu nebo na sociálních sítích.
Útok na Ashley Madison (2015) – 37 milionů obětí
Hackerská skupina Impact Team se „vkradla“ do serverů společnosti Avid Life Media, která vlastní kanadskou online seznamku Ashley Madison. Skupina ze serverů zkopírovala soukromé údaje více než 37 milionů uživatelů populární seznamky a ty dále šířila internetem prostřednictvím různých stránek.
Útok měl fatální dopad na soukromé životy milionů lidí po celém světě. Médii také kolovaly informace, že po zneužití údajů následovalo několik sebevražd. Tento útok je „modelovým příkladem“ – a to nejen kvůli publicitě, kterou si získal v Americe – hackeři dokonce získali uznání za to, že upozornili na nevěru a lži ve vztazích.
Conficker Worm (2008) – „červi“, které každý rok napadají miliony počítačů
Proti tomuto škodlivému softwaru se snaží bojovat mnohé společnosti, no vypadá to tak, že se odmítá vzdát. Virus zůstává skrytý v útrobách počítače a potají se šíří do dalších zařízení. Co je znepokojující, otevírá „zadní dvířka“ hackerům a zjednodušuje jim přístup k vašim datům.
Program Conficker (alias červ Downadup) buď změní váš počítač na robotického Zombieho, který neomezeně odesílá spamy, nebo se snaží získat vaše přihlašovací hesla či údaje z platební karty, které automaticky odesílá hackerem. Conficker / Downadup je opravdu inteligentní program – deaktivuje váš antivirový software, aby se sám dokázal ochránit. Uplynulo už 8 let, kdy se objevil, ale nadále brázdí vody internetu.
Stuxnet Worm (2010) – sabotáž íránského nukleárního programu
Cílem Stuxnetu, červa s velikostí méně než jeden megabajt, byl íránský závod na obohacování uranu. Software se snažil zaútočit na kontrolní systémy SCADA, co se mu v konečném důsledku i podařilo. A nejen to – ovládal 5 000 uranových centrifug, přičemž monitoroval činnost počítačů a shromažďoval informace o nukleárním programu Íránu.
Trvalo až 17 měsíců, dokud se zjistila přítomnost tohoto škodlivého softwaru. To znamenalo únik a manipulování informacemi o tisících testovaných vzorcích uranu. Práce vědců i dalšího personálu byla zpochybněna – ti po celý ten čas vůbec nevěděli, že na ně útočí „internetoví vandalové“. Červ svým několika měsíčním působením zničil hodiny a hodiny práce, nemluvě o milionech dolarů vložených do zdrojů uranu.