Největší hackerské útoky v dosavadní historii internetu # 2

Největší hackerské útoky v dosavadní historii internetu # 2 1

Internet je nejmladší, no zato nejpoužívanější médium. Všechno má však své pozitivní i negativní stránky. Jednou z temných  stránek internetu je také hacking a cílené útoky hackerských skupin.

Každý útok s sebou přináší oběti, ať už jde o firmy nebo soukromé osoby. V první části jsme si představili ještě docela „mírně“ útoky, které neměly tak vysoký dosah. Následující útoky měli mnohem více obětí a zároveň upozornili na problematiku nedostatečného zabezpečení systémů.

Útok na eBay (2014) – 145 milionů poškozených uživatelů

Ani největší internetové tržiště eBay se nevyhnulo zákeřnému útoku hackerů. Tento útok však narušil důvěru kupujících i prodávajících vůči eBay. A protože během něj byly napadeny „jen“ osobní údaje milionů registrovaných členů, ne finanční údaje, experti útok nepovažují za obzvlášť fatální. Naopak, podle nich poukázal na chabé zabezpečení společnosti.

Ať už hacknutí eBay hodnotíme jakýmikoliv měřidly, ať už ekonomickými či morálními, jde o nepříjemný incident, který poškodil dobré jméno společnosti. Snad každý člověk si dokáže uvědomit, jak těžké je vybudovat dobrý image firmy. I když kvůli útoku mnozí uživatelé přišli o svá hesla i osobní údaje, vypadá to tak, že se zotavili – internetové tržiště eBay se totiž i nadále těší velké popularitě.

Virus Melissa (1999) – infikovaných 20% počítačů světa

Chlapík z amerického New Jersey spustil tento makrovir na webu, kde byly jeho cílem počítače s operačním systémem Windows. Melissa se v počítači tvářila jako obyčejný „wordový“ dokument a šířila se prostřednictvím emailu se zprávou „Důležitá zpráva od (jméno osoby)“. Jakmile uživatel klikl na přílohu ve zprávě, Melissa se sama aktivovala. Po aktivaci ovládla Microsoft Word a automaticky odesílala další kopie s virem prvním 50 lidem v adresáři.

Tento virus sám o sobě nebyl nebezpečný – nekradl hesla, bankovní údaje ani žádné informace. Jeho cílem bylo šířit „mailovou epidemii“ a konečný efekt byl spíše otravný jako znepokojující. Společnostem, jejichž počítače byly Melissou napadenx, dal virus pořádně zabrat s jeho odstraněním.

LinkedIn (2016) – 164 milionů zneužitých uživatelských účtů

Gigant ve světě sociálních sítí čtyři roky ani netušil, že se na jeho serverech pohybují hackeři. LinkedIn přiznalo, že byly odcizeny přihlašovací jména a hesla kolem 117 milionů uživatelů. Později byly prodány na digitálním černém trhu.

Na tomto hackerské útoku je nejvíce zarážející, že společnost dlouhodobě vystavovala své uživatele nebezpečí a zneužití. Čtyři roky jsou příliš dlouhá doba na to, aby společnost nedokázala zpozorovat díru v bezpečnostních systémech a nijak proti tomu nezakročil.