Ve vysoko položených oblastech hrozí nedostatek kyslíku a ohrožení života, přesto se tato místa staly domovem více než 140 milionů lidí po celém světě. Od bolivijského města El Alto až po Lhasa v Tibetu – městský život se probojoval i do oblastí s vysokou nadmořskou výškou.
Přestože si život v nadmořských výškách vyžaduje zdolání několika výzev, lidé žijící v těchto oblastech jsou schopni adaptovat se na nižší hladiny kyslíku. Důkazem toho je i osídlení s populací několika milionů lidí. Odhaduje se, že minimálně 140 milionů lidí žije v nadmořské výšce více než 2 400 metrů. Města s takovým osídlením se nacházejí zejména ve třech vysokohorských oblastech: v asijských Himalájích, jihoamerických Andách a v africké Etiopské vysočině.
Množství vysoko položených míst roste zejména díky přírodním zdrojem a minerálům. Například La Rinconada (na titulní fotografii), město v Peru ve výšce 5 100 metrů nad mořem, prosperuje díky těžbě zlata, v dalších oblastech se zas těží stříbro.
Ve výšce 3 640 metrů nad mořem, v kaňonu bolivijského Altiplano, leží vystavené větru město La Paz. Jde o nejvýše položené hlavní město na světě. Kromě La Paz se Bolívie může pochlubit dalším velkoměstem ve velké nadmořské výšce – ještě vyšší, 4 150 metrů nad mořem, se na okraji kaňonu nachází město El Alto. El Alto bylo na počátku 20. století neosídlenou, ale díky sousedství s La Paz se začalo rozvíjet. Velký boom zažívala výstavba množství nablýskaných vil a luxusních budov.
Město v roce 2014 na usnadnění dopravy vybudovalo lanovkový systém za 234 milionů dolarů, který s délkou více než 500 metrů spojuje El Alto a La Paz. Jde o nejdelší městský lanovkový systém na světě, přičemž zkracuje čas potřebný na dopravu a snižuje výdaje občanů na pohonné látky.
Turisté, jejichž přilákalo město La Paz, během výstupu ihned zjistí, jaké náročné je dýchat v tak velké nadmořské výšce. Každý krok se stává výzvou a náročné je i usnout, zda vykonávat běžné každodenní činnosti. Podle domácích ve výškách není jednoduché ani vaření – nedostatek kyslíku ovlivňuje dokonce i proces kynutí chlebu.
Dalším příkladem je město Lhasa, ležící 3 650 metrů nad mořem v centru Tibetu. Obklopené horami s výškou 5 500 metrů je na rozdíl od La Paz dokonale chráněno před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Lhasa se v 7. století stalo královským městem a bylo v něm vybudováno několik buddhistických chrámů, díky čemuž se z něj stala oáza klidu.
Už nadmořská výška více než 1 500 metrů se začne fyzicky projevovat na lidském organismu. Čím vyšší nadmořská výška, tím nižší krevní tlak. Dostupné je menší množství kyslíku k dýchání, což znamená, že plíce musí pořádně zapracovat, aby do krevního oběhu dostaly potřebný kyslík. Trvá několik dní, někdy i týdnů, než si tělo zvykne na tyto změny. Čím vyšší půjdete, tím intenzivnější je efekt na organismus. Nejvyšší nadmořská výška, kterou dokáže lidské tělo tolerovat, je okolo 5 950 metrů.
Život ve vysokých oblastech však kromě fyzické náročnosti přináší i několik benefitů. Lidé, kteří se narodí v takovém prostředí, disponují lepším okysličováním organismu, lepší kapacitou plic a mají silnější organismus. Další výzkumy zjistily, že čím je vyšší nadmořská výška, tím je u jedince nižší pravděpodobnost obezity.
Ačkoliv se může zdát, že oblasti s vysokou nadmořskou výškou jsou nehostinné a neosídlenou, rozrostl se v nich rušný městský život – stejný jako městský život v dolinách.
Tričko Guess JAMEY Bílá barva, model: Z2BI09 J1314 Doručení i vrácení zdarma při objednávkách nad…
Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem na palubě ikonického dvoupatrového červeného autobusu, který nabízí dvě…
Kdy je vlastně nejlepší čas na návštěvu Barcelony? Tato otázka se zdá být jednoduchá, ale…
L´Aquarium de Barcelona, nacházející se na Moll d’Espanya v Barceloně, patří k těm místům, které…
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem díky kombinované nabídce, která zahrnuje jízdenku na 24 nebo…