Některé aerolinie poskytují personálu genderově neutrální uniformy

Některé aerolinie poskytují personálu genderově neutrální uniformy 1

Když Tyler Curry nastoupil v roce 2022 k JetBlue, s překvapením zjistil, že aerolinie nabízejí svým zaměstnancům na výběr, kterou uniformu si oblečou, bez ohledu na pohlaví. Stevard z New Yorku předtím šaty nenosil, ale teď požádal svou kolegyni, jestli si šaty může vyzkoušet. Líbilo se mu, jak v nich vypadal, tak se rozhodl to riskovat a objednal si šaty.

„Patřil jsem k lidem, kteří procházejí prací se sklopenou hlavou, ale když mám na sobě šaty, cítím se sebevědoměji. Teď procházím letištěm s hlavou vzhůru.“

Přitom se ohledně svého vzhledu setkal jen na pozitivní zpětnou vazbu. Pamatuje si na cestující, která mu řekla, že je ráda, že se svými dětmi vidí v letadle takovou rozmanitost, „takže až vyrostou, mohou být, kým chtějí.“ Většinou mu však cestující říkají „Vypadáte skvěle“, a pouze se ptali, jak zvládá tak dlouho stát na podpatcích.

Některé aerolinie poskytují personálu genderově neutrální uniformy 2

Aerolinie, které byly dlouhodobě baštou tradičních generových rolí a uniformy byly pevně definovány, dnes otevírají svůj dress code, protože debata o genderové identitě se vyvíjí. Pro některé aerolinie to znamená rozšířit politiku uniforem tak, aby umožňovala lidem všech pohlaví si vybrat, ve které uniformě se cítí lépe. V roce 2021 byly aerolinie JetBlue před ostatními v tom, jak rozšířily svou politiku uniforem a účesů, aby odpovídala různým pohlavím, takže si zaměstnanci mohou vybrat kteroukoli možnost bez ohledu na své pohlaví. V roce 2022, Alaska Airlines a Virgin Atlantic začaly umožňovat všem členům personálu nosit uniformu, jakou si přejí, bez ohledu na pohlaví a zavedly odznaky uvádějící zájmena (tj. jak dotyčného oslovovat). Také kanadská WestJet v roce 2022 upravila své uniformy s ohledem na genderovou inkluzivitu, takže si zaměstnanci mohou vybrat z kolekcí „Lakes“ a „Rocky Mountain“ místo „muži“ a „ženy“. Také uniformy prochází úpravou designu, aby vypadaly méně rozlišené podle pohlaví. Alaska Airlines vytváří nové genderově neutrální uniformy s přispěním členů personálu. V roce 2021 islandské Play Airlines debutovaly s uniformami nerozlišenými podle pohlaví, tj. blejzry s rameny a kalhoty s mokasínami namísto bot na podpatku a polobotek. Korejské nízkonákladové aerolinie Aero K se mohou chlubit současně působícími uniformami pro všechna pohlaví, např. topy s diagonálními pruhy a námořnickými bundami. British Airways, které letos zavádějí nové uniformy od Ozwalda Boatenga, si uchovávají vymezení pohlaví, ale vloni vyhlásily, že dovolí mužským členům personálu nosit makeup, šperky a kabelku. Jeden cestující nedávno vyfotil člena aerolinií Delta evidentně ve službě na newyorském letišti JFK oblečeného do klasické pánské uniformy spolu s lodičkami.

V prohlášení aerolinie Delta uvedly: „V nedávných letech se naše pravidla pro uniformy leteckého personálu vyvíjela, aby lépe odpovídala potřebám našich lidí. To dnes nabízí našemu personálu svobodu výběru z několika kolekcí uniforem bez ohledu na pohlavní identitu za předpokladu, že je budou nosit s vhodně sladněnými oděvy a doplňky.“

Tyto posuny jsou významné v kontextu oboru, který nejednou zaostávat za dobou.  

Uniformy leteckého personálu byly v historii výrazně genderově odlišené,“ říká Kathleen M. Barry, historička a autorka studie „Femininity in Flight: A History of Flight Attendants.” („Ženskost v letu: Historie leteckého personálu“). I když v 90. letech začali politici a obchodníci obou pohlaví upřednostňovat kalhotové kostýmy a po roce 2000 se stalo normou androgynní neformální oblečení (streetwear), aerolinie stále představovaly konzervativní zóny s drdoly a silonkami pro ženy a trojdílnými obleky pro muže. V počátcích této profese ve 30. letech představovaly letušky palubní pečovatelky. Později se profese vyvíjela do podoby profesionálních pracovnic v oblasti bezpečnosti a servisu, které musely nosit šaty, vysoké podpatky, makeup, podrobit se pravidelnému vážení… a být svobodné. Původní předpisy zakazující široký nos pak byly vysloveně rasistické.

Stevardky byly placeny jako krásné servírky s instrukcemi podobnými gejšám,“ napsala Gloria Steinem ve své knize z roku 2015 „My Life on the Road” („Můj život na cestě“).Některé aerolinie poskytují personálu genderově neutrální uniformy 3

Na konci 60. let texaský přepravce Braniff (už zaniklý) přišel jako první s kampaní „leteckého striptýzu“ na podporu nových uniforem s minisukněmi značky Emilio Pucci; jeho „hostesky” se měly několikrát během letu převléct. Aby se cestující nemuseli bát, že bude striptýz odvádět jejich pozornost, reklamní text z roku 1966 ujišťoval, že „každé převlečení proběhne bleskově, aby letuška mohla stále věnovat pozornost cestujícím.”

Kvůli této výrazně genderově orientované historii Jamie Forsstrom, který je nebinární, nejprve váhal, jestli je pro něj v oboru místo, přestože toužil po kariéře v letectví. Dnes je stevardem Virgin Atlantic se základnou v Londýně, přičemž si mohl vybrat vínově červenou (tradičně pánskou) uniformu, když do společnosti v roce 2022 nastoupil.

„Cítilo jsem s trochu ohromeno, protože jsem konečně mohlo obléct uniformu, kterou jsem si vždy přálo,“ říká Forsstrom.

V průběhu desetiletí letecké svazy značně podpořily obhajobu inkluze pohlaví, jiných ras a různých tělesných typů. Taylor Garland, mluvčí Asociace letušek CWA, říká „Profese stevardky byla od začátku prodchnuta diskriminací a sexismem a naše asociace se bránila na každém kroku.“

Musí se všechny aerolinie změnit, a jak moc? Federální zákon v USA prosazuje právo zaměstnavatelů vyžadovat dress code. Ale nedávné soudní spory v různých státech zpochybnily představu, že takový dress code může být odlišen podle pohlaví a přitom nediskriminovat. V článku na právních stránkách JD Supra se píše: „Zaměstnanci, kteří v současnosti dodržují zásady oblékání a péče podle pohlaví bez profesní kvalifikace v dobré víře přiměřeně nezbytné pro řádný chod jejich práce mohou chtít zvážit zavedení genderově neutrálních kodexů oblékání a standardů péče o vzhled.”

Aerolinie, které by se v průběhu času nevyvíjely, by mohly očekávat soudní spory. V roce 2021 předtím, než Alaska Airlines otevřely svou politiku uniforem, zaslala Americká unie občanských svobod (ACLU) dopis jménem člena personálu Justina Wetherella, který je nebinární, s tím, že genderově odlišené uniformy jsou diskriminační. V prosinci 2022 podal člen personálu stížnost ohledně dodržování lidských práv na aerolinie ve státě Washington. Stevard nereagoval na žádosti o vyjádření a Alaska Airlines prý nemohou komentovat probíhající soudní spory…

 „V důsledku mnohé z toho, co dělá management, prodává produkt,” říká Kiara O’Bryant z Alaska AFA. „V každém případě to přičítám Genaci Z a mileniálům, kteří přišli a řekli: můžu tuhle práci dělat a zároveň být sám/sama sebou.“