Některé atrakce francouzské Bretaně

Některé atrakce francouzské Bretaně 1

Město Vitré

Východně od Rennes na levém břehu řeky Vilaine leží město Vitré s kouzelným prostředím starého světa včetně městských hradeb a věží. V roce 1999 získalo Vitré francouzský titul „Město umění a historie“, protože je jedním z mála středověkých měst v Evropě, které se dochovalo v tak neporušeném stavu. Rue de la Baudrairie je jeho nejmalebnější ulice, která kdysi byla čtvrtí sedlářů. Ve Vitré se rovněž nachází pozoruhodný gotický kostel Eglise Notre-Dame postavený v 15.-16. staletí. Jeho interiér ukrývá nádherný triptych skládající se z 32 panelů ze smaltu vyrobeného v Limoges. 

Ve Vitré si nemůžete nechat ujít návštěvu Château de Vitré, mohutného hradu, který kolem roku 1080 nechal postavit baron z Vitré. Hrad se tyčí na pozoruhodném místě na výčnělku kopce a patří k nejkrásnějším pevnostem v Bretani. Je přístupný veřejnosti a nabízí rovněž muzeum středověké historie. Na úpatí hradu leží staré město s úzkými uličkami a hrázděnými domy. Asi 7 km jihovýchodně od Vitré se nachází Château des Rochers 14. století (přestavěný v 17. století). Šlechtična Marie de Sévigné se zde zdržovala v letech 1644-1690 a pak 1689 a její syn zadal královskému zahradníkovi z Le Nôtre úkol vytvořit formální francouzské zahrady. Hrad je přístupný návštěvníkům a k vidění jsou zde známé dopisy Madame de Sévigné. 

 

Île d’Ouessant – ostrov Ushant

Severozápadně od Brestu se nachází drsný ostrov Île d’Ouessant s pozoruhodnou scenérií včetně zrádných útesů a skalnatých výběžky bičovaných vlnami Atlantického oceánu. Ostrov má délku 7 km a šířku 4 km a působí surrealistickým až zlověstným dojmem. Kolem pobřeží se tyčí prstenec majáků, které jsou důležité pro lodě proplouvající kolem ostrova v noci. Nejzajímavější z nich je maják Phare de Créac’h na severozápadním pobřeží, kolem kterého každoročně propluje asi 30 000 lodí: místo označuje vstup do kanálu La Manche. Hlavní atrakcí ostrova je jeho příroda, především kolem pobřežních stezek. Ostrov je také známý svými ovcemi a žije zde asi 400 různých druhů ptactva. Nejlepší pláže se nacházejí kolem Lampaulu, hlavní vesnice ostrova. Na ostrov Île d’Ouessant se turisté mohou dostat trajektem z Brestu nebo z Le Conquet. 

 

Côte d’Emeraude (Smaragdové pobřeží)

Nádherný úsek pobřeží leží na severu Bretaně a vede od Saint-Malo a Dinardu až po mys Fréhel. Smaragdové pobřeží nabízí řadu příjemných přímořských letovisek, která jsou spojena pobřežní silnicí: Dinard (stylové plážové letovisko), Paramé, Servan-sur-Mer, Rothéneuf, Saint-Briac, Saint-Lunaire, Lancieux, Saint-Jacut, Saint-Cast a Cancale (známé svými sádkami na chov ústřic). Nejnápadnějším rysem Smaragdového pobřeží je však mys Fréhel, který dosahuje výšky 72 m nad mořem a nabízí mimořádné výhledy na pobřeží. Na Cap Fréhel se také můžete dostat lodí z Dinardu. Dál od pobřeží pak leží Dinan (zajímavé středověké město), Fougères a Combourg se zámkem, který byl domovem slavného spisovatele a státníka 19. století René de Chateaubrianda. 

 

Côte de Granit Rose (Růžové žulové pobřeží)

Pozoruhodná pobřežní trasa pojmenovaná podle narůžovělé barvy skal vede mezi Perros-Guirec a přístavem Ploumanac’h. Pobřeží je známé především díky svým neuvěřitelným skalním formacím Rochers de Ploumanac’h. Impozantní kamenné struktury zvětralé počasím se nacházejí mezi plážemi Trestraou a Saint-Guirec, některé jsou vysoké až 20 m a mnohé mají pozoruhodné tvary, kdy připomínají čarodějnici, Napoleonův klobouk nebo králíka.

Jednou z atrakcí pobřežní oblasti je Perros-Guirec, přímořské letovisko a oblíbená destinace bretaňských rodin. Perros-Guirec nabízí tři písečné pláže s dětským „klubem“, a také příležitosti k sportovním aktivitám. Dalším příjemným přímořským letoviskem je Trébeurden, které v létě přitahuje milovníky pláží. Město Ploumanac’h má krásný přírodní přístav, který je příjemným místem k procházkám. Zájemci o ptačí život naleznou na Růžovém žulovém pobřeží různé druhy ptactva. Největší bretaňská ptačí rezervace leží nedaleko odtud v souostroví Sedm ostrovů (Sept-Îles), na které míří pravidelné lodní výlety z Perros-Guirec. 

 

Cancale – vesnice                        

Cancale, které je mezi gurmány známé svými ústřicemi, je malá rybářská vesnice v zátoce Baie de Saint-Michel. Po celá staletí zde chovají vynikající mořské plody v mělkých sádkách, které je možné při odlivu možné vidět; farmáři vyprodukují více jak 15 000 tun ústřic ročně. Kromě toho je Cancale známé svojí typickou bretaňskou kuchyní, především specialitami z ústřic a dalších darů moře. Turisté mohou ochutnat čerstvé místní ústřice v restauracích v Cancale; ty nejlepší se nacházejí v okolí přístavu La Houle.

Nad přístavem leží staré město s kostelem Église St. Méen, který byl zasvěcen waleskému světci z 6. století. V kostele se nachází Muzeum umění a lidových tradic a každý rok se koná festival 15. srpna (Les Reposoirs) na oslavu Panny Marie, patronky námořníků.   

Cancale nabízí mnoho příležitostí k užívání si přírody, především při příjemných procházkách kolem pobřeží. Přírodní pěší stezka Sentier des Douaniers vede kolem pobřeží a má dvě části. Severní část stezky vede z l’Anse du Guesclin do la Pointe du Grouin s typickou scenérií pro severní Bretaň, zatímco mírná východní část vede z Pointe du Grouin do Port de La Houle spíše prostředím středozemní vegetace. Stezka nabízí pozoruhodné výhledy na zátoku Saint-Michel. V Cancale se nacházejí písečné pláže, které v létě přitahují mnoho rekreantů.   

 

Concarneau – přístav

V ústí řeky Moros leží Concarneau, třetí největší rybářský přístav Francie. Historické „uzavřené město“ (tj. zděné) je původně pevnost ze 14. století obklopená mohutnými kamennými hradbami s věžemi; obranný systém v 17. století rozšířil markýz de Vauban. Opevněné město přenese návštěvníky zpátky v čase; při procházce jeho úzkými uličkami kolem starých kamenných budov zdobených pestrými květy kakostů se návštěvníci ponoří do jeho příjemného prostředí, kde je k dispozici také spousta restaurací a obchodů. Během léta je Concarneau oblíbenou přímořskou destinací s krásnými písečnými plážemi. Další atrakcí města je Muzeum rybářství (Musée de la Pêche) umístěné v budově bývalé zbrojnice (arzenálu). Muzeum ilustruje historii přístavu a seznamuje s různými druhy ryb ve svém akváriu.

V srpnu Concarneau hostí Filets Bleus, což je tradiční bretaňský festival, který dává obyvatelům města příležitost se obléct do dobových kostýmů a turistům umožňuje se dozvědět více o místní kultuře. Součástí festivalu je průvod, tanec a hry, které jsou unikátní pro tento region. 

 

Pont-Aven – vesnička umělců

Asi 16 km východně od Concarneau se nachází kouzelná vesnice umělců, která byla pojmenována podle řeky, co jí protéká. Nábřeží je lemováno stinnými stromy a starobylými mlýny a láká k poklidné procházce. Pont-Aven objevili v 60. letech 19. století američtí malíři, známé je však spíše svým spojením s post-impresionistickým malířem Paulem Gauguinem a malířským hnutím z Pont-Aven. Gauguin přijel do Pont-Aven v roce 1886 a později potkal malíře Émile Bernarda. Společně započali nový styl malování zaměřený na barvu a symbolismus, který je známý jako škola v Pont-Aven (Écolede Pont-Aven). Zdejší Muzeum krásného umění vystavuje mnoho obrazů této školy a pořádá dočasné výstavy současných umělců. Pokud byste se chtěli podívat na místa, která Gauguin maloval, v místní turistické kanceláři můžete získat jejich mapu. Pont-Aven je také známé svoji vynikající kuchyní a rušným letním festivalem.  

Hlavní turistické atrakce Francie