Zde uvádíme 13 alternativních wellness letovisek, která mohou změnit Váš život – ať už v jakémkoli smyslu a jakýmkoli způsobem.
Kryotherapie, AquaCity Poprad, Slovensko
Pokud chcete něčím vylepšit své zdraví, můžete strávit asi 3 minuty v kabině, kde se teplota blíží té na povrchu Měsíce. Kryoterapie znamená vejít do kabiny ochlazené na -110°C (někdy až -184°C), na sobě pouze plavky chránící nejcitlivější místa. Atleti tohle používají jako podpůrný prostředek už celá desetiletí a dnes i veřejnost může obout pantofle a vlézt si do velkého mrazáku. K přínosům prý patří stimulace enzymů a produkce hormonů, jako jsou endorfiny, adrenalin a testosteron. Je dobré říct, že se jedná o „upgrade“ tradiční studené sprchy.
Útočiště ticha, Indie
Moderní mysl má jen málo času na odpočinek: většinu svého volného času věnujeme prohlížení sociálních sítí, obavám o finance nebo povrchní konverzaci. Pokud byste ale nemohli dělat nic z toho, jak dlouho byste to vydrželi? V jednom z center Vipassana (což znamená „vidět věci takové, jaké skutečně jsou”), které se nacházejí na mnoha místech Indie, složí účastníci 10 denní slib ticha a přitom vedou klášterní způsob života. Tato praxe prý zlepšuje pochopení sebe sama, a také zdraví. Kurzy jsou zdarma, ale dary jsou vítány.
Solné jeskyně, Chicago, USA
Majitelé salonu Galos Caves v Chicagu říkají, že krátký pobyt v jedné z jejich jodizovaných solných jeskyní může vyléčit vše od astmatu až po zánět tlustého střeva. I když toto tvrzení je nutné brát trochu s rezervou, prospěšnost přírodního slaného vzduchu, tzv. haloterapie, je známá už od dob starověkého Řecka. Stačí se pohodlně posadit do křesla, pustit meditační hudbu a jen dýchat.
Vinné lázně, Japonsko
Možná jste už slyšeli o luxusních vinných lázních v Bordeaux, japonská verze však nabízí ještě více možností. Yunessun Spa Resort ve městě Hakone nabízí obecní bazén s vínem, kde si mohou návštěvníci zaplavat v červeném víně; tzv. vinoterapie prý má omlazující účinek na pokožku a zpomaluje proces stárnutí. A pokud červené víno nemusíte, je zde také možnost ponořit se do zeleného čaje nebo do kávy.
Orgasmická meditace, Velká Británie
Nejnovější výstřelek ve Velké Británii se nazývá orgasmická meditace (účastníky nazývaná OM). Princip je jednoduchý: zcela oblečený partner metodicky hladí ženě klitoris po dobu 15 minut – a to je vše. OM se může konat ve skupinách nebo v soukromí a výhodami „vědomé masturbace“ je prý zvýšení intimity, více energie a zmírnění stresu.
Návrat do lůna, Londýn, Velká Británie
Každá matka Vám řekne, že udržet dítě v klidu není nic snadného. Děloha může přitom být nejzazší nástroj relaxace, avšak pro nás všechny je to jednosměrka. Dnes si můžete něco podobného vyzkoušet ve studiu Zed Rooms by Simba Sleep ve Shoreditch v Londýně. Klíčem „místnost-děloha“, kde se můžete schoulit do klubíčka a klidně dýchat. A třeba si i cucat palec.
Ayahuasca Shaman Retreat, Peru
Rituály s ayahuascou, kdysi posvátné rituály domorodých amazonských kmenů, se v posledních letech staly oblíbenou atrakcí. Jedná se o tradiční rituály, při nichž účastníci zažívají vize a zjevení poté, co vypili nápoj z psychedelické rostliny. Zážitek trvá mnoho hodin a na vše dohlíží zkušený šaman. Centrum Blue Morpho Shamanic Ayahuasca Retreat Center nacházející se v deštném pralese asi hodinu cesty od města Iquitos v Peru nabízí pravidelně obřady s prověřenými domorodými šamany, kteří připraví směs ayahuasca podle typu hostů, kterým se bude nápoj podávat – a také podle rad léčivých duchů.
Psychedelické osvícení, Gabon
V čistých lesích afrického Gabonu je cesta k osvícení dlážděna silným halucinogenem známým jako iboga. Tento psychedelický keř je v centru náboženství bwiti, které kombinuje uctívání lesa s křesťanstvím, a používá se během rituálu iniciace. Iboga způsobí dlouhý trip, který podle šamanů pomáhá proti depresi a (překvapivě) také proti závislosti na drogách. Kritici však říkají, že rituál, který zahrnuje také malování na obličej a tanec, je nebezpečný kvůli silným účinkům rostliny; zatímco jiné psychedelické rostliny, jako je ayahuasca (výše), mají jednu složku měnící vědomí, iboga má těchto složek minimálně dvanáct. Nicméně stále více cizinců míří do Gabonu, aby se zúčastnili tohoto duchovního zážitku.
Hýčkání ve věznici, Thajsko
Málokdo by si asi přál strávit víkend v thajském nápravném zařízení, věznice v Chiang Mai však nabízí netradiční zážitek. Masáže jsou zde poskytovány trénovanými vězeňkyněmi jako součást programu na jejich integraci do pracující společnosti. Návštěva zde uklidní Vaše bolesti i svědomí, protože mzda a spropitné se vězenkyním ukládá do doby propuštění – což je osvícený nápad.
Fu*k It Retreat, Itálie
To, co původně začalo jako útočiště pro vystresované manažery, se časem pro mnohé stalo způsobem života. Zapomeňte na zenové zahrádky a meditativní dýchací techniky – letovisko rozptýlí Vaše obavy, stres a úzkosti pomocí dvou slov: fu*k it („kašlete na to“). Rozčilujete se kvůli penězům? Fu*k it. Máte obavy, že je Váš zadek příliš velký? Fu*k it. Skvělé italské centrum také používá energii kundalini a čínské techniky qigong, které pomáhají hostům znovuzískat rovnováhu v jejich životě.
Meditace na kajacích, Mexiko
Zapomeňte na ulidňující hudbu, kterou posloucháte při práci: CK Sea Trek Baja přináší zvuky moře do života. Při 8 denním výletu na kajaku v Kalifornském zálivu můžete obdivovat krásu nedalekých ostrovů Carmen a Danzante, kde Vám budou dělat společnost pouze delfíni a plejtváci. Kombinace safírově modrého nebe, tiché meditace a šplouchání vln o boky loďky uklidní i nejvíce napjaté a vystresované jedince.
Jóga smíchu, Indie
Dr. Madan Kataria, příznivce myšlenky smíchu jako nejlepšího léku, založil v roce 1995 první Klub smíchu na světě. Každé ráno se setká s hrstkou „pacientů“ v bombajském parku a vypráví jim vtipy. Brzy se začaly dostavovat stovky lidí a díky vtipům se tito lidé nakonec smáli jen tak pro nic. Mantrou bylo „napodobuj, dokud to nezvládneš“ – zcela se poddat nakažlivému smíchu. A zafungovalo to: dnes se tzv. jóga smíchu praktikuje po celém světě; někde dokonce i přes Skype.
Léčba pláčem, Japonsko
Pusťte své emoce ven. Už dlouho se ví, že když si dobře zapláčete, velmi tím prospějete sobě a svému zdraví. Také Freud věřil, že emoce je lepší pustit ven než držet uvnitř, a řada studií se chlubí zdravotními přínosy pláče na zmírnění stresu. Na to mysleli Japonci, když zavedli „terapii pláčem“, při níž jsou účastníci povzbuzováni, aby plakali nahlas. Aby emoce neopadly, za tímto účelem najatí chlapci vyprávějí klientům smutné příběhy a připomínají jim jejich mrtvé domácí mazlíčky, což vyvolává další slzy, které jemně stírají. Terapie známá jako „hledání slz“ (ruikatsu) se praktikuje v oblasti Kansai na jihu Japonska, ale tuto praxi začaly přijímat také některé společnosti.