Neuvěřitelné město: Vítejte v Nefta Dashlari, které stojí na ropných plošinách

Neuvěřitelné město: Vítejte v Nefta Dashlari, které stojí na ropných plošinách 1

V Kaspickém moři, stovky kilometrů od ázerbájdžánské metropole Baku, leží jedno z nejúžasnějších sídel na Zemi. Plně funkční město s dvěma tisíci obyvateli se rozléhá na síti ropných plošin a umělých ostrovů, které spojuje přes tři sta kilometrů mostů. Vítejte v Nefta Dashlari.

Ázerbájdžán je známý velkými zásobami ropy již od starověku. První důkazy o ropných vrtech a prodeji černého zlata pocházejí již ze čtvrtého století po Kristu. Ve starých arabských a perských rukopisech také nacházíme prosakování ropy na zemský povrch a popsal ho dokonce i Marco Polo.

Éra moderní těžby ropy se začala v roce 1870 poté, jak Rusko začalo tuto oblast okupovat. Před začátkem druhé světové války se v Ázerbájdžánu těžilo 175 milionů barelů ropy ročně. Po skončení konfliktu se sovětští inženýři snažili najít nová ložiska černého zlata, což se jim nakonec i podařilo.

 
nafta

To, že se ložisko nacházelo více než kilometr pod mořskou hladinou, jim nevadilo, a nechali na tomto místě postavit vůbec první námořní ropnou plošinu. Základy města Nefta Dashlari byly na světě a těžba začala v roce 1951.

Za několik desetiletí se počet plošin rozrostl na asi na dva tisíce. Dělníci zde postavili obytné budovy, továrnu na výrobu nápojů, knihovnu, pekárnu, prádelnu, kino a dokonce i fotbalové hřiště či park. V době největší slávy žilo v Nefta Dashlari přibližně pět tisíc lidí.

Jeho pozvolný úpadek nastal s rozpadem Sovětského svazu a objevem jiných ložisek ropy. Mnohé plošiny zůstaly opuštěné a nedostatečná údržba způsobila, že se zřítily do moře. Z tři sta kilometrů mostních spojení je dnes možné využívat jen 45. Vláda ho však přesto hlídá a turista se sem dostane jen velmi těžko.