Nejšťastnější jsme, když se věnujeme snadné, rutinní činnosti. A bezduché odklony pozornosti doplňují naše kognitivní zdroje.
„Máme 47sekundové intervaly pozornosti a udržujeme je tím, že se sami vyrušíme,“ říká Gloria Mark. „Sama to cítím, to napětí, které se hromadí, takže musím změnit obrazovku – přejít na nový web, sociální média nebo cokoliv jiného.“
V souladu s tím je často navrhovanou léčbou roztříštěnosti tzv. flow (tok), psychologický stav, kdy jste tak ponořeni do své práce, že ztrácíte pojem o čase i o vnějším světě. Gloria Mark má rozsáhlé zkušenosti s flow, i když ne ve své vědecké kariéře. Než získala magisterský titul v oboru statistiky, což ji připravilo cestu k psychologii a používání počítače, studovala výtvarné umění se specializací na abstraktní expresionismus. Tváří v tvář ekonomické realitě však opustila své sny o tom být umělkyní – ale po letech se hodiny strávené plynutím (flow), malováním, kreslením a vedlejším myšlením ukázaly být cenné v jejím vědeckém výzkumu. Zjistila, že většina znalostní práce vyžaduje analytické myšlení, které nám brání nechat se strhnout.
„Spousta lidí tvrdí, že když pracujete na svých počítačích a ve svém každodenním životě, můžete se dostat do flow, ale je to hodně o povaze práce.“
Ve skutečnosti flow závisí na určité úrovni výzvy, díky níž se cítíme příjemně zaujatí a „rozšířeni“, což nás činí šťastnými, ale také způsobuje nízký stres.
„Je mýtus, že bychom se měli neustále soustředit – je to příliš stresující,“ říká Gloria Mark.
Stejně tak, i když se bezduché digitální odklony, jako je hraní Candy Crush nebo prohlížení sociálních sítí, mohou zdát jako přesně ten druh plýtvání časem, kterému bychom se měli snažit vyhnout, ve skutečnosti plní cennou funkci, říká Gloria Mark. Tento druh snadné, rutinní činnosti je nejen příjemný, ale doplňuje naše kognitivní zdroje, které jsou nezbytné k tomu, abychom byli později produktivní.
Skutečnosti, že flow je nejen vzácný, ale také úlevný, a že přestávka pro rolování po jiné obrazovce nebo hraní hry na telefonu může být osvěžující, jsou důkazem potřeby nuancí. Moralizace nad produktivitou a časem u obrazovky je neužitečná, pokud jde o hledání řešení – ale vysoce zisková, jak ukazuje boom (zbytečných) brýlí proti modrému světlu a technologií „bez rozptylování“. V loňském roce byla bestsellerem na obou stranách Atlantiku kniha spisovatele Johanna Hariho Stolen Focus („Ukradení zaměření“) která odsuzovala „obrovské invazivní síly“, které narušují naši koncentraci, a prosazuje jako řešení právě flow. Stolen Focus končí voláním po naléhavém společenském „hnutí za znovuzískání naších mysli“ – a mezitím usilujte o stav toku (Hari sám absolvoval měsíční „digitální detox“ na Cape Cod, USA) Stejně jako ostatní, i Gloria Mark má obavy z Hariho „jednostranného argumentu a výzkumu“. Není pro nás o nic víc možné, abychom se celý den soustředili, než jako bychom měli nonstop zvedat činky, říká – a přesto je to přesně to, co od sebe mnozí očekávají, na úkor svého vlastního zdraví. Problém je pociťován daleko za malou částí populace s ADHD, říká Gloria Mark.
„Lidé říkají, že prožíváme epidemii ADHD, ale s takovým tvrzením bychom měli být opatrní.“
Je zapotřebí další výzkum jakéhokoli vztahu mezi ADHD a používáním osobních zařízení – ale může se stát, že lidé jsou prostě vyčerpaní, snaží se a nedokážou se soustředit. Mnoho rad obchází toto sebehodnocení pomocí softwaru pro zvýšení produktivity, který omezuje přístup k sociálním médiím. Ale to, říká Gloria Mark, podkopává naši autonomii.
„Zejména přístup ´studeného krocana´ bere lidem agresivitu – je to jako když máte na kole tréninková kola a nikdy se na něm nenaučíte jezdit.“
V Attention Span se Gloria Mark zastává nového přístupu k pozornosti založeného na důkazech, který pracuje s naším moderním světem protkaným technologiemi a tendencemi k rozptyloování, místo aby se snažil vtlačit džina zpět do láhve.
„Uvízli jsme v technologii, nemůžeme se jí vzdát, takže o tom ani nemluvme – ale můžeme ji použít inteligentním způsobem, abychom získali výhody.“
Spíše než usilovat o flow nebo být neustále soustředěný Gloria Mark navrhuje, abychom se zaměřili na „rovnováhu stavů pozornosti“, která odráží naše přirozené cirkadiánní rytmy. Důležitá je identifikace Vašeho individuálního chronotypu – zda pracujete lépe brzy ráno, pozdě večer, nebo jste někde mezi tím.
„Někdy se to dělí na lvy, medvědy, delfíny a vlky. Může Vám to pomoci uspořádat si svůj den tak, aby dobře fungoval,“ říká Gloria Mark. „Je to otázka pochopení, kdy jste na vrcholu, kdy máte schopnost odvádět tvrdou práci, být kreativní, a také, kdy nejste.“
Gloria Mark patří k „medvědům“, takže je nejproduktivnější za denního světla mezi 10 a 14 hod., když lvi se lvi stahují a delfíni a vlci začínají. Tím, že si uvědomíme tyto vzácné vrcholy své výkonnosti, říká Gloria Mark, můžeme tento časový úsek chránit pro práci vyžadující kreativitu nebo koncentraci – nikoli ho „vyplýtvat“ třeba na e-mailech. Naučila se to dělat u sebe. „Bývala jsem totálně vyčerpaná. Na konci dne byl můj mozek vyždímaný… Naučila jsem se stáhnout se a dát si pauzu.“
Nyní si na čas mimo hlavní aktivitu paní Mark naplánuje nenáročnou administrativu, nebo osvěžení se procházkou po bloku či hraním online slovní hry. „Uvědomila jsem si, že jsem byla velmi dlouho ve velkém stresu.“
Na společenské úrovni Gloria Mark podporuje zákony o „právu na odpojení“ v boji proti přetížení e-maily, ale říká, že kulturní posun možná bude muset být na prvním místě. Navrhuje kultivovat „metavědomí“ naší vlastní pozornosti – ať už máme zdroje na spalování, nebo potřebujeme doplnit palivo – a zapojení do technologie.
„Když jste na sociálních sítích, udržujte se v přítomnosti tím, že se zeptáte: Mám ještě hodnotu z toho, že jsem tady? Pokud ne a cítíte se čím dál vyčerpanější nebo naopak více svěží, odejděte “ říká paní Mark. Je to pragmatičtější – a dokonce je možné říct, více posilující – pohled na naši technologickou budoucnost než mnohé jiné.
„Jsem optimistická v tom, že můžeme převzít kontrolu a změnit způsob, jakým se věci mají,“ souhlasí Gloria Mark. Ale prvním krokem je přijmout, že naše pozornost, stejně jako náš čas, je omezená – a že si můžeme vybrat, jak ji strávíme.