Každému zkušenému cestovateli je jasné, že téměř ve všech muzeích platí zákaz fotografování. Avšak v největších světových muzeích si budete muset vychutnat rekvizity i výstavy jako „za starých časů“ – bez postávání a focení se s nataženou rukou, tedy bez šelfu. Vedení těchto muzeí se totiž rozhodlo bojovat proti světovému fenoménu po svém – zákazem používání Self tyčí.
Zákazem těchto populárních vymožeností se muzea snaží chránit bezpečnost vystavených artefaktů a zajistit komfort ostatních návštěvníků. Představte si, že se v Louvru soustředěně díváte na obraz Mony Lisy, ale najednou do vás vrazí další návštěvník muzea, snažící se zachytit svou maličkost na dokonalé šelfu. Právě takovým situacím se snaží muzea vyhnout.
Pokud cestujete po světě a vaše kroky míří i do muzeí, před vstupem si zjistěte, zda v něm neplatí právě tento zákaz. Níže uvedené světové muzea totiž striktně odmítají současný trend „self“.
Smithsonian
Americká kulturní instituce Smithsonian pokrývá 19 muzeí a galerií ve Washingtonu. Kulturní dědictví, které vlastní, je dokonale chráněno a zachovávány. Vstup do těchto muzeí je obvykle zdarma a návštěvníci si mohou prohlédnout více než 137 milionů historických artefaktů, zahrnujíc i 3,5 miliard let staré fosílie i přistávací měsíční modul Apollo. Má to však háček – v žádném z 19 muzeí nejsou povoleny šelf tyče. Samozřejmostí je zákaz fotografování, ať už sebe nebo vystavených artefaktů.
Louvre
Žádný výlet do Paříže není kompletní bez návštěvy světového epicentra umění – galerie Louvre. Toto muzeum bylo kdysi domovem francouzské královské rodiny. Dnes je domovem více než 35 000 uměleckých děl, které jsou umístěny na osmi různých odděleních. Jak se dá předpokládat, o „selfíčku“ s Monou Lisou můžete jen snít. 🙂
Van Goghovo muzeum
Během svého nejbližšího výletu do Amsterdamu nezapomeňte navštívit Van Goghovo muzeum. Nenajdete v něm jen díla světoznámého holandského malíře Vincenta Van Gogha, ale i díla mnohých talentovaných umělců 19. století. Muzeum funguje od roku 1973 a v Amsterdamu patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce.
Institut umění v Chicagu
Před chicagským Institutem umění si sice můžete udělat self s jeho ikonickými lvy, ale po vstupu do muzea doporučujeme fotoaparát vypnout. Toto muzeum se podle hodnocení portálu Tripadvisor stalo nejlepším na světě. Je domovem více než 300 tisíc uměleckých děl, které jsou známé i široké laické veřejnosti – jde především o díla Goerges Seurat, Granta Woodse, Clauda Moneta, Rembranta či Paula Gauguina.
Londýnská národní galerie
Londýnská národní galerie se nachází na severní straně náměstí Trafalgar Square. Od roku 1824 veřejnosti zpřístupňuje pozoruhodné díla umělců západní Evropy – Botticelliho, Titian, Raphaela, Michelangela, Caravaggia, Rembrandta, Cézanna i mnoha dalších.
Newyorské Metropolitní muzeum umění
New York je považován za „mekku umění“. Nachází se v něm více než 1 500 muzeí a galerií, ve kterých si můžete prohlédnout artefakty z celého světa. Avšak Metropolitní muzeum umění je jedinečné – jde o nejstarší a největší muzeu v USA. Od roku 1880 sídlí v Central Parku a stalo se jeho nejnavštěvovanějším bodem. Od domácích dostalo „lidové“ pojmenování „Met“ a jeho sbírka zahrnuje okolo tří milionů uměleckých děl. Není divu, že se Metropolitní muzeum také stalo „no self zónou“.