Nokia N-Gage: nevydařený experiment

Nokia N-Gage: nevydařený experiment 1

Smartphony dnes hýbou světem. Zlepšují život, ovládat je dokáže i malé dítě a stávají se stále větším fenoménem. Málokdo však ví, že společnost Nokia podobnou vlnu nadšení v roce 2001 očekávala. Rozhodla se proto vytvořit zařízení, které mělo  zrevolucionizovat technologickou sféru. O co vlastně šlo?

Na konci 90. let se mezi mladou generací (především v USA a Japonsku) rozšířil trend používání mobilních telefonů a herních zařízení, zvaných „handheldy“, tedy hracích skříněk, které se daly pohodlně strčit do kapsy. Představitelé Nokie vycítili šanci a rozhodli se vytvořit smartphone, který spojí základní funkce klasického mobilu a herní konzole. Výsledkem bylo vydání N-Gage v roce 2003.

Internetové připojení a bluetooth měli hráčům pomoci při bezproblémovém hraní her online, zařízení navíc prohrávalo i videa a zvukový formát MP3. Pohodlnou manipulaci zajišťoval operační systém Symbian 6.1.

N-Gage však okamžitě po vydání narazilo na nezájem hráčů, kteří raději využívali handeld Game Boy Advance od nejdominantnějšího hráče na trhu, firmy Nintendo. Tlačítka smartphonu nebyly přizpůsobeny hraní a během telefonování se objevila podobnost s oblíbeným pokrmem, Tacoma, což způsobilo zesměšňování produktu.

Nokia si na sebe upletla bič i cenou za jeden kus. N-Gage se totiž po vydání dal koupit za částku 299 amerických dolarů, takže zákazníci raději používali na telefonování klasické mobily, zatímco herní zážitek obstaral zmíněný Game Boy Advance, který se ve srovnání s N-Gage dokonce prodával v poměru 100:1. Společnost se v roce 2004 pokusila neúspěšný experiment oživit modelem QD, ale za dva roky se prodaly jen 2 miliony kusů.

N-Gage a N-Gage QD se staly komerčními propadáky. Odborníci tvrdí, že se vynikající nápad tvůrců zrodil v nesprávné době. Navzdory neúspěchu ale tento výrobek inspiroval mnoho vývojářů a jeho odkaz přetrvává dodnes.