Norilsk je místem obrovského bohatství, které je zároveň hlavní příčinou jeho existence.
Oficiálním datem jeho založení je rok 1935 a na jeho výstavbě se podíleli téměř výhradně vězni z gulagů. Pracovalo jich zde až půl milionu, přičemž tisíce z nich v nelidských podmínkách přišli o život. Město vzniklo kvůli nerostnému bohatství ukrytému pod povrchem.
Norilsk je dodnes světovým lídrem v těžbě niklu a palladia, ale ve velkém se zde ze země doluje i uhlí. Podmínky, ve kterých musejí horníci pracovat jsou sice bídné, na druhé straně však mají ročně 90 dní dovolené a do důchodu smějí odejít již v 45 letech.
Dnes tu už samozřejmě nikdo nežije z donucení, přestože jde o město plné extrémů. Průměrná teplota zde dosahuje -10 stupňů Celsia a uprostřed nejtužší zimy klesne rtuť v teploměru až na hodnotu -55. Obyvatelé Norilsk, kterých je přibližně 170 tisíc, také zažívají téměř dva měsíce polární noci.
Celých 43 dní, od 30. listopadu do 13. ledna, se zde Slunce nad obzorem neobjeví. Také jde o jedno z deseti nejvíce znečištěných měst světa. Každoročně místní továrny vypustí do ovzduší dva miliony tun škodlivých zplodin.
Není divu, že se obyvatelé Norilsku dožívají v průměru o deset let méně než ostatní Rusové. Na úmrtnost ovlivňuje i fakt, že se město na dlouhou dobu noří do tmy. Nedostatek slunečního světa snižuje produkci melatoninu, která následně způsobuje problémy se spánkem, únavu a deprese. Jeho nedostatek je také spojen s předčasným stárnutím a větší náchylností na rakovinu.