O australském víně

O australském víně 1

Ve světě existuje spousta vinařství, vinic a vína, které byste nikdy neokusili, kdybyste zůstávali jen na jednom místě. Nasednout do autobusu, vlaku nebo letadla a zamířit do nových lokalit je vynikající způsob, jak rozšířit svoji znalost vína i svoje zážitky.

Už bylo řečeno hodně o víně ve Francii, Itálii a dalších zemích obvykle spojovaných s vínem. Ale co další země, které nepřitahují tolik pozornosti? V tomto článku se zabýváme australským vínem a klíčovými vinařskými regiony, což je Západní Austrálie, Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Victoria a Tasmánie. Na začátek je třeba říct základní informace o klimatu a topografii (terénu) v zemi.

Topografie

Mnoho lidí ve světě uvažuje o Austrálii ve stereotypech: klokani, prašné pláně a bílé písčité pláže na pobřeží. Ale najdete zde samozřejmě mnohem více: pohoří, svěží zelené pastviny (ve stylu Nového Zélandu), a především rozmanitou půdu. Země se dělí na čtyři různé topografické regiony: písčité pobřežní pláně, vysočinu, centrální pláně a západní planinu. Pro víno to znamená, že různé regiony skýtají různé půdní systémy umožňující výrobu fantastických druhů vína.

Klima

Podobně jako u topografie platí, že Austrálie je obrovská a má několik různých druhů klimatu. Sever Austrálie má spíše tropické klima a najdete zde řadu vinic. Většina vinařských regionů zájmu však leží v jižních částech země, které prožívají mírná léta a chladnější zimy. Co se týče vinic, počasí zanechává stopu na chuti hroznů. Klima v jednotlivých regionech má vliv na styl vína, které pijeme, takže než začnete plánovat návštěvu některého regionu, pamatujte rovněž na klima a styl vína. K tomu Vám přinášíme následující informace.  

O australském víně 2

Západní Austrálie

První region, na který se zaměříme, je dechberoucí Západní Austrálie. Není zde tolik suchého tepla, zato teplé, a přitom svěží, letní dny s chladnějšími nocemi, takže tu vzniká víno, které je dokonale zralé a mimořádně svěží. Terén je trochu kopcovitý, ale hlavní vliv mají řeky, které tudy protékají. Margaret River je subregion, který byste si neměli nechat ujít. Má bohatou půdu, ale také příjemné svěží klima, které dává vzniknout některým velmi charakteristickým vínům. K dalším klíčovým subregionům patří: Great Southern, Peel, Pemberton, Swan District.

Klíčová vína: cabernet sauvignon a chardonnay (především z Margaret River’s), ryzlink, verdelho.

Kam se vydat: Amelia Park Wines v Margaret River a Pinelli Wines ve Swan Valley. 

 

Nový Jižní Wales

Nový Jižní Wales není ve světě vína takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti je místem, kde byly zasazeny první vinice v Austrálii. Stát na východním pobřeží má rozmanité klima: kolem Sydney panuje pobřežní klima, ale jinde najdete vysokohorské klima nebo teplejší říční klima. I když Nový Jiní Wales stál na počátku historie australského vína, není to hlavním výrobcem vína v zemi. Nicméně zde najdete spoustu oblíbených subregionů, kde můžete obdivovat krásy Austrálie a její vynikající vína. Další klíčové subregiony ve státě Nový Jižní Wales: Hunter Valley (odkud pocházejí jemná vyzrálá bílá vína), Canberra District, Murray Darling, Tumbarumba.

Klíčová vína: semillon, syrah.

Kam se vydat: Lark Hill Winery, Canberra District a Allandale Winery z Hunter Valley.

 

Jižní Austrálie

Jižní Austrálie je jeden z nejoblíbenějších vinařských regionů v zemi. Produkuje většina australského vína a také má některé nejstarší vinice, takže víno z nich má značnou hloubku. Proč je však tento region pro výrobu vína tak oblíbený? Zdejší klima je suché a horké, takže dává vzniknout vyzrálým hroznům a krásně odvážným, koncentrovaným a hustým vínům. Barossa Valley, jeden z nejoblíbenějších subregionů v Austrálii, nabízí ikonické červené víno. Zde pochopíte, proč je syrah tak významný, ale možná si ještě více zamilujete odrůdy, jako je grenache, mourvedre a cabernet sauvignon. Některé další oblíbené subregiony: Adelaide Hills (jeden z nejlepších subregionů s chladnějším klimatem), Langhorne Creek, Coonawarra, McLaren Vale.

Klíčová vína: syrah, cabernet sauvignon (především z Coonawarra), grenache.

Kam se vydat: D’Arenberg Winery v McLaren Vale a St. Hugo Winery v Barossa Valley.

 

Tasmánie

Tasmánie je ostrov oddělený Bassovým průlivem od pevninské Austrálie, přesto sem můžete přijít a nebudete zklamáni, že jste někde úplně jinde. Tasmánie, která nabízí skvělá vína chladnějšího klimatu, se rovněž může chlubit dary moře patřícími k nejlepším na světě. Čerstvě ulovené ryby si můžete dopřát s vybraným perlivým vínem, ryzlinkem nebo s rulandským modrým; ale těžká vína zde nenajdete. Ostrov má specifické subregiony: Tamar Valley, Cool River Valley, East Coast, Pipers River.

Klíčová vína: tasmanian méthode champenoise (víno vzniklé tradiční metodou výroby šampaňského), ryzlink, chardonnay.

Kam se vydat: Goaty Hill Wines v Tamar Valley a Milton Winery v East Coast.

 

Victoria

Při výčtu toho, co je třeba vědět o australském víně, nesmíme opomenout ani stát Victoria, který má velmi rozmanité podmínky ve svých vinicích. Vliv má topografie a klima, takže zde najdete horké a suché oblasti, ale také chladnější klima a nízko položené lokality. Zdejší rozmanitost je natolik oblíbená, že stát má nejvíce vinic ze všech regionů. Ke klíčovým subregionům patří: Yarra Valley, Mornington Peninsula, Rutherglen (dezertní vína).

Klíčová vína: rulandské modré (pinot noir), muškát, chardonnay.

Kam se vydat: Oakridge Wines v Yarra Valley a Quealy Winemakersv Mornington Peninsula.