O jihoafrickém víně

O jihoafrickém víně 1

Kapské město, Stolová hora. Safari. Bujná vegetace. Tyrkysové moře a modré nebe. Když je řeč o Jihoafrické republice, většině se vybaví tato slova – ale co takhle jihoafrické víno? Kolik toho ve skutečnosti víte o víně v JAR a zdejších vinařských oblastech?

 

Kapské květenná říše

Věděli jste, že je téměř všechno víno v JAR vypěstováno na území Kapské květenné říše“? Oblast biodiverzity na seznamu přírodních památek UNESCO je nejmenší a nejbohatší z celkem 6 květenných říší (Floral Kingdom) na světě. Celých 70 % rostlin, které rostou v Kapské květenné říši, nenajdete nikde jinde na světě, což dokládá její ekologický význam z hlediska rozmanitosti, hustoty a počtu endemických druhů.

O jihoafrickém víně 2

Pečeť (The Seal)

Další zajímavý fakt týkající se jihoafrického vína: více jak 95 % vinařského průmyslu v JAR řídí ekologicky udržitelnými principy při pěstování vína a jeho výrobě. U sklizně v roce 2010 země zavedla „pečeť“, štítek, který potvrzuje, že víno bylo vyprodukováno ekologicky udržitelně, bylo stáčeno do lahví v zemi a je 100 % jihoafrické.

 

Víno původu (Wine of Origin)

Na rozdíl od jiných systémů označení původu (apelací, jako je francouzské AOC), které regulují mimo jiné povolené odrůdy, metody pnutí rostlin, zavlažování a výtěžek sklizně, jihoafrický program Víno původu (Wine of Origin) pouze upravuje definování vinařských regionů v JAR a může se objevit na vinětách. Když na láhvi najdete termín „Wine of Origin“ nebo zkráceně W.O. spolu s názvem regionu (např. Stellenbosch nebo Durbanville), potvrzuje to, že 100 % hroznů použitých při jeho výrobě pochází z tohoto specifického regionu.

 

Dezertní vína

Věděli jste, že v 18. století patřila jihoafrická dezertní vína k nejslavnějším a nejvyhledávanějším na světě? Vína Constantia byla oslavování hned vedle maďarského tokajského nebo francouzského Sauternes, to však změnila epidemie mšičky révokaze (phylloxera), která se na jihoafrických vinicích rozšířila na konci 19. století a zdecimovala je. I když zdejší sladká vína nikdy nezískala světové renomé, JAR je vyrábí i dnes za použití podobných metod jako vzniká portské (a také z podobných hroznů, k nimž patří odrůdy syrah, pinotage, tinta barroca a touriga nacional). Vína ve stylu sherry, které vznikají za použití španělského systému solera, a muškátová brandy známá jako Jerepigo jsou další součásti portfolia jihoafrických dezertních vín.

 

Chenin Blanc

Vlajkovou odrůdou v zemi je sice červený pinotage, ale nejvíce pěstovanou révou v JAR je bílý chenin blanc. Pokud jde o nejvíce pěstovanou odrůdu červeného vína v zemi, pinotage (kříženec mezi rulandským modrým/pinot noir a cinsaut) je až na druhém místě po cabernet sauvignonu.

O jihoafrickém víně 3

Jihoafrické vinařské regiony

Jihoafrické vinařské regiony patří k nejkrásnějším a nejpůsobivějším na světě. Většina z 18 oficiálních vinných tras v Kapském městě (a 2 brandy trasy) je vzdálena méně než hodinu cesty od Kapského města, takže jsou dobře dostupné pro návštěvníky, kteří sem přilétají z metropole Pretoria. Připravte se na to, že jihoafrické vinařské oblasti jsou nezapomenutelné. Čeká na Vás dechberoucí krajina, azurové moře, divoká flóra a fauna, impozantní pohoří a skvělé vinice a vinařství.

Stellenbosch

Stellenbosch je druhé nejstarší město v zemi a nepochybně její metropole vína. Vinařská oblast Stellenbosch je vzdálena méně než 30 minut cesty od mezinárodního letiště v Kapském městě na jižním výběžku afrického kontinentu. Jedná se o pestrý region s uznávaným vínem, vynikajícím jídlem a ubytováním světové úrovně. Vinařská stezka Stellenbosch Wine Route vznikla v roce 1971, což znamenalo začátek vinařské turistiky v zemi. Dnes region nabízí příležitost obdivovat některé z nejlepších příkladů architektury v holandském kapském stylu, ochutnat cenami ověnčené druhy olivového oleje a bio octa, dopřát si působivé směsi červeného vína, navštívit historická panství, ale také moderní vinice… Stručně řečeno: návštěva regionu Stellenbosch znamená ponoření se do jihoafrické výroby vína.

Constantia

Constantia je kolébkou výroby vína v Kapsku, kde vznikala v 17. století světoznámá dezertní vína Constantia. Historické údolí leží na jižních svazích Stolové hory a je známé jako Kapská květenná říše (výše). Zdejší chladnější klima je ideální pro výrobu bílého vína, konkrétně sauvignon blanc.

Franschhoek

Jen 45 minut od Kapského města leží oblast kolem města Franschhoek, která na Vás zapůsobí farmami s francouzskými jmény s budovami v holandském kapském stylu, impozantními duby a zvlněnými vinicemi. Kulinářská metropole země a významný vinařský region je nezbytnou zastávkou pro turisty, s bohatou kulturou a historií a s nezapomenutelnými podniky s jídlem.