O plzeňském pivu (Pilsner)

O plzeňském pivu (Pilsner) 1

Pivo typu Pilsner je ve světě považováno za jedno z nejlepších vůbec a zde se dozvíte, proč tomu tak je.

Bylo to v roce 1842 v Plzni (Pilsen), když sládek Josef Groll údajně náhodou připravil úplně první várku zlatavého osvěžujícího pilsneru, což je typ ležáku (lager). Dobře připravené pivo s přirozenou karbonizací a hustou bílou pěnou bylo v ostrém kontrastu s hnědým bavorským pivem, které se v té době běžně pilo. Netřeba říkat, že to byla příjemná změna. Zahájena byla výroba a jeho obliba se brzy rozšířila do dalších měst a poté i zemí. Do roku 1862 byl pilsner k dostání ve většině zemí západní Evropy a oslovil dokonce i obyvatele Paříže, kteří jinak milují víno. V roce 1898 vznikla značka Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell), aby odlišila původní český pilsner od cizích piv. Dnes se pilsner objevuje mezi nejoblíbenějšími druhy piva na světě a vyhledává ho mnoho milovníků piva z různých zemí.

 

Proč je plzeňské pivo tak dobré?

I když existuje mnoho druhů piva pilsner, např. německý nebo americký, většina milovníků piva ve světě prý považuje český pilsner za nejlepší :-). To je jistě povzbuzující zpráva, takže postoupíme k tomu, jak se původní Plzeňský Prazdroj připravuje a proč je tak dobrý.

  1. Měkká voda

Když přijdete do pivovaru v Plzni, dozvíte se mnoho o tom, že právě měkká voda pomohla k vytvoření piva pilsner. Důvod je zřejmý – pivo je převážně z vody. Voda v Plzni, především z určitých studní v okolí pivovaru, obsahuje nepatrné množství vápníku a dalších rozpuštěných látek a dává pilsneru jeho charakteristické vlastnosti světlého ležáku.

  1. Trojité rmutování (dekokční proces)

Rmutování odvaru je a tradiční metoda vaření piva. Dekokce znamená „destilace esence“, v tomto případě z cukru v ječmeni (a dalších obilovinách používaných k výrobě piva). Moderní rmutovací techniky používají druhy sladu, které nevyžadují více kroků k přeměně cukrů ve sladu, zatímco v dřívějších letech nebyly slady tak rafinované a k přeměně cukru potřebovaly další fáze zahřívání. Vícestupňový dekokční proces využívá část rmutu zahřátou k varu, která se pak znovu přidá do hlavního rmutu, čímž se zvýší jeho teplota a přemění se cukry ve sladu. Je zajímavé, že tento proces byl původně používán v dobách před teploměry jako konzistentní způsob, jak neustále zvyšovat teplotu konečné směsi. Trojité rmutování, kde se proces opakuje třikrát, dodává celému procesu výroby piva jeho komplexnost a vyžaduje mnoho hodin. Je to proces náročný na práci, má však své věrné zastánce, a to především díky autentické sladové chuti, která se při proces vytváří.

  1. Žatecký chmel (saaz)

Žatec leží 82 km severně od Plzně a je znám především díky pěstování ušlechtilého žateckého chmelu (Saaz), který dává pivu pilsner jeho příjemné aroma a charakteristické bylinné a květinové tóny. Na rozdíl od jiných piv není Plzeňský prazdroj chmelený nasucho, to znamená, že se chmel přidává a vaří v několika fázích. 

  1. Fermentace

Kromě vody, sladu a chmele vyžaduje proces vaření pilsneru také kvasnice, v tomto případě chladnomilné kvasnice spodního kvašení, které odvedou své kouzlo na dně nádrží. Pod pivovarem Plzeňský Prazdroj leží síť tunelů plných mohutných nádrží – část z nich můžete spatřit, kdy podniknete prohlídku pivovaru. Do roku 1993 nechával Prazdroj své pivo fermentovat ve velkých otevřených dubových sudech, pak ale přešel na velké nádrže z nerez oceli. Součástí procesu fermentace je fáze ležení, co je doba, kdy pivo leží v nádržích 35-40 dní předtím, než je přefiltrováno a stočeno do lahví. Když budete v pivovaru, můžete ochutnat také nefiltrovaný nebo nepasterizovaný pilsner, které jsou naprosto vynikající.

O plzeňském pivu (Pilsner) 2

Charakteristiky plzeňského piva:

Piva typu Pilsner mají světlou zlatavou barvu, patrný kyselý chmel a svěží závěr. Milovníci piva oceňují u Plzeňského Prazdroje také jeho hustou bílou čepici, patrné chmelové aroma, přirozenou karbonizaci (sycení) a lehce máslovou příchuť.

Proč je pivo nejoblíbenější nápoj světa

Pokrmy, které se nejvíce hodí k plzeňskému pivu

Pilsner spolehlivě poslouží k uhašení žízně po celý rok. Dá se pít také před jídlem a hodí se k mnoha pokrmům, k nimž (kromě české klasiky) patří mimo jiné:

  • indické kari
  • grilované maso
  • lehce povaření měkkýši (např. škeble)
  • smažené ryby

 

Starý a nová Pilsner

Pokud coby milovníci zlatého moku navštívíte Plzeň, prohlídka pivovaru Pilsner Urquell je nutností. Ale v celé ČR i v jiných zemích světa naleznete jak velké značky, tak řemeslné pivovary, které vaří vynikající pilsner. Zde jsou některé příklady pilsneru od velkých značek i řemeslných pivovarů u nás i ve světě:

  • Pilsner Urquell, ČR
  • Koutský 12° Světlý Ležák, ČR
  • Bitburger Premium Pils, Německo
  • Jever Pilsener, Německo
  • Samuel Adams Noble Pils, Massachusetts, USA
  • Deschutes Brewery Pine Mountain Pilsner, Oregon, USA
  • La Memphré Saaz Pils, Quebec, Kanada https://www.topmagazine.cz/hlavni-turisticke-atrakce-kanady/
  • Moonlight Reality Czeck, Kalifornie, USA
  • Fourpure Pils, Londýn, Anglie