Pivo typu Pilsner je ve světě považováno za jedno z nejlepších vůbec a zde se dozvíte, proč tomu tak je.
Bylo to v roce 1842 v Plzni (Pilsen), když sládek Josef Groll údajně náhodou připravil úplně první várku zlatavého osvěžujícího pilsneru, což je typ ležáku (lager). Dobře připravené pivo s přirozenou karbonizací a hustou bílou pěnou bylo v ostrém kontrastu s hnědým bavorským pivem, které se v té době běžně pilo. Netřeba říkat, že to byla příjemná změna. Zahájena byla výroba a jeho obliba se brzy rozšířila do dalších měst a poté i zemí. Do roku 1862 byl pilsner k dostání ve většině zemí západní Evropy a oslovil dokonce i obyvatele Paříže, kteří jinak milují víno. V roce 1898 vznikla značka Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell), aby odlišila původní český pilsner od cizích piv. Dnes se pilsner objevuje mezi nejoblíbenějšími druhy piva na světě a vyhledává ho mnoho milovníků piva z různých zemí.
I když existuje mnoho druhů piva pilsner, např. německý nebo americký, většina milovníků piva ve světě prý považuje český pilsner za nejlepší :-). To je jistě povzbuzující zpráva, takže postoupíme k tomu, jak se původní Plzeňský Prazdroj připravuje a proč je tak dobrý.
Když přijdete do pivovaru v Plzni, dozvíte se mnoho o tom, že právě měkká voda pomohla k vytvoření piva pilsner. Důvod je zřejmý – pivo je převážně z vody. Voda v Plzni, především z určitých studní v okolí pivovaru, obsahuje nepatrné množství vápníku a dalších rozpuštěných látek a dává pilsneru jeho charakteristické vlastnosti světlého ležáku.
Rmutování odvaru je a tradiční metoda vaření piva. Dekokce znamená „destilace esence“, v tomto případě z cukru v ječmeni (a dalších obilovinách používaných k výrobě piva). Moderní rmutovací techniky používají druhy sladu, které nevyžadují více kroků k přeměně cukrů ve sladu, zatímco v dřívějších letech nebyly slady tak rafinované a k přeměně cukru potřebovaly další fáze zahřívání. Vícestupňový dekokční proces využívá část rmutu zahřátou k varu, která se pak znovu přidá do hlavního rmutu, čímž se zvýší jeho teplota a přemění se cukry ve sladu. Je zajímavé, že tento proces byl původně používán v dobách před teploměry jako konzistentní způsob, jak neustále zvyšovat teplotu konečné směsi. Trojité rmutování, kde se proces opakuje třikrát, dodává celému procesu výroby piva jeho komplexnost a vyžaduje mnoho hodin. Je to proces náročný na práci, má však své věrné zastánce, a to především díky autentické sladové chuti, která se při proces vytváří.
Žatec leží 82 km severně od Plzně a je znám především díky pěstování ušlechtilého žateckého chmelu (Saaz), který dává pivu pilsner jeho příjemné aroma a charakteristické bylinné a květinové tóny. Na rozdíl od jiných piv není Plzeňský prazdroj chmelený nasucho, to znamená, že se chmel přidává a vaří v několika fázích.
Kromě vody, sladu a chmele vyžaduje proces vaření pilsneru také kvasnice, v tomto případě chladnomilné kvasnice spodního kvašení, které odvedou své kouzlo na dně nádrží. Pod pivovarem Plzeňský Prazdroj leží síť tunelů plných mohutných nádrží – část z nich můžete spatřit, kdy podniknete prohlídku pivovaru. Do roku 1993 nechával Prazdroj své pivo fermentovat ve velkých otevřených dubových sudech, pak ale přešel na velké nádrže z nerez oceli. Součástí procesu fermentace je fáze ležení, co je doba, kdy pivo leží v nádržích 35-40 dní předtím, než je přefiltrováno a stočeno do lahví. Když budete v pivovaru, můžete ochutnat také nefiltrovaný nebo nepasterizovaný pilsner, které jsou naprosto vynikající.
Piva typu Pilsner mají světlou zlatavou barvu, patrný kyselý chmel a svěží závěr. Milovníci piva oceňují u Plzeňského Prazdroje také jeho hustou bílou čepici, patrné chmelové aroma, přirozenou karbonizaci (sycení) a lehce máslovou příchuť.
Proč je pivo nejoblíbenější nápoj světa
Pilsner spolehlivě poslouží k uhašení žízně po celý rok. Dá se pít také před jídlem a hodí se k mnoha pokrmům, k nimž (kromě české klasiky) patří mimo jiné:
Pokud coby milovníci zlatého moku navštívíte Plzeň, prohlídka pivovaru Pilsner Urquell je nutností. Ale v celé ČR i v jiných zemích světa naleznete jak velké značky, tak řemeslné pivovary, které vaří vynikající pilsner. Zde jsou některé příklady pilsneru od velkých značek i řemeslných pivovarů u nás i ve světě:
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…