O slovenském víně

V průběhu času jižní Slovensko zdokonalilo výrobu vína a specializuje se na nezvykle suché a sladké odrůdy. Na území Slovenska se zpracovává vinná réva už od dob římské říše. Sudové směsi odtud proto nesou římské, německé, italské renesanční, maďarské a československé vlivy. Dnes produkuje přes 15 000 ha vinic v 6 vinařských regionech asi 50 000 tun hroznů.

 

Charakter slovenského vína

Slovenské víno není tolik známé mezinárodně, ale v Evropě je oblíbené už dlouho. Slovenská vína jsou velmi charakteristická díky jedinečnému terroir: kombinací půdy, klimatu, nadmořské výšce a topografické polohy. V zemi najdete 6 různých vinařských regionů, z nichž každý má odlišné podmínky a převýšení; to znamená, že můžete očekávat skvělý výběr červeného, bílého i růžového (rosé) vína. Také zdejší půda, která obsahuje sedimenty z vyhaslých sopek a žuly, hraje svojí roli při vytváření jedinečné chuti a vůně slovenského vína.

  1. Malokarpatská vinohradnícka oblasť
  2. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť
  3. Nitrianska vinohradnícka oblasť
  4. Stredoslovenská vinohradnícka oblasť
  5. Východoslovenská vinohradnícka oblasť
  6. Vinohradnícka oblasť Tokaj 

 

Odrůdy slovenských hroznů

Kvalita hroznů určuje kvalitu vína a Slovensko se může chlubit vlastními „moderními kříženci“ a také hrozny pro Slovensko specifickými. Nejznámější odrůda slovenského původu je nesporně Dunaj. Tato odrůda červených hroznů byla vyšlechtěna v roce 1958 ve Výskumném ústavu vinohradnickém a vinárském v Bratislavě a byla pojmenována podle nejdelší slovenské řeky. K dalším oblíbeným variantám patří slovenská trojice veltlínské zelené, vlašský ryzlink a frankovka spolu se stálicí müller-thurgau, z něhož vzniká mírné víno s chutí muškátu. Když jde o hrozny, klíčové je nechat je dozrát do ideální sladkosti. Teplejší klima dává vzniknout méně kyselému, sladšímu vínu. Například odrůdy frankovky pěstované na jihu Slovenska budou sladší než cabernet sauvignon vyprodukovaný v chladnějším středním Slovensku. Na své si přijdou především milovníci bílého vína, protože většina odrůd hroznů pěstovaných na Slovensku jsou bílé. Pokud ale dáváte přednost tmavšímu vínu, najdete zde rovněž odrůdy červeného, především frankovku, středně plné červené s náznakem pepřového koření.

 

Tokajské víno

Pokud jde o speciální vína, vinařská oblast Tokaj produkuje některá z nejlepších v zemi. Jihovýchodní tokajský region má klima, které prospívá přirozené sladkosti vína. Zdejší hrozny bývají ošetřeny ušlechtilou šedou plísní, která zvyšuje obsah cukru a dává nápoji kořeněné medové aroma. Očekávat můžete také kvasnicové podtóny díky přítomnosti kyslíku během procesu zrání. Ve srovnání s jinými slovenskými víny získala tokajská vína určité mezinárodní renomé díky ruskému carovi Petru Velikému, carevně Kateřina Veliké a francouzskému králi Ludvíku XIV..

O maďarském víně

O slovenském víně 1

Hlavní druhy slovenského vína a kde je můžete ochutnat

Bílé víno:

Veltlínské zelené

Jedná se o nejčastěji pěstovanou odrůdu bílých hroznů na Slovensku. Veltlínské zelené patrně pochází buď z Rakouska nebo ze severu Itálie. Hrozny na veltlínské zelené mají sytě zelenou barvu a dozrávají v polovině až ke konci října. Na Slovensku veltlínské zelené pochází z malokarpatské a z nitranské vinařské oblasti, což vede k rozmanitosti chutí i úrovně sladkosti v závislosti na klimatu. Pro tato vína je charakteristická krémová textura a ovocné náznaky včetně (ale nejen) grapefruitu, ananasu a broskve.

 

Rivaner/Müller-Thurgau

Po celém světě je asi 104 000 akrů osázeno odrůdou müller-thurgau, takže tyto bílé hrozny jsou nejrozšířeněji pěstovaný „nový druh“ hroznů (vytvořený od konce 19. století). Müller-thurgau je německého původu a jedná se o mírné víno s nízkou kyselostí a (na rozdíl od mnoha jiných vín) u něj neplatí, že s věkem zraje – takže je určen pro pití teď. Za horkého letního dne sklenička hladkého, sladkého a velmi ovocného vína opravdu přijde vhod.

 

Ryzlink vlašský

Přestože v názvu nese slovo „ryzlink“, tohle bílé víno nemá žádné spojené se skupinou německých ryzlinků. Ve skutečnosti jeho původ nejasný: někteří tvrdí, že ho vynalezli Římané, a další, že pochází odněkud z východně od Balkánu. Nejnovější teorie navrhuje, že je to pozdrav z francouzského regionu Champagne, odkud přišlo přes Německo. Na Slovensku tohle víno najdete v nitranském a malokarpatském (modranském) regionu. Vůně a sladkost vlašského ryzlinku se liší v závislosti na místě výroby. Obecně je slovenský vlašský ryzlink osvěžující květinové víno se směsí citrusu a peckového ovoce. Spolu s veltlínským zeleným a müller-thurgau jsou to 3 nejznámější slovenská bílá vína.

 

Červené víno:

Frankovka

Frankovka (Blaufränkisch) je nejprodukovanější červené víno na Slovensku, kdy zabírá téměř 9 % vinic. Podle pověsti to bylo oblíbené víno císařovny Marie Terezie. Na Slovensku je odrůda známá spíše pod názvem frankovka modrá a charakteristická je pro ni tmavá červená barva, střední plnost, pozdní zrání a štědrá úroda hroznů. Svojí frankovkou je známá Rača, město v regionu Malé Karpaty, ale další odrůdy najdete v nitranském, jihoslovenském a středoslovenském regionu. Frankovka je kořeněné víno díky vysoké úrovni taninu, který mu dává stopy třešně a švestky. Víno je unikátní také tím, že obsahuje resveratrol, chemickou látku (antioxidant), která má řadu zdraví prospěšných účinků.

Slovensko sice není země spojovaná s cestováním za vínem, ale až budete příště plánovat výlet za vínem, zvažte návštěvu spojenou s ochutnáním jeho pozoruhodných vín – a určitě nebudete zklamáni.

O chorvatském víně