Se svou dosavadní prací skončím a začnu podnikat. Patříte i vy ke vícečetného skupině nadšenců, kteří se podobnou myšlenkou už někdy zabývali? Doprava, údržba auta i reklama patří mezi běžné záležitosti každodenní činnosti podnikatele.
Staré rčení tvrdí, že sousedy trávník je na rozdíl od toho vašeho vždy ten zelenější. Proto je vhodné si některé zásadní názory ověřit. Například to, že i navenek voňavá práce byznysu obsahuje určité povinnosti. Jednou z nich je i placení daní. Slovenský odběratel který využije konkrétní službu podnikatele (také Slováka), většinou představuje spokojenost výsledku na obou stranách. Avšak platit vděčným úsměvem obvykle nestačí a platba vyžaduje i jiné povinnosti. A to daňové. V případě podnikání na SR je plátcem DPH slovenský dodavatel.
Ale platí to i za našimi hranicemi? Při nepozorném objednávání zboží ze zahraničí mohou nastat určité komplikace. Ale to pouze v případě, pokud jste netušili, že za určitých okolností se daňová povinnost přenáší právě na vás. Téma byznysu jsme načrtli záměrně, protože ta paradoxně s uhrazením nepřímých daní i přímo souvisí. Takže to, zda jste jako zákazník zahraničního dodavatele povinen platit DPH, závisí i na tohoto zda vaše práce je či není podnikatelská.
Co dělat když (ne) podnikám?
Věříme, že první krok k rozluštění záhady daní máte úspěšně za sebou. Máme na mysli fakt či oficiálně podnikatelem jste nebo nejste. Z čehož vyplývá, že při posuzování platby DPH nám nastanou dva rozdílné případy. V případě podnikatele jste považován za osobu povinnou k dani. Co v praxi znamená, že za produkt či službu platíte DPH vy podle pravidel státu ve kterém se nachází vaše sídlo. Tedy provozovna podniku nebo jiné, konkrétní místo vašeho podnikání.
Pokud však podnikatelům nejste a v blízké budoucnosti to ani měnit neplánujete, možná vás budou následující informace zajímat o něco více. V tomto případě patříte do skupiny nezdanitelných osob, čímž se vaše povinnosti vůči daním zásadně odlišují. Za produkt, službu kterou jste si objednali, platí DPH dodavatel za vás. Platí to například v případě, pokud jste si objednali hodinky od dodavatele z Číny. Avšak objednávky se jedním pravidlem většinou neřídí a ani z daleka nekončí. Proto je vhodné se informovat o dalších zásadách bezpečného nakupování.
Pár kroků pro bezpečný nákup produktů z Číny
Nakupování prostřednictvím internetu je stále populárnější. Je tedy možné, že v budoucnu budou kamenné obchody nahrazeny právě světem online byznysu. V přední produkci a dodávání zboží jednoznačně vyniká Čína a USA. Ať už jste se rozhodli pro nákup mobilu, tabletu, doplňků, značkového oblečení nebo fotoaparátu, určitě vás potěšil zásadní fakt, že na rozdíl od Slovenské cen při objednávce výrobku z Číny za něj zaplatíte io 80% méně. Avšak i zde je důležité si vybrat toho správného prodejce. V první řadě je třeba si ho vyhledat podle druhu nabízeného zboží. Internetový eshop DealExtreme je zaměřen na elektroniku různého typu. Sortiment elektroniky nabízí i Aliexpress, avšak na jeho stránce najdete i výrobky ohledně oblečení, bot i šperků.
Volba portálu podle zaměření produktu je díky internetovému seznamu opravdu jednoduchá. Ale hlavním účelem nákupu je vybrat si kvalitní produkt co nejjednodušší a nejbezpečnější. Proto je vhodné při konkrétní objednávce dívat i na určité ukazatele, jakými jsou dobré recenze zákazníků nebo bezplatné poštovné. Pozitivní parametry spolehlivého a bezpečného nakupování obsahuje i zmíněný Aliexpress. Prostřednictvím jednoduché registrace dostanete přístup k nalezení zboží podle vašich potřeb. Jak? Nenáročným zadáváním jednotlivých kritérií. Ve vyhledávání si tak vysněný produkt najdete nejen podle velikosti či barvy ale také kvality a ceny.
Ne vždy platí, že kvalitní věci musí být zaručeně ty drahé. Příkladem je samotné oblečení. Přiznejme si, že každá žena by si ráda dovolila hezké šaty. Za půjčení společenské róby na ples či svatbu je nutné do ní investovat sumu okolo 100 – 150 eur. Při nákupu z Číny za ně můžete zaplatit stejně a povětšinou ještě méně. S tím, že se automaticky stávají vaším majetkem. Takže je můžete nosit kdykoliv chcete. Navíc při takové hodnotě jste zbaven povinnosti zaplatit clo.
Ale já přece nakupuji zboží z USA!
Na začátku jsme zmínili, že ani USA při objednávkách zboží nijak nezaostává. Příkladem její úspěšné internetové firmy je právě ebay. I zde platí, že si zboží můžete objednat prostřednictvím ,, běžného „obchodu. Avšak výroky je možné si jednoduše vydražit přes nabízené aukce. Během několika hodin či dnů si jeho momentální cenu sledujete a sami se rozhodujete, kolik jste na jeho koupi ochotný přihodit. V případě, že vyhrajete, tak můžete získat výrobek o několikanásobně levnější než je cena v Slovenské obchodech.
Ebay provozuje své internetové obchody na více doménách. Z cenového hlediska úhrady poštovného je nejpopulárnější ta britská (ebay.co.uk). Její výhodou je i rychlá doprava která obvykle trvá jen několik dní. Chcete-li předměty zasílány přímo z Velké Británie, stačí si na této stránce v levo zakliknout možnost s názvem ,, UK only „. Při nabídkách z EU se dá navolit funkce ,, European union „, díky které je možné se vyhnout daním i clu.
Avšak ještě před tím než se svého oblíbeného výrobku dočkáte, musíte si počkat dokud projde svou celní procedurou. To, zda je uhrazení cel a daní nutné závisí i na výši ceny zboží. V tomto případě je třeba se podívat na určité obecná pravidla.
3 základní pravidla nakupované zboží ze zahraničí
U produktu do částky 22 eur, neplatíte clo ani DPH.
U produktu v hodnotě od 22 do 150 eur, platíte pouze DPH. (Clo neplatíte).
U produktu v hodnotě nad 150 eur, platíte DPH i clo.
Tedy pokud cena zboží kterou jste si objednali je menší než 150 eur, vymáhání cla se bát nemusíte protože ho jednoduše neplatíte. Ale i zde je třeba si dávat pozor na určité omezení. Toto pravidlo neplatí tehdy pokud je objednané zboží alkoholickým nápojům, toaletní vodou nebo tabákovým výrobkům.
A co dělat v případě pokud jste si objednali výrobek, jehož částka je vyšší než 150 eur? Při takových zásilkách, si celní úřad vyžaduje aby bylo zásilka zařazena do určitých podpoložek. Jejich pravidla jsou uvedeny v příloze dokumentu celního sazebníku.
Možnosti doručení objednávky jsou různé. Pošta nebo vyzvednutí přímo na celnici. V případě, že při platbě cla došlo k určitému dluhu jej můžete doplatit při přebírání zásilky. Čili prostřednictvím platby kurýrovi, poště nebo celnici.