Dnes se dozvídáme o obří povodni – megapovodni – na Marsu, což je nejnovější důkaz, že zde v minulosti mohl existovat život. Navíc stále existuje šance, že je tu život i dnes.
Sonda Perseverance má v blízké době přistát na Marsu, kde bude hledat stopy dávného života. Na stránkách NASA naleznete odpočítávání času do jejího přistání, ke kterému má dojít 18. února 2021. V tuto chvíli cestuje závratnou rychlostí 91 623 km za hodinu vzhledem ke Slunci. Až Perseverance přistane, může konečně pomoct zodpovědět velkou otázku: byl na Marsu někdy život? A co je ještě důležitější: je tam život nyní?
Dnes dostáváme další s další potvrzení, že Rudá planeta mohla podporovat život. Předchozí sonda Curiosity poskytla data, která prozradila něco nového: poprvé jsme se dozvěděli, že před 4 mld. lety se na Marsu odehrála obrovská megapovodeň. Orbiter odhalil obrovské prvky ve tvaru vln v sedimentárních vrstvách na dně kráteru Gale. Od tohoto objevu bývají prvky nazývány Megavlny nebo Antiduny. Jejich výška je 9 m a šířka téměř 140 m. Tyto údaje z Curiosity ukazují na potopu přímo biblických rozměrů! Vědci si proto myslí, v místě kráteru dopadl na planetu meteorit a způsobil, že se led na jejím povrchu rozpustil. Následná obrovská blesková povodeň byla „nepředstavitelné velikosti“. Je to poprvé, co byla megapovodeň na Marsu zjištěna z dat.
„Megapovodeň jsme identifikovali nejprve z detailních sedimentologických dat, které nasbírala sonda Curiosity,” řekl spoluautor studie Alberto G. Fairen z Cornellovy univerzity, USA.
Na základě analýzy vědci – včetně těch z Cornellovy univerzity v USA – řekli, že tato potopa „nepředstavitelných rozměrů“ způsobila gigantické vlny, geologické struktury, jaké vědci znají na Zemi. Po povodni podle vědců následovalo období globálních přívalových dešťů a vyšších teplot. Tak Fairen potvrzuje, že na Marsu mohl být život.
„Raný Mars byl z geologického hlediska extrémně aktivní planeta. Na planetě byly podmínky pro přítomnost vody v tekutém stavu na povrchu (tak jako na Zemi), a kde je voda, tam je život.“
Dne 6. srpna 2012 přistála tunová Curiosity v mohutném kráteru na úpatí hory Mount Sharp na Marsu. Ta je vyšší než Mount Rainier v USA a 3x vyšší než hloubka Velkého kaňonu. Vědci si vybrali toto místo, protože zde bylo mnoho náznaků předchozí přítomnosti vody, což je klíčový prvek pro život. Vloni vědci zjistili, že v kráteru Gale se kdysi nacházela slaná jezera srovnatelná s těmi na plošině Altiplano v chilských Andách.
V září 2020 našli vědci z Itálie, Austrálie a Německa důkazy o slaném jezeře pod ledovou pokrývkou na jižním pólu Marsu. Voda je zde stále v tekuté formě a má tak vysoký obsah soli, že jezera zcela nezamrznou. Je možné, že v ní přežívají extremofilní formy života, které dokážou žít v podmínkách s nízkým obsahem kyslíku a extrémními teplotami.
Když sonda Perseverance dlouhá 3 m přistane i s menším létajícím dronem Ingenuity na místě kráteru nazvaného Jezero. V jednu doba na jeho místě mohla být mohutná říční delta. Možná proto bude sediment na dně kráteru obsahovat známky mikrobiální formy života…
Pokud se nacházíte na letišti v Barceloně, oficiálně nazývaném Josep Tarradellas Barcelona-El Prat Airport, a…
Tričko Guess JAMEY Bílá barva, model: Z2BI09 J1314 Doručení i vrácení zdarma při objednávkách nad…
Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem na palubě ikonického dvoupatrového červeného autobusu, který nabízí dvě…
Kdy je vlastně nejlepší čas na návštěvu Barcelony? Tato otázka se zdá být jednoduchá, ale…
L´Aquarium de Barcelona, nacházející se na Moll d’Espanya v Barceloně, patří k těm místům, které…