Brazilská studie zjistila, že očkování proti covidu-19 změnilo profil lidí, kteří na tuto nemoc umírají. Studie provedená ve městě São José do Rio Preto a zveřejněná v Journal of Infection se snažila identifikovat charakteristiky spojené se zvýšeným rizikem úmrtí u očkovaných jedinců.
Retrospektivní průřezová studie využívala data z databáze SIVEP-Gripe, databáze stavu imunizace proti covid-19 a z místních lékařských systémů hlášení. Primárním sledovaným výsledkem bylo úmrtí související s covid-19 u pacientů s příznaky objevujícími se 15 nebo více dní po dokončení série vakcín. Po přijetí do nemocnice s potvrzenou diagnózou covid-19 byli pacienti rozděleni do 2 skupin podle toho, zda byli očkovaní (s průlomovou infekcí) nebo neočkovaní. Výzkumníci konkrétně hledali séropozitivitu vůči covid-19 u jedinců s diabetem, chronickým srdečním onemocněním, chronickým onemocněním jater, těžkým astmatem, morbidní obezitou nebo lidí jinak imunosuprimovaných, kteří dostali 1 nebo 2 dávky vakcíny proti covid-19. Pomocí binární logistické regrese výzkumníci identifikovali proměnné, které by mohly předpovídat klinické výsledky. Provedli diskriminační analýzu s p<0,1, odhadnutou Raovým skóre testem a analyzovanou pomocí softwaru SPSS verze 25. Od 5. ledna do 12. září 2021 bylo do studie zařazeno 2777 pacientů. Neočkovaní pacienti byli většinou muži (56,6 %) a průměrný věk osob zařazených do studie byl 51,08 let. 71,5 % pacientů mělo 1 nebo více komorbidit, což je profil, který je v souladu s předchozími studiemi hospitalizovaných pacientů s covid-19. Mezi očkovanou kohortou byl průměrný věk významně vyšší, 73,64 let, a 95,4 % mělo komorbidity. Souvislost mezi kompletním očkováním, komorbiditami a pokročilým věkem byla očekávána a výzkumníci zdůraznili, že: „Hodnoty Spearmanova koeficientu pořadové korelace potvrdily pozorování, jakmile byly negativně korelovány s kompletními vakcinačními sériemi při kontrole věku a komorbidit (ρ=- 0,005; p=0,777).“
U neočkovaných pacientů s covid-19 byl prediktorem úmrtnosti věk nad 60 let, přítomnost komorbidit, kardiopatie, jaterní poruchy, diabetes, neurologické poruchy, imunokompromitovaný stav, pneumopatie a onemocnění ledvin. Očkovaní pacienti měli velmi odlišný profil úmrtnosti. Pouze věk nad 59 let a již existující poruchy ledvin předpovídaly v této kohortě úmrtí, výsledky, které zůstaly robustní jak v jednorozměrné, tak v multivariační analýze.
„To je jasný důkaz, že očkování je účinné jako ochrana a že zachraňuje životy,“ řekl Maurício Lacerda Nogueira, profesor lékařské fakulty v São José do Rio Preto a odpovídající autor článku. Výzkumníci zdůraznili důležitost pochopení profilu pacientů s rizikem těžkého nebo smrtelného onemocnění covid-19, a to i po plném očkování.
„Naše zjištění ukazují, jak očkování a nefarmaceutické intervence změnily profil covid-19 v naší populaci, zejména pokud jde o prediktory úmrtí u hospitalizovaných pacientů. Mnoho komorbidit spojených s vyšším rizikem v běžné populaci již není u očkovaných lidí považováno za rizikové faktory.“
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…