Omega Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse

Omega Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse 1

Od prototypu HB SIA až po první let letadla poháněným slunečním zářením kolem světa. Asi takto bych popsal dobrodružství projektu SOLAR IMPULS, který již v roce 2010 nezůstal pouze na papíře. Ačkoliv tehdy nebyl ještě připraven obletět svět, svou misi si splnil.

Cílem projektu bylo vytvořit letoun z uhlíkových vláken s obrovským rozpětím křídel, jaké má Airbus A340 (63,40 m), a hmotností průměrného auta (1600 kg). HB-SIA svou konstrukcí a funkčností demonstroval dosud nevídané fyzické a aerodynamické vlastnosti.

Důležitou součástí tohoto projektu je i partnerství hodinářské společnosti Omega, která při představení prototypu v roce 2010 představila speciální edici v řadě Speedmaster s názvem HB-SIA GMT.

Od té doby uběhlo přesně 5 let, vývojáři a inženýři pracovali na vylepšení prvního prototypu. Dnes jsou připraveni vyslat na let kolem světa jednomístné letadlo, které je schopné letět ve dne i v noci na solární energii bez kapky paliva. První let kolem celého světa je naplánován na začátek března v Abu Dhabi.

Pro značku, jakou je Omega, to byla příležitost představit další speciální edici spojenou s projektem SOLAR IMPULS 2. Svůj vztah k projektu na využití alternativních zdrojů energie a průkopnického ducha dokazuje v nové limitované edici OMEGA Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse Limited Edition.

Hodinky mají 45-milimetrové pouzdro vyrobené z titanu (59,5 g) s matným finišem, na kterém se nachází modrá keramická luneta s číselnou stupnicí potaženou bílou Super-LumiNova. Pohání jejich quartzový strojek s analogovým i digitálním zobrazením údajů. Pomocí tekutých krystalů (šedé na černém) zobrazují na displeji údaje, jako tři různé časy, tři alarmy, chronograf, odpočítávání a věčný kalendář (den, měsíc, datum, rok a počet týdnů).

Multifunkční hodinky se mohou pochlubit i centrální vteřinovou ručičkou, jejíž skákavý pohyb je viditelný díky zelené Super-LumiNova barvy i při nepříznivých světelných podmínkách. Mezi základní vlastnosti leteckých hodinek patří i funkce jako čas trvání mise (MET) a dobu trvání etapy mise (PET).

Limitovaná edice bude vyrobena v počtu 1924 exemplářů, která se rovná významem roku prvního letu kolem světa uskutečněném letectvem Spojených států.

Od běžných modelů se budou lišit nejen designem, ale i certifikátem Evropské kosmické agentury ESA, čímž potvrdili svou spolehlivost, přesnost a schopnost odolávat náročným podmínkám. Zadní víčko připevněné osmi šrouby, se bude vyjímat číslem objemovým, symbolikou vyjádřenou slovy Around the World a puncem TESTED AND Qualified BY ESA.

Dostupné budou na NATO řemínku s pruhy modré a zelené barvy. Na pulty autorizovaných prodejců se dostane s cenovkou 4 900 švýcarských franků.