Orgány od dárců s covid-19 lze bezpečně transplantovat

Orgány od dárců s covid-19 lze bezpečně transplantovat 1

Příští měsíc má být představen výzkum, který zjistil, že lidé s vyřešeným covid-19, a v některých případech i s aktivním covidem-19, mohou bezpečně darovat orgány.

Pandemie covid-19 zkomplikovala dárcovství a transplantace pevných orgánů. Vzhledem k tomu, že nemocnice byly zahlceny pacienty s covid-19, počet transplantací ve všech zemích klesl. I poté, co byla obnovena většina běžných zdravotních procedur, nebylo jasné, zda lze orgány darované patenty s prodělaným covidem-19 transplantovat bezpečně a efektivně. Nový výzkum, který má být představen na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí (ECCMID), zjistil, že orgány od dárců s vyřešeným covidem-19 jsou bezpečné a orgány od dárců s aktivním covid-19 mohou být zváženy, pokud jejich infekce byla asymptomatická a zemřeli z nesouvisejících příčin.

Výzkum představí na konferenci ECCMID 2022 v portugalském Lisabonu dr. Paolo Grossi, profesor infekčních nemocí na Univerzitě Insubria  ve Varese v Itálii a jeden z hlavních výzkumníků. Dr. Grossi bude sdílet výsledky transplantací, které on a jeho tým provedli, kdy 30 bylo od dárců s vyřešeným covidem-19 a 38 od dárců, kteří měli v době své smrti aktivní covid-19. V září 2021 začala lékařská fakulta Duke University School of Medicine  v americkém Durhamu hodnotit transplantace orgánů od dárců, kteří byli pozitivně testováni na covid-19. Dárci byli hodnoceni podle typu orgánu, potenciálního srážení krve v darovaných orgánech a délky a závažnosti infekce covid-19. Po průměrné době sledování 46 dnů se žádný z příjemců orgánů nenakazil covidem-19 a ani mezi zdravotnickými pracovníky, kteří pacienty léčili, nedošlo ani k žádné infekci.

„Na základě rostoucích celosvětových zkušeností věříme, že orgány od dárců s minulou nebo aktivní infekcí SARS-CoV-2 mohou být bezpečně nabízeny kandidátům s imunitou proti SARS-CoV-2 vytvořenou předchozí infekcí nebo očkováním,“ řekl dr. Grossi. „To by mohlo přispět ke zvýšení počtu dárců.“

Studie ve 22 zemích zjistila, že počet transplantací orgánů klesl od dubna 2020 do března 2021 o 15,92 %. Pokles byl nejvýraznější u transplantací ledvin (-19,14 %), následovaly plíce (-15,51 %), játra (-10,57 %), a transplantace srdce (-5,44 %).

„Transplantace ledviny není považována za tak kritickou a okamžitou jako operace zachraňující život, proto mnoho center a nemocnic po celém světě transplantace ledvin odložilo, když udeřil covid-19,“ vysvětluje dr. Grossi.

Jak pandemie zuřila, došlo k celosvětovému nedostatku orgánů. V květnu 2020 Italské národní transplantační centrum rozhodlo, že dárci, kteří jsou 14 dní po klinickém zotavení z covid-19 a s negativní bronchoalveolární laváží, mohou být posuzováni z hlediska dárcovství orgánů. Italští pacienti na čekací listině na transplantaci orgánů musí mít v anamnéze vyřešený covid-19 a být trojnásobně očkovaní mRNA vakcínou a mít doklad o séroverzi. V USA Úřad pro zdravotnické zdroje a služby (HRSA) uvedl, že všichni dárci orgánů jsou testováni na covid-19, kromě ostatních rutinních vyšetření na nemoci a nemoci. Lidé, kteří se uzdravili z covid-19, mohou být dárci orgánů, říká HRSA, a přestože lidé s aktivním covid-19 nejsou obecně přijímáni jako dárci, „v některých vzácných případech byly provedeny transplantace od covid-pozitivních dárců“.

Dr. Grossi říká: „Bez ohledu na screening dárců by nemocnice měla s příjemcem probrat riziko a přínos transplantace během probíhající pandemie a příjemce musí podepsat konkrétní informovaný souhlas.“