Jeden z originálních dokumentů, zhotovených německým podnikatelem Oskarem Schindlerem, se brzy dostane do dražby. Hodnota dokumentu, který během holokaustu zachránil životy více než 1 200 židovských obyvatel, se odhaduje na více než 2 miliony dolarů.
Pověstný Schindlerův seznam, který zachránil životy stovek Židů, ve světě proslavil historický román od australského spisovatele Thomase Keneallyho. Prostřednictvím dokumentu se seznamem jmen Oskar Schindler ochránil mnoha židovských pracovníků před deportací do koncentračních táborů. Svým humánním skutkem je zachránil před jistou smrtí.
Vzácný historický dokument
Jde o jeden ze sedmi dokumentů, které německý podnikatel vytvořil s pomocí svého účetního a blízkého přítele Izáka Sterna. Jeho dražbu zajišťuje společnost Moments in Time, specializovaná na vzácné historické dokumenty. Dokument tvoří 14 stran seznamu jmen, s datem vystavení 18. dubna 1945. Obsahuje 801 jmen mužů židovského původu, zaměstnaných v Schindlerových smaltových továrnách v Československu.
Série dokumentů je tvořena seznamy židovských obyvatel, kteří byli vysvobozeni z nacistických koncentračních táborů z Němci okupovaného polského města Płaszów. Podle slov společnosti Moments in Time jde o „nesmírně vzácný dokument“ a zároveň jediný, který se dostane na dražební trh. Zachovaly se pouze tři ze sedmi exemplářů – dva z nich jsou uloženy v oficiálním izraelském memoriálu Yad Vashem, jeden vlastní americké muzeum holocaustu ve Washingtonu DC.
Hodnota dokumentu snížena o více než půl milionu
Dokument byl původně ve vlastnictví synovce Izáka Sterna. I přes jeho vzácnosti a historické hodnotě jeho původní cenová rezerva klesla na 2,4 milionu dolarů. Jeho původní hodnota se rovnala 3 milionům dolarů – za tuto cenu byl dokument v roce 2013 naposledy prodán přes eBay. Originální seznam vznikl na podzim roku 1944 prostřednictvím spolupráce Oskara Schindlera, Izáka Sterna a Mietek Pempera. Pemper byl uvězněn v koncentračním táboře v Płaszów, kde byl osobním sekretářem Amona Götha, notoricky známého a krutého velitele tábora.
Dal téměř vše, aby zachránil co nejvíce životů
Seznam měl zachránit židovských pracovníků před transportem do táborů na východě Evropy. Židé, kteří již v táborech byli uvězněni, byly později přesunuti do Osvětimi, kde jejich osud měli zpečetit plynové komory. Schindler musel přistoupit k velkým úplatkům, aby svých židovských zaměstnanců dokázal ochránit. Podobným způsobem přesvědčil velitele Götha, aby propustil jeho Židů a umožnil jim pracovat v České republice, kde přestěhoval svou smaltované továrnu. Tento přesun znamenal pro Schindlera záchranu židů před jistou smrtí.
Schindler minul téměř celý svůj majetek na úplatky, kterými se snažil zachránit židovských obyvatel. Svými humánními činy si získal mezinárodní uznání. V roce 1963 ho izraelská vláda ocenila titulem Spravedlivý mezi národy. Po své smrti v roce 1974 byl pohřben jako jediný bývalý člen německé nacistické strany na jeruzalémském hřbitově Mount Zion. Jeho příběh působivě zachycuje film Stevena Spielberga z roku 1993, Schindlerův seznam.