Paříž, jedno z nejkulturnějších měst světa, je úžasná destinace, kde můžete obdivovat fantastické umění. Mohli byste strávit celý svůj pobyt (nebo i celý život) poznáváním uměleckých sbírek ve více jak 150 pařížských muzeích. Nejprestižnější z nich je Louvre, kde jsou vystavena některá nejlepší díla západní civilizace. Jiná muzea se zaměřují na konkrétní umělce (Picassovo muzeum, Rodinovo muzeum, Muzeum Marmottan Monet) nebo žánry, jak je impresionistické umění (Muzeum Orsay), středověké umění (Muzeum Cluny) či moderní umění (Centre Pompidou). Paříž ale nabízí také zajímavá menší muzea, jako je Muzeum Jacquemart-Andre a Muzeum Orangerie.
Bezkonkurenční muzeum v Louvru obsahuje nejvýznamnější sbírky umění v Paříži (a jedny z nejproslulejších na světě) umístěné v někdejším paláci francouzských králů. Rozsáhlé sbírky v Louvru čítající více jak 30 000 uměleckých prací pokrývají vše od egyptských, řeckých a římských starožitností až po evropskou malbu 13.- 19. století. K vidění jsou rovněž francouzské královské klenoty, starožitný francouzský nábytek, islámské umění a neoklasicistické sochy z 18. století. K nejslavnějším dílům patří da Vinciho Mona Lisa, velkolepý obraz Svatba v Káni galilejské od Veroneseho, Napoleonova korunovace od Jacques Louis Davida, socha Venuše Mélská ze 2. stol. př.n.l. a impozantní skulptura Níké Samothrácké. Nejlepší způsob, jak si prohlédnout to nejlepší, nabízí komentovaná prohlídka Louvru, který má navíc výhodu přednostního vstupu (takže se vyhnete čekání v dlouhých frontách). Další možností, jak se vyhnout čekání, je použít pas do pařížských muzeí, který může být na 2 nebo na 4 dny (níže).
Adresa: Rue de Rivoli, 75001 Paris (métro: stanice Palais-Royal Musée du Louvre)
Musée d’Orsay (úvodní foto) vystavuje fantastickou sbírku umění 19.- 20. století (1848-1914) v upraveném secesní prostoru vlakového nádraží. Sbírka přináší všechny velké mistry impresionismu, k nimž patří Boudin, Caillebotte, Corot, Courbet, Degas, Manet, Monet, Pissarro, Sisley, Renoir a Vuillard. Sbírka je prezentována zhruba v chronologickém sledu vývoje impresionistické hnutí a pak pokračuje postimpresionismem s pracemi od Bonnarda, Cézanna, Gauguina a Van Gogha a pointilistů Seurata a Signaca. K vidění jsou rovněž kresby a malby od Toulouse Lautreca, bohémského umělce z Montmartru, který představuje třídu sám o sobě. K nejproslulejším dílům v muzeu patří Vlčí máky, Nádraží Saint-Lazare a Modré lekníny od Clauda Moneta; Houpačka a Tanec v Moulin de la Galette od Renoira; zátiší Pommes et Oranges od Cézanna; Hodina baletu od Degasa a Kolébka od Morisotové. Abyste z prohlídky měli co nejvíce, doporučujeme si rezervovat místo v soukromé dvouhodinové komentované prohlídce Muzea Orsay, kterou lze přizpůsobit Vašim konkrétním zájmům. V muzeu najdete knihkupectví & obchod, 2 neformální kavárny, a také elegantní gurmánskou restauraci (která je na seznamu francouzských Historických památek) s lesknoucími se lustry, zlacenými lištami a nádhernými stropními malbami.
Adresa: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris (metro: stanice Gare Musée d’Orsay)
Musée d´Cluny (Musée National du Moyen Âge) je umístěno v budově Hôtel des Abbés de Cluny („Opatský dům“) z 15. století na tiché ulici vedle bulváru Saint-Germain. Muzeum představuje jednu z hlavních atrakcí Latinské čtvrti a nabízí vynikající sbírku středověkých obrazů, skulptur, vitráží a předmětů z klenotnic kostelů. Nejznámější jsou tapiserie včetně slavné série Dáma a jednorožec, která pochází z konce 15. a počátku 16. století. Tato série 6 tapiserií millefleur („tisíc květin“) je provedena do nádherných detailů a zahrnuje řadu květů, stromů a krotkých zvířat. Jedna z místností muzea (frigidarium) je součástí archeologické lokality římských lázní. V ní je vystaven menší výběr soch, mozaik a dalších starožitností, jako jsou galo-římské sochy. Zbytek komplexu římských lázní Thermes de Cluny vybudovaného kolem roku 200 n.l. si můžete prohlédnout zvenku z bulváru Saint-Michel.
Adresa: 28 Rue Du Sommerard, 75005 Paris (métro: stanice Cluny-La Sorbonne, Saint-Michel nebo Odéon)
Centre Pompidou ohromuje návštěvníky svojí extravagantní moderní stavbou z oceli a skla, některými považovanou za skvělou a originální a jinými za strašnou. V Centru Pompidou je umístěno Národní muzeum moderního umění s rozsáhlou sbírkou (více jak 100 000 prací) moderního a současného umění 20. a 21. století. Uspořádána je chronologicky, počínaje sbírkou moderny (Braque, Duchamp, Dufy, Matisse, Kandinskij a Picasso) a pokračuje sbírkou současného umění (Mark Rothko, Andy Warhol a další renomovaní umělci narození po roce 1920). Galerie Fotografie přináší výběr fotografií od 20. let do současnosti. Sbírka designu vystavuje díla v oblasti moderního nábytku a předmětů do domácnosti. Sbírka grafického umění zahrnuje kresby od Marca Chagalla, Jeana Dubuffeta, Marcela Duchampa a Henriho Matisse. Centre Pompidou pokrývá všechny kategorie umění, včetně filmu (instalace vizuálního umění) a také experimentálních a uměleckých filmů od roku 1902 až do 21. století. Pompidou nabízí také kavárnu na úrovni mezipatra a restauraci v 6. patře s pozoruhodnými výhledy na památky Paříže, včetně eiffelovky v dálce.
Adresa: Place Georges Pompidou, 75004 Paris (métro Rambuteau, stanice Hôtel de Ville nebo Châtelet-Les Halles)
Petit Palais („Malý palác“) v honosném secesním stylu byl vytvořen pro Světovou výstavu 1900 a proměněn v muzeum v roce 1902. Bohatý sochařské detaily a nástěnné malby tvoří skvělé pozadí pro vystavená umělecká díla. Petit Palais se může chlubit rozsáhlou sbírkou krásného umění, která zahrnuje antické starožitnosti, středověké artefakty, renesanční obrazy a rukopisy, francouzské a holandské obrazy 17. století, tapiserie Beauvais z 18. století, sochy, impresionistické umění a secesní dekorativní předměty z 19. století. K nejzajímavějším součástem sbírky patří mistrovská díla evropské malby od Delacroixe, Rembrandta a Rubense, a skvělá sbírka impresionistických obrazů od Bonnarda, Cézanna, Moneta, Morisotové, Pissarra, Renoira, Sisleyho a Vuillarda. Nenechte si ujít ani Západ slunce nad Seinou od Clauda Moneta, Rembrandtův Autoportrét, Jérôme de La Lande od Fragonarda, Boj džaura a paši od Delacroixe a Pařížanku od Charles-Alexandre Girona. Uprostřed mezi 4 křídly budovy ve dvoře se nachází krásná zahrada s kavárnou, která podává jednoduché menu a v létě nabízí sezení venku.
Adresa: Avenue Winston Churchill, 75008 Paris (metro: stanice Champs-Elysées Clemenceau)
Paříž – ubytování a tipy na výlety
Rodinovo muzeum(Musée Rodin) vystavuje svoji sbírku v budově Hôtel Biron z 18. století, sídle v neoklasicistickém stylu, která je na seznamu Historických památek. Francouzský sochař Auguste Rodin se inspiroval zdejší formální zahradou se stínem stromů a dobře udržovanými keři. V roce 1908 si Rodin pronajal část sídla pro svůj ateliér a od roku 1911 obýval celou budovu. Na základě dobových fotografií muzeum rekonstruovalo Rodinův ateliér tak, jak byl vybaven a vyzdoben v době, kdy zde umělec žil a působil. K vidění je výběr Rodinových prací spolu s jeho osobní sbírkou umění, kterou odkázal francouzskému státu. Návštěvníci mohou v muzeu obdivovat 300 Rodinových prací, včetně jeho oslavovaných soch, a také maleb a kreseb. Výstavní prostor je věnován také kusům, které Rodin nashromáždil, jako jsou obrazy od Clauda Moneta, Augusta Renoira a Vincenta van Gogha. Po prohlídce sbírek v sídle se mohou návštěvníci projít v Sochařské zahradě a zastavit se v kavárně na svačinu na venkovní terase. Krásná Sochařská zahrada o rozloze 3 ha vystavuje kopie nejslavnějších Rodinových prací v životní velikosti, včetně Myslitele (Le Penseur), Občanů z Calais a Bran pekla. Původně to byl Rodin, kdo umístil do zahrady starožitné sochy ze své osobní sbírky.
Adresa: 77 Rue de Varenne, 75007 Paris (métro: stanice Varenne nebo Invalides)
V původní lovecké chatě vévody z Valmy nedaleko příjemného Bouloňského lesíka se nachází Muzeum Marmottan Monet, které si milovníci impresionismu nesmí nechat ujít. Muzeum vystavuje obrazy od nejslavnějšího impresionistického umělce Francie Clauda Moneta. Sbírka zahrnuje 94 maleb a 29 kreseb od Moneta, které návštěvníkům umožňují sledovat vývoj umělcovy kariéry. Sbírka začíná Monetovým průlomovým dílem Imprese, východ slunce (1872), které dalo jméno impresionismu, a pokračuje chronologicky až do jeho série Lekníny, kterou namaloval ve svých posledních letech, kdy žil v Giverny (Monetova Zahrada v Giverny je jedna z předních turistických atrakcí Normandie https://www.topmagazine.cz/hlavni-atrakce-francouzske-normandie/ ). K pokladům ve sbírce patří Monetovy malby Vlak na sněhu/Lokomotiva (1875), Pont de l’Europe (1877), Katedrála v Rouenu (1892) a série Parlament (1905). Muzeum rovněž vystavuje díla od Monetových současníků, jako je Boudin, Corot, Gauguin, Daumier, Morisot, Pissarro, Renoir a Sisley. Kromě toho v muzeu můžete navštívit místnost věnovanou středověkému umění iluminace; sbírka obsahuje mistrovská v tomto oboru od 13. do 16. století. Dále v muzeu najdete obchod, kde prodávají knihy, pohlednice, plakáty a suvenýry.
Adresa: 2 Rue Ludvík-Boilly, 75016 Paris (metro: stanice La Muette ou Ranelagh)
Historie Paříže je krásně podána v muzeu Carnavalet v Le Marais, působivé čtvrti známé svými skvělými středověkými a renesančními paláci. Sbírky muzea jsou vystaveny ve dvou přilehlých budovách, Hôtel Peletier ze 17. století a Hôtel Carnavalet z 16. století. V letech 1677-1696 byl Hôtel Carnavalet sídlem šlechtičny Madame de Sévigné, jejíž dopisy dceři (kterých bylo více jak 1500) popisující život v Paříži a na dvoře ve Versailles skýtají cenný pohled na epochu Ludvíka XIV., krále Slunce. V muzeu můžete spatřit také některé z osobních věcí Madame de Sévigné. Prostřednictvím prezentace historických maleb, kreseb a dalších uměleckých předmětů skýtá muzeum návštěvníkům živý obrázek Paříže v průběhu staletí. Výběr portrétů, spolu s profily významných Pařížanů, představuje nejvlivnější občany města. Sbírka se věnuje také významným událostem, jako jsou hugenotské války a Francouzská revoluce, a přitom dokumentuje intelektuální a kulturní vývoj Paříže.
Adresa: 16 Rue des Francs-Bourgeois, 75003 Paris (metro: stanice Saint-Paul)
Musée de l’Orangerie patří k nejlepším místům v Paříži, kde můžete obdivovat impresionistické umění. Jeho zaměření na impresionismus a umění 19.- 20. století je podobné jako v Muzeu Orsay až na to, že Muzeum Orangerie je menší, méně známé, a proto obvykle méně zaplavené davy. Turisté mohou v útulném prostoru spatřit skvělá impresionistická díla. Muzeum představuje práce impresionistů (jako je Monet, Sisley a Renoir), postimpresionistů (Cézanne, Gauguin, Matisse a Derain) a modernistů (Modigliani, Picasso a Soutine). K nejslavnějším dílům patří Monetova série Lekníny vystavená ve dvou eliptických místnostech, které malíř André Masson v roce 1952 nazval „Sixtinská kaple impresionismu“. Panoramatické obrazy na návštěvníka ihned zapůsobí svojí obrovskou velikostí; série 8 obrazů zabírá rozlohu 200 m2, což je celková plocha stěn obou výstavních prostorů. Z blízka obrazy působí jako čmáranice tahů štětcem, ale když se na ně podíváte z odstupu několika metrů, kompozice vytvoří realistický dojem leknínů plovoucích na romantickém jezírku. Mistrovská díla impresionismu dokládají pozoruhodný talent a genia Clauda Moneta.
Adresa: Jardin des Tuileries, Place de la Concorde, 75001 Paris (metro: stanice Concorde nebo Tuileries)
VOMA – první virtuální muzeum na světě
Musée Jacquemart André je umístěno v honosném sídle z 19. století zbudovaném pro Edouarda Andrého a Nélie Jacquemart, kteří bavili pařížskou smetánku okázalými večírky ve svém Velkém salonu. Dům odráží rafinovaný vkus bohatého páru vášnivých sběratelů umění, kteří se zaměřovali především na francouzskou malbu 18. století, ale také na umění italské renesance. Jejich soukromá sbírka umění zahrnuje mistrovská díla od Elisabeth Lebrun, Fragonarda, Jacques-Louis Davida, Rembrandta, Giovanni Belliniho, Botticelliho a Tiepola. V krásné jídelně dnes Café Jacquemart-André podává lehká jídla, jako jsou míchané saláty a quiche, a nejlepší pařížské pečivo k odpolednímu čaji.
Adresa: 158 Boulevard Haussmann, 75008 Paris (métro: stanice Saint-Philippe du Roule nebo Miromesnil)
Výjimečné Picassovo muzeum zrenovované v roce 2014 se nachází v historickém okrsku Marais v paláci Hôtel Salé, jednom z nejhonosnějších aristokratických sídel 17. století v Paříži. Výstavní prostor o rozloze 3700 m2 slouží k představení široké škály Picassových obrazů (kterých je celkem téměř 300) spolu se skulpturami a kresbami zastupujícími celý rozsah umělcovy práce. K nejikoničtějším dílům patří Picassův Autoportrét a Celestina z jeho modrého období, Avignonské slečny a Muž s mandolínou z kubistického období. Pozoruhodné jsou však také jeho Velké akty, Matadoři a Tři muzikanti. Neméně zajímavý aspekt muzea představuje výběr kusů, které pocházejí z Picassovy osobní sbírky umění a jsou exkluzivně vystaveny v právě v pařížském Musée Picasso (ustanovení Picassova daru státu zakazuje zapůjčení těchto kusů jakýmkoli jiným muzejním expozicím). Picassova sbírka obsahuje díla nejslavnějších umělců 20. století, k nimž patří Braque, Cézanne, Corot, Degas, Derain, Gauguin, Renoir, Matisse, Miró a Rousseau.
Adresa: 5 Rue de Thorigny, 75003 Paris (métro: stanice Saint-Paul, Saint-Sébastien-Froissart nebo Chemin Vert)
Institut arabského světa (Institut du Monde Arabe) s elegantními moderními liniemi tvoří nápadný kontrast ke starobylým budovám ve středověké Latinské čtvrti. Nápadná stavba představuje současnou interpretaci arabské architektury. Inspirována byla arabskými geometrickými vzory a její jižní fasádu zdobí mashrabiya podobající se mozaice nebo filigránům, která umožňuje filtrovat světlo vnikající do interiéru. Institut byl zřízen na podporu interakce mezi kulturami Východu a Západu prostřednictvím přednášek, hudebních koncertů, promítání filmů, tanečních a divadelních představení, čtení poezie a dočasných výstav, které jsou zaměřeny na obecnou veřejnost. V nabídce jsou kurzy arabštiny poskytované ve spolupráci s Centrem jazyků a civilizace, které spadá pod Institut. Muzeum Institutu přináší zevrubný přehled rozmanitých civilizací arabského světa. Sbírka začíná starověkem a zdůrazňuje období 3. století, kdy se zrodila arabština a skutečná identita arabské kultury, zatímco dokládá vlivy islámu už od 7. století. Sbírky pokrývají oblast archeologie, výtvarných umění a etnografie, s tematickým zaměřením např. Arabská města, Krása nebo Posvátné a Božské. Vystaveno je mnoho nádherných prací islámského umění a každodenních předmětů, včetně kaligrafie, tištěných knih, koberců, textilií a současné malby. K příjemným aktivitám v Paříži patří večeře v gastronomické restauraci Le Zyriab v 9. patře Institutu nebo relaxace v samoobslužné kavárně na střešní terase. Luxusní jídelna restaurace nabízí skvělé výhledy na katedrálu Notre Dame a část Île de la Cité. Ze střešní terasy budete mít panoramatické výhledy na Paříž až k Triumfálnímu oblouku; za jasných dní je možné vidět až čtvrť´ La Défense.
Adresa: 1 Rue des Fossés Saint-Bernard, 75005 Paris (métro: stanice Jussieu nebo Cardinal Lemoine)
Nejkrásnější katedrály ve Francii
Muzeu v západním křídle Louvru je lahůdka především pro ty, kdo se zajímají o módu a styl. Muzeum dekorativního umění (Musée des Arts Décoratifs) vystavuje dekorativní umění od středověku až do secesního hnutí. Sbírka obsahuje úctyhodných 150 000 předmětů, které dokládají vynikající řemeslný um. Zdejší stylová restaurace Loulou ztělesňuje podstatu pařížského art-de-vivre („umění žít“) prostřednictvím svého středomořského menu (inspirovaného Francouzskou riviérou a italským pobřežím), ale také elegantní současné jídelny a příjemného posezení na zahradní terase. V muzeu mohou návštěvníci obdivovat řadu předmětů, od středověkých oltářních obrazů a renesančních svatebních beden po tapiserie z 18. století a nádobí z období prvního empíru. S tímto muzeum je spojené také Muzeum Nissim de Camondo na 63 Rue de Monceau v 8. arrondissementu. Velkolepé soukromé secesní sídlo vystavuje skvělý výběr francouzského dekorativního umění a obrazů z 18. století, jako jsou lesknoucí se lustry, zlacené hodiny, sèvreský porcelán a vázy Marie Antoinetty. Muzeum dekorativního umění navíc podporuje Ateliers du Carrousel, který organizuje workshopy pro děti i dospělé vedené profesionálními umělci.
Adresa: 107-111 Rue de Rivoli, 75001 Paris (métro: stanice Palais Royal-Musée du Louvre, Tuileries nebo Pyramides)
Muzeum moderního umění města Paříže (Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris) je umístěno v secesní budově, která byla vytvořena pro Mezinárodní výstavu umění a techniky moderního života v roce 1937. Muzeum bylo otevřeno v roce 1961 a zaměřuje se na umění 20. a 21. století; jeho sbírka s asi 13 000 díly zahrnuje práce slavných moderních umělců, jako je Bonnard, Chagall, Derain Dufy, Léger, Matisse, Picasso a Vuillard. Sbírka s širokým výčtem umělců pokrývá hlavní trendy v moderním umění. Kromě toho se v muzeu po celý rok konají dočasné výstavy.
Adresa: 11 Avenue du Président Wilson, 75116 Paris (métro: stanice Alma-Marceau nebo Iéna)
Národní muzeum umění a technických obchodů (Musée National des Arts et Metiers Techniques), které v roce 1794 založil Henri Grégoire, je muzeum vědeckých přístrojů. Sbírka vystavuje více jak 2400 vynálezů, které představují pozoruhodné technické inovace. Za pozornost stojí především původní verze Foucaultova kyvadla (foto), které představil francouzský fyzik Jean Foucault v roce 1851: kovové kyvadlo se každých 24 hodin otočí o 360°, čímž dokazuje otáčení Země.
Adresa: 60 Rue Réaumur, 75003 Paris (métro: stanice Réaumur-Sébastopol)
Z pařížských muzeí je nejvíce zaměřeno na zábavu Musée Grévin, které je zde především pro turisty. Oblíbené muzeum voskových figurín baví návštěvníky neuvěřitelně realistickou podobou nejslavnějších celebrit současnosti, ale také postav z francouzské historie. Návštěvníci se tak mohou setkat s „králem Slunce“ Ludvíkem XIV., Napoleonem Bonaparte nebo Victorem Hugo, a také s oblíbenými filmovými hvězdami, jako je Marilyn Monroe, Angelina Jolie nebo Penélope Cruz (mezi více jak 200 dalšími). Muzeum Grévin zahrnuje také kavárnu, s jednoduchým menu k obědu či večeři, a divadlo, kde se konají koncerty klasické hudby. Návštěvníci si mohou zakoupit vstupenky předem, a tak se vyhnout čekáním v dlouhé frontě u vchodu.
Adresa: 10 Boulevard Montmartre, 75009 Paris (métro: stanice Richelieu-Drouot nebo Grands Boulevards)
Jedinečné muzeum Quai Branly-Jacques Chirac otevřené v roce 2006 přináší etnické umění z celého světa. Představuje zajímavou informativní studii různých kultur a vlastní asi 370 000 uměleckých prací z Afriky, Asie, Oceánie, Blízkého východu a všech tří Amerik. Sbírka zahrnuje širokou škálu náboženských předmětů, každodenních věcí a umění od neolitického období až do 20. století. Jako příklad můžeme uvést kmenové masky z Papui-Nové Guinei, vyřezávanou slonovinovou solničku z Nigérie, tradiční svatební oděv z Vietnamu, vyšívané obřadní roucho z Uzbekistánu, rituální lampu z Nepálu nebo peřím zdobenou helmu z Havajských ostrovů.
Adresa: 37 Quai Branly, 75007 Paris (métro: Alma-Marceau, Iéna, stanice Ecole Militaire nebo Bir Hakeim)
Musée Guimet představuje nejvýznamnější sbírku asijského umění ve Francii. Založeno bylo na konci 19. století, když průmyslník Emile Guimet odkázal svou osobní sbírku městu Paříži. K nejzajímavějším exponátům patří khmerské sochy z od 6. do 13. století z Kambodži, buddhistické reliéfy indické školy Amaravati a čínský porcelán od období dynastie Tchang až po Východoindickou společnost. Muzeum zahrnuje také neformální restaurací a skvělý obchod, kde se prodávají knihy, a také umělecké předměty inspirované některými mistrovskými díly v muzeu.
Adresa: 6 Place d’léna, 75116 Paris (metro: stanice Iéna nebo Boissière)
Mnohá muzea mají zavřeno v pondělí nebo v úterý, zatímco jiná mají některé dny v týdnu otevřeno do pozdních večerních hodin. Vstup do muzea v Louvru bývá zdarma první sobotu v měsíci (18-21,45 hod.), zatímco vstup do Muzea Orsay a Centra Pompidou je zdarma první neděle v měsíci. Pařížský muzejní pas (Paris Museum Pass) umožňuje neomezený vstup do většiny muzeí na dobu 2 dnů nebo 4 dnů. A jak si umění nejlépe prohlédnout a „užít“? Kromě intenzivního kurzu historie umění před Vaší cestou jsou zde organizované prohlídky, které vylepší Vaši návštěvu tím, že Vám poskytnou historický kontext a zpřístupní jedinečné pohledy.
Samonivelační hmoty jsou klíčovým materiálem pro přípravu podkladů před pokládkou různých podlahových krytin, jako je…
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…